Přejít k hlavnímu obsahu
dialyza_vam 1
14. 3. 2018
Nemoci

Dialýza vám převrátí život naruby

Nutnost podstoupit dialýzu znamená pro mnohé pacienty doslova šok. Na jedné straně jim může zachránit život, na druhé straně jim ho znepříjemňuje.

Kromě spousty času, jejž musí strávit v dialyzačním centru, způsobuje dialýza úzkosti, nespavost, trvalou žízeň a další problémy. Přitom řada pacientů by na dialýze ani končit nemusela, pokud by se včas věnovali prevenci.

Podle odborníků celá třetina nemocných přichází k lékaři bohužel až ve chvíli, kdy už jim ledviny selhávají. Kromě toho, že jde o velmi zatěžující léčbu pro pacienty, jde i o léčbu nesmírně nákladnou pro zdravotní pojišťovnu. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vydala loni na dialýzu svých klientů 588 milionů korun. A letošní výdaje se očekávají ještě vyšší.

Problém s ledvinami má každý desátý Čech

Onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech a pacientů podle lékařů stále přibývá. Zhruba u devíti tisíc z nich ledviny zcela selžou a musí pak docházet na dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Podle údajů ZP 211 se s nádorem ledvin v roce 2017 léčilo téměř 616 klientů pojišťovny a náklady na léčbu dosáhly téměř 85 milionů korun. Ačkoli se počet klientů s tímto onemocněním meziročně snížil o 80, náklady na léčbu přesto oproti roku 2016 vzrostly, a to o 6,7 milionu korun.

Na dialýzu pak bylo v roce 2017 odkázáno téměř 2 600 pojištěnců ZP MV ČR, to je o 122 více než před rokem. Jejich léčba si v loňském roce vyžádala více než 588 milionů korun, tedy o 41,4 milionu více než v roce 2016.

Nemoc dlouho bez příznaků

Onemocnění ledvin je velice zákeřné. Lidé totiž často nemusí mít žádné příznaky, a k lékaři tak přicházejí až v pokročilém stadiu choroby. Zhruba u 40 procent  pacientů, léčených dialýzou nebo transplantací, je prvním projevem nemoci právě až selhání ledvin. Jako u řady jiných onemocnění tedy i zde hraje zásadní roli prevence, která může onemocnění zastavit, či dokonce zcela zvrátit.

Preventivní vyšetření ledvin se provádí z kapky krve a z moči. ZP MV ČR přispívá svým klientům 500 korun na vyšetření související s onkologickou prevencí. A jelikož je varovným signálem onemocnění ledvin i nezdravý způsob života a obezita, nabízí pojišťovna v rámci prevence i příspěvky na sportovní pohybové aktivity či vyšetření na bodystatu.

Třikrát týdně v dialyzačním centru

Určení nemoci až v pozdním stadiu je pak samozřejmě mnohem horší. Kvalita života klesá, protože léčba většinou vede k dialýze, která představuje obrovský zásah do života pacienta.

Nemocného omezuje už jen tím, že musí třikrát týdně na čtyři hodiny docházet do dialyzačního centra na čištění krve.

Zásah do osobního a profesního života je však mnohem hlubší. Dialyzovaní pacienti trpí nejrůznějšími bolestmi – nejčastěji jde o bolesti pohybového aparátu – až 47 procent z nich popisuje bolesti zad, téměř 43 procent pacientů má bolesti kloubů. Téměř čtvrtina respondentů také bojuje s depresivní náladou, úzkostmi a pocity beznaděje. Mezi další časté problémy patří nespavost a žízeň. Pro srovnání, dialyzovaní pacienti smí vypít maximálně 0,5 až 0,75 litru tekutin denně, což je třikrát až čtyřikrát méně, než může vypít zdravý člověk.

Aktuálně