Michal Horáček: Deset let už chodím pravidelně k lékaři na velký screening

„Se zdravým způsobem života se nemusí začínat až v padesáti,“ tvrdí Michal Horáček. Je dobré si to uvědomit daleko dřív, protože člověk si utváří zdravé návyky, které jsou podmínkou k tomu, aby mohl dělat to, co chce.

Pavel Kříž
Kde zrovna máte umístěné zdraví na pomyslném žebříčku hodnot?
Michal Horáček
Zdraví je pro mě nezbytná podmínka k tomu, abych mohl dělat to, co chci. I když má člověk obyčejnou rýmu, tak může být pěkně protivný, a když ho bolí zub, tak těžko vytvoří báseň. Proto je pro mě zdraví zásadně důležité.

Pavel Kříž
Tenhle Váš přístup byl vždycky takový, nebo se měnil a mění?
Michal Horáček
Tohle se vždycky mění. Když je člověk dítě, tak si myslí, že neumře nikdy, když je mladý, tak má pocit, že umře za hodně dlouho. Teď už mám pocit, že vyjít do pátého patra je výkon.
Pavel Kříž
Takže jste opatrnější?
Michal Horáček
Nejen to, ale přemýšlím, jak to dělat, abych mohl do pátého patra stále běhat. Takže sportuju, hraju tenis, lyžuju, plavu a jím zdravě.
Pavel Kříž
Hlídáte si tedy, co jíte a kolik toho sníte?
Michal Horáček
K tomu, co jím, bych chtěl nejprve mladým lidem vzkázat, že se nemusí se zdravým způsobem začínat až v padesáti. Je dobré si to uvědomovat daleko dřív, protože člověk si utváří návyky. Já jsem díky socialismu nebyl zvyklý na ryby a zeleninu, ale dneska, když už je ta možnost, tak je dobré si udělat zdravé návyky. Dá se totiž jíst zdravě a chutně a vy si tím pomůžete! A vůbec to není o penězích. Sice se říká, že co je zdravé, je taky drahé, ale není to nezbytné. I u nás existuje zdravá a chutná zelenina a ovoce, které nejsou drahé. Je potřeba jen vynaložit trochu úsilí, abyste se něco o tom dozvěděli a vytvořit si návyk a tělo už si s tím poradí samo. Najednou začne vyžadovat to zdravé. Já už bych si dneska nedal to, co jsem baštil dříve.

Pavel Kříž
Je vědecky dokázáno, že pokud začnete jíst zdravě a nemyslím tím fanaticky, že začnete jíst jen zrní, tak si na to vaše tělo tak zvykne, že pak odmítá jíst něco, co má v sobě hodně jedů. To je patrné třeba v Americe nebo v Kanadě – když někdo chodí pravidelně do fast foodů, tak mu nic není, ale když tam přijde někdo, kdo jí zdravě, tak se mu z těch hamburgerů může udělat špatně.
Michal Horáček
To můžu ukázat i na sobě, když po revoluci k nám tyhle fast foody dorazily, tak jsem se cpal hamburgery a hranolkami, ale dneska už tam jít nemůžu, protože mi to nechutná. Dřív mi to chutnalo, ale teď už na tom nic nevidím. Také je to o tom, že tělo si navykne na cokoli a záleží jen na vás, zda chcete, aby žilo zdravě či nikoli. Užijete si, co chcete!
Pavel Kříž
Samozřejmě, že je důležitý i pohyb. Pokud chodíte cvičit do posilovny sice pravidelně, ale je to pouze posilovna, tak si vaše tělo na to navykne a bude používat jen minimální počet svalů, protože ví, co po něm bude člověk chtít. Ale když jednou plavete, jednou jedete na kole, jednou hrajete tenis, tak to tělo musí pořád pracovat, protože neví, co po něm budete zase chtít. Rozmanitost fyzické aktivity je zkrátka nejlepší. Děláte to taky tak?
Michal Horáček
Nejlepší sporty jsou ty, kde nepotřebujete pomůcky, kde pracujete jen s vlastním tělem. Proto se také za nezdravější sport považuje plavání. Myslím si, že stačí, pokud něco děláte pravidelně deset minut denně, takže se třeba můžete za dvacet let při téhle pravidelnosti klidně naučit čínsky. Plavu, jak je to jen možné, a pokud jsem u moře, tak plavu i kilometr. Rád také chodím a na to je výborné centrum Prahy, protože tam je opravdu nejlepší chodit než jezdit, pokud člověk toho chce stihnout více (smích). Ale pořád v tom vidím pomůcku a ne cíl sám v sobě. Takový ten fanatismus, pokud začnu sportovat, to samozřejmě není dobré.

Pavel Kříž
Pokud chcete být zdravý, měl byste mít v harmonii tělo i ducha. Co si myslíte, že vám pomáhá k duševní harmonii?
Michal Horáček
Tak jako zapěrač vzpírá, já pracuji duševně a tvořím, a tam se žádná harmonie nevyjevuje. Takže tomu obětuji třeba 20 hodin denně a chodím spát v 6 ráno, když je to nutný. Píšu, vymýšlím, tvořím, ale taky v 6 ráno to pak vezmu a zahodím, protože si řeknu, že to se nepovedlo.
Pavel Kříž
Ale asi vás to naplňuje, což je dobře. Když se tedy stane, že se něco nepovede, že je nějaký stres, jak se s tím vypořádáváte?
Michal Horáček
Většinou chodím na tenis, protože tam musíte bouchat do míčku se silou a já tak ze sebe vytluču „tu zlost“. Nevěřím tomu, že někteří z nás jsou jen vyrovnaní a klidní. Znám akorát buddhistické mnichy v Thajsku. Ti ano, protože na tom pracují sedmdesát let. Ale lidi, kteří působí jako vyrovnaní, to umějí dobře skrývat, což je civilizační pokrok a je to dobrý, že vás neotravují svými úspěchy či neúspěchy, ale najednou tihle lidi udělají něco hrozného. Někoho zabijí, nebo skončí v blázinci. Nejsem doktor, ale doporučoval bych, aby si jako já našli místo, kde mohou chvíli křičet a sprostě řvát, a pak si obléknu kravatu a jsem ve své pracovně zase ten „hodný manager“.

Pavel Kříž
Jsou lidi, kteří jdou na vrakoviště a tam půl hodiny rozbíjejí už tak rozbité kastle aut, ale lepší, než kdyby to odnesla manželka.
Michal Horáček
Přesně tak.
Pavel Kříž
A co tedy konkrétně děláte vy?
Michal Horáček
No právě hraju tenis s trenérem, který ví, že budu při tom i křičet a sprostě nadávat. Ale ten už s tím počítá a je za to placený. Na vás bych samozřejmě nekřičel (smích).
Pavel Kříž
Jak tedy odpočíváte?
Michal Horáček
Odpočívám tím, že jdu dělat zase něco jiného. Chvilku se zatěžuju tím, že něco studuju, pak najednou začnu sám tvořit, pak jdu hrát třeba tenis. Zkrátka dělám různé věci, aby se to vlastně rozložilo. A taky hodně cestuji, takže se člověk najednou objeví v jiném jazykovém prostředí, jiných zvycích, jiném klimatu a musí jinak nastavit svoje smysly.
Pavel Kříž
Tohle mě taky hodně pomáhá. Jste v jiné zemi, kde se jinak myslí a vy se najednou na problém, který jste měl, podíváte jinýma očima. To je úžasné.

Michal Horáček
S tím naprosto souhlasím a stačí jet třeba do Telče nebo do Maďarska. Nemusí člověk jet na cestu kolem světa, když na to nemá peníze. Jen se na ten neřešitelný problém podívat z jiné strany. Odpočívat jen tak, třeba ležet, to pro mě není, mě to skoro unavuje, ale vůbec nikomu to neberu, pokud mu to vyhovuje. Mně třeba hodně pomůže, když jdu na koncert vážné hudby.
Pavel Kříž
Souhlasíte s názorem, že prevence, a to nejen zdravý životní styl, ale i preventivní prohlídky u lékaře, je hodně důležitá?
Michal Horáček
My jako lidé se pořád vykláníme do budoucnosti a orientujeme se podle toho, jak si myslíme, že bude naše budoucnost pokračovat: co je pro člověka výhodnější, co mu dává víc možností, aby svůj život prožil naplno. Jednou z věcí, kterou víme, je, že stárneme a podobně jako automobil musí čas od času do servisu i člověk je mechanismus dost podobný. Naše tělo stárne, unavuje se a chátrá a nikdo tomu neunikneme. Ale aby naše cesta byla pohodlná a my vybrali ty ostré zatáčky s bravurou, musíme se o svoje tělo postarat. Asi deset let už chodím pravidelně k lékaři každé dva roky na velký screening. Mnoho lidí zemře na prostatu nebo rakovinu tlustého střeva jen proto, že na prohlídky nechodí a přitom, pokud se chytí tyhle choroby v počátku, tak je jednoduché se jich zbavit.
Pavel Kříž
Lidi se totiž bojí, že jim něco najdou, ale už vůbec nepřemýšlí nad tím, že jim něco najdou včas!
Michal Horáček
Strach nemá být z toho, že něco najdou, ale že něco najdou pozdě.
Pavel Kříž
Bohužel u nás to funguje tak, že například žena si nahmatá bulku na prsu, ale rok nebo dva s tím nejde a pak se s tím už skoro nic nedá dělat. Kdežto kdyby chodily pravidelně na mamograf, tak se to dá podchytit v zárodku a dá se to většinou jednoduše vyléčit. Co si myslíte o prevenci očkováním?
Michal Horáček
Tomu nerozumím, akorát vím, že tam jsou nějaké etické spory a spoustu lidí to nechce. Obecně chci říci, jezte zdravě, choďte na prohlídky, a pokud jste zdraví, tak se trochu hýbejte. Pak máte ty největší šance v rukávu. Ale pokud nechcete, tak ne, vždyť hřbitovy jsou plné ještě mladých lidí, kteří také nechtěli.
Pavel Kříž
Člověk by měl mít zodpovědnost sám za sebe, ale pokud ji nemá, tak by alespoň měl mít zodpovědnost kvůli lidem, které má rád.
Michal Horáček
To určitě. Já měl dlouho sázkovou kancelář, kde si vsadíte na to, že Slávie prohraje a pokud to tak je, vyhráli jste. Pojišťovna je také taková sázková kancelář, jenže přesně opačná, protože platíte nějaké peníze, ale nechcete trefit „sázku na to, že budete bez nohy“. Proto plaťte, ale snažte se, abyste tu sázku nikdy nevyhráli.
Pavel Kříž
Díky moc.Zdraví jako vášeň na Facebooku