Jak začít hubnout? Pomalu, pozvolna a zdravě

Jak začít hubnout? Pomalu, pozvolna a zdravě

Přemýšlíte o tom, jak na hubnutí? Zázračné diety ani posilovací stroje nezabírají? Není divu. Při hubnutí nejde jen o cíl, ale především o cestu. Potřebujete dlouhodobý plán zaměřený na trvale udržitelný zdravý životní styl. Jedině tak po nějaké době opět nepřiberete, a navíc budete celkově zdravější.

Pět rad, jak hubnout:

  • Stanovte si reálné cíle

Nemějte přehnané představy o tom, čeho chcete dosáhnout. Stanovení přemrštěných cílů většinou vede k rychlému selhání a k rezignaci. Vytvořte si jasný, a především reálný plán a držte se ho. Zohledněte při tom svůj věk, pohybové možnosti i zdravotní stav.

  • Hýbejte se!

Plavání, kolo nebo fitko? Záleží především na tom, co vás baví. Stanovte si, jak často, jak dlouho a jakým způsobem se chcete hýbat. Zpočátku se doporučuje sportovní aktivita obden, zhruba třikrát až čtyřikrát za týden, po dobu minimálně 30 minut, ideálně 50−60 minut. Začínejte na nižší intenzitě, zátěž postupně zvyšujte. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, zkonzultujte plány se svým ošetřujícím lékařem.

  • Jídelníček: Cesta je stejně důležitá jako cíl

Zvláště na začátku hubnutí je důležité osvojit si správné stravovací návyky. Projděte si svůj současný jídelníček a snažte se odhalit zlozvyky, které vám hubnutí komplikují. Hlavním cílem je zdravé snížení váhy. Cesta ke zhubnutí je ovšem stejně podstatná jako výsledek. Jedině tak bude efekt dlouhodobý. V žádném případě se netýrejte hladem, jezte po menších porcích pravidelně několikrát denně. Rozhodně se vyhněte jednodenním hladovkám, které sice přinesou okamžitý efekt, ale jen na krátkou dobu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na nutričního terapeuta. 

  • Najděte si parťáka

S podporou blízkého člověka vám půjde hubnutí snáze. Najděte si doma parťáka, ideálně zahrňte do svého hubnoucího plánu celou rodinu. Pořádejte společné výlety, vyjížďky na kolech, choďte plavat, běhejte, v zimě lyžujte. Když najede na zdravý životní styl celá rodina, vaří se pro všechny stejně a vy se vyhnete svodům nezdravého jídla. Spřízněnou duši můžete potkat také mezi kamarády nebo kolegy z práce.

  • Nevíte, jak na to? Nechte se vést

Jste rozhodnutí ke změně, ale máte pocit, že vaše rozhodnutí není dost pevné? Necháte se snadno zviklat každodenním kolotočem a stále vjíždíte do starých kolejí? Obraťte se na kouče, který vás povede. Dobrý kouč by vám měl nabídnout na míru ušitý komplexní program redukce váhy a jejího dlouhodobého udržení, prevence zdraví a podpory kondice. Kouč vám neudílí jen jednotlivé rady, jak zhubnout. Mělo by jít o komplexní spolupráci, jejíž délka se pohybuje minimálně od tří měsíců výše. Změna by neměla být drastická ani náhlá, naopak velmi pozvolná a přirozená. O to trvalejší a výraznější efekt se dostaví.

Předešlý článek

Přečtěte si také

Tři, dva, jedna - start! Do zimy vyběhněte zvolna

Tři, dva, jedna - start! Do zimy vyběhněte zvolna

Jistě, nabízí se běžecký pás v posilovně. I na něm lze začít v zimě s během, účel bude splněn. Zároveň se ovšem člověk hned zpočátku ochudí, zbytečně okrade sám sebe, protože běhání v zimní krajině má nepopiratelné kouzlo. Také však své záludnosti, jimž je třeba předejít. Samozřejmostí by přitom nemělo být jen správně zvolené oblečení a používání reflexních prvků.

Mořské řasy se pyšní titulem superpotraviny

Mořské řasy se pyšní titulem superpotraviny

Oplývají rozličnými tvary, od listů hlávkového salátu až po dlouhé špagety, a některé z nich najdete až v hloubce sedmi tisíc metrů pod mořskou hladinou. Řeč je o mořských řasách, které jsou doslova nabité prospěšnými látkami. Pobřežní národy znaly tyto superpotraviny již před dlouhými tisíci let a začlenily je i do tradiční medicíny. A mořské řasy by neměly chybět ani v současném zdravém jídelníčku.