Terezie: Vločky se tváří v reklamě jako "zdravá snídaně", ale je to tak?

Když jsem na stránkách Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR našla projekt „Zdraví jako vášeň“ kde probíhal výběr uchazečů do programu "Změním se s Petrem Havlíčkem" svitla mi jiskřička naděje. Přišla ve chvíli, kdy má váha měla vliv na mé zdravotní potíže, především pohybového aparátu a proto jsem hledala změnu nejen ve stravování, ale také životního stylu.

Přihlásila jsem se do konkurzu a napsala motivační dopis, který jsem odeslala do pojišťovny. Nevěřila jsem, že budu z tolika uchazečů vybrána, ale přesto v to doufala.

 

   
2013 před Změním se 2015 po Změním se

 

A je to tady ! 5.června přišel email, který definitivně potvrdil ,že jsem byla vybraná v konkurzu do programu "Změním se" .Měla jsem velkou radost ,ale i obavy z toho co mě čeká. Podle instrukcí, které mi byly zaslány, jsem začala zapisovat svůj týdenní jídelníček, vyplnila dotazník o životním stylu a těšila se na první návštěvu centra Petra Havlíčka.

V pondělí 21. července 2014 jsem přijela do centra Petra Havlíčka, kde mě přivítala příjemná paní asistentka a seznámila mě s průběhem všech vyšetření, které podstoupím. Poté bylo provedeno vyšetření bodystatem ,který provádí analýzu tělesné skladby těla a změřeny mé tělesné proporce. V pase bylo naměřeno 106 cm a váha 86,7 kg. Dále následovala klidová kalorimetrie, kineziologický rozbor těla, při kterém mě paní fyzioterapeutka prohlédla a doporučila přirozený pohyb - Nordic Walking a také cvičení kombinovat s relaxací - sauna, masáže.

Při sportovní zátěžové diagnostice jsem se zapotila na běžícím pásu, kde mi na monitoru byly měřeny hodnoty, kdy mé tělo spaluje tuky.

Nakonec mě čekal pohovor, který doplnil do dotazníku údaje ohledně stravování a životního stylu.

Třešničkou na dortu bylo seznámení se sympatickým panem Havlíčkem, který mě informoval o tom, co mě čeká.

Moje postava má tvar „jablka“, což je rizikový typ obezity, a cílem je snížit svou tělesnou hmotnost o 20 kg.

Můj dosavadní celkový denní příjem byl na základě testů 2609 kcal. Byl mi doporučen v prvních týdnech snížit příjem živin na 1800kcal a postupně se bude zvyšovat na 2317kcal.

Jídelníček je rozdělen na 5 jídel denně po 2-3 hodinových intervalech. Po probuzení vypít vlažnou, lehce slazenou tekutinou a po 30 min. snídat, následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, kterou je třeba dojíst 2-3 hod. před spánkem. Prvním krokem pro změnu svého životního stylu byl nákup zdravých potravin podle nového jídelníčku.

 

Vypracovala jsem si seznam vhodných potravin a jela nakupovat. V obchodě jsem strávila hodně času pročítáním tabulek a jejich složením. Nevěděla jsem si rady, co má na výrobcích převažovat, jestli tuky, cukry nebo bílkoviny. Dokonce i vločky se tváří jako „zdravá snídaně“ jako v reklamě, ale které jsou ty zdravé?

Paní M. mi emailem odpověděla na mé otázky ohledně složení potravin a pomohla mi, jak se orientovat ve správných potravinách. Suroviny si odměřuji podle jídelníčku v syrovém stavu a každý den připravuji čerstvé porce jídel.

Součásti jídelníčku je doporučená zvýšená fyzická aktivita a cvičení zaměřené na posílení hlubokého stabilizačního systému páteře. Fyzickou aktivitu vykonávám v aerobním pásmu 40 minut 3 krát týdně s tepovou frekvencí 100-115 tepů za minutu. Podle počasí buď chodím na procházky svižnou chůzí, nebo jezdím na rotopedu.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR a projekt „Zdraví jako vášeň“ mi dala šanci změnit životní styl a cítit se po fyzické a psychické stránce lépe. S pomocí redukčních poradců v centru Petra Havlíčka jsem získala nové stravovací návyky, díky kterým jsem do března 2015 v pase zhubla o 10 cm a tělesná váha klesla o 12 kg. S nižší váhou mám lepší fyzickou kondici při sportu a především bolesti nohou a kloubů jsou mírnější. Děkuji panu Suchánkovi a Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, že mě vybrali do programu „Změním se“ a dali mi šanci změnit své špatné návyky ve stravování a ukázali mi, že lze změnit svou váhu a následně si ji udržet. Můj cíl je snížit svou váhu o 20kg v tomto úsilí budu nadále pokračovat.

Terezie Š.Zdraví jako vášeň na Facebooku