Faldíky již nepřetékají z triček, okolí si změny všímá a chválí. Naučila jsem se pravidelně jíst, dodržovat pitný režim a cvičit.

ZMĚNÍM SE - závěrečný report

Představujeme vám příběhy bojovnic a bojovníků, kteří absolvovali program „Změním se“ v roce 2015. Pokud vás příběhy inspirují, není nic jednoduššího, než se do aktuálně probíhajícího konkurzu pro rok 2016 přihlásit a změnit se také.


 

V březnu 2015 jsem objevila na stránkách zdravotní pojišťovny projekt „Změním se“ rozhodla jsem se, že se přihlásím. Řekla jsem si, že je potřeba se sebou něco udělat – nevzhledné faldíky mi přetékaly z triček, zadýchávala jsem se…. Napsala jsem motivační dopis, přiložila fotku a přihlášku odeslala. Nevěřila jsem, že budu z tolika uchazečů vybrána, ale přesto v to doufala.

 

Začátkem července přišel mail z pojišťovny, že jsem byla vybrána. Měla jsem velkou radost a těšila se, až půjdu na první schůzku do Centra Petra Havlíčka. Nejprve jsem musela ještě na krevní testy k obvodní lékařce a týden si poctivě zapisovat co sním a vypiju.

První schůzka a testování v Centru Petra Havlíčka bylo v polovině srpna 2015. Na recepci se mě ujala milá asistentka, která mě vysvětlila, co budu během první návštěvy absolvovat. Těšila jsem se, ale měla jsem i pocit nejistoty a obavy, zda dokážu změnit svůj zaběhnutý životní rytmus, zda dokážu shodit přebytečné kilogramy……………Při milém povídání a testování se obavy rozplynuly. Proběhlo testování na přístroji Bodystat, stanovení klidového metabolismu, vyšetření funkce stabilizačního systému a svalových dysbalancí, analýza stravování, pohovor s odborným konzultantem a zátěžový test.

  

 

Nejvíce jsem se právem obávala analýzy stravování. Věděla jsem, že můj jídelníček absolutně neodpovídám zásadám zdravého stravování. A měla jsem pravdu. Domluvili jsme se, že zhruba za 14 dní bude vypracovaný jídelníček a všechny výsledky z testování.

Koncem srpna (27. srpna 2015) jsem si jela pro jídelníček a výsledky. Byla jsem rozhodnutá bojovat a zvítězit. Všechny testy dopadly celkem dobře, ale hodnocení mé dosavadní životosprávy mě dostalo. Od výživového poradce jsem se dozvěděla, že jsem podvyživená. Nemám ani základní minimální příjem. Aby tělo mohlo začít hubnout, musí se nejdříve srovnat metabolismus (začít jíst pravidelně, pít, cvičit). Na rovinu mi bylo řečeno, že tělu bude nějakou dobu trvat, než se „restartuje“. Dle výpočtu základních potřeb živin bych měla mít příjem 2218 kcal a já měla pouze 1121kcal. Příjem živin mi byl stanoven na 1300kcal. Obdržela jsem jídelníček (s rozpisem snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře), doporučené sportovní aktivity, pitný režim a jela jsem domů.

 

Cestou domů jsem byla v rozpacích, do čeho jsem se to pustila. Těšila jsem se, jak zhubnu a teď jsem slyšela, že to nebude tak jednoduché. Druhý den ráno jsem již veškeré informace vstřebala a rozhodla se bojovat a dokázat sobě, že to zvládnu. Vyrazila jsem vyzbrojena instrukcemi na nákup zdravých potravin. V obchodě jsem tápala a stále koukala do manuálu kolik procent tuku, cukru má mít dané potravina. Nebylo to snadné, ale nákup jsem zvládla.

 

Přišlo 1. září 2015 a já se pustila do změny životního stylu. Vše jsem s nadšením vážila, krájela, vařila, každý večer si připravovala mističky s uvařeným jídlem. Do denního režimu jsem zapojila i cvičení na orbitreku. Třetí a čtvrtý den jsem měla velkou krizi – strašnou chuť na sladké. Vydržela jsem. Poctivě jsem si plánovala jídelníček, průběžně se vážila a radovala se, jak jde váha dolů.

Na kontrolu do Centra Petra Havlíčka jsem jela 8. října 2015. A byla jsem moc pochválena. Od 1. září do 8. října jsem zhubla 6 kg. Byla jsem nadšená! Domluvili jsme se, že dostanu nový jídelníček, kde již bude navýšen příjem živin. Nyní kila neubývají takovou rychlostí, jako na začátku, ale byla jsem ujištěna, že se vůbec nic neděje – metabolismus musí mít čas se se změnou vyrovnat. Důležité je také to jak se cítím.

 

Takže k dnešnímu dni 4. prosince 2015 mám celkem dole 7 kg, cítím se lehčí, svěží a v lepší kondici. Faldíky již nepřetékají z triček, okolí si změny všímá a chválí. Naučila jsem se pravidelně jíst, dodržovat pitný režim a cvičit. S hubnutím chci ještě pokračovat a poté si hlavně váhu udržet. Věřím, že když jsem došla až sem, tak si váhu udržím. Nebylo to snadné, ale ten pocit vítězství je úžasný. Jako odměnu si dám ještě změnu účesu. Další kontrolu mám domluvenou na 5. ledna 2016 a moc se ni těším – mám motivaci nehřešit během vánočních svátků.

Chtěla bych poděkovat zdravotní pojišťovně a všem zaměstnancům v Centru Petra Havlíčka, že mě umožnili zúčastnit se projektu „Změním se“ a změnit životní styl.

S pozdravem

Zuzana M.Zdraví jako vášeň na Facebooku