MUDr. Marie Krutinová: Je důležité dívat se na život s nadhledem…

Pavel Kříž s pražskou interní lékařkou MUDr. Marií Krutinovou o zdraví, zdravém životním stylu a o prevenci:

Je důležité dívat se na život s nadhledem…

        …a také omezovat tuky a cukr ve stravě, nevyhýbat se ovoci a zelenině, nekouřit a snažit se být fyzicky aktivní

  

Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými chodí pacienti do vaší ordinace?

Nejčastěji jde o vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, či zvýšené hladiny tuků a cukru. Ale jelikož mám interní ambulanci, léčím problémy, které se týkají „celého člověka“.

Myslíte si, že by bylo možné těmto nemocem alespoň částečně předcházet?

Určitě ano. Pokud při preventivní, či náhodné prohlídce lékař zjistí například hraniční krevní tlak, cukr, či kyselinu močovou v krvi a doporučí pacientovi určitá režimová a dietní opatření, včetně brzké kontroly, měli by se toho pacienti držet a nehodit vše za hlavu. Pokud k lékaři přijdou zase za 3 nebo 5 let, mohou již mít výrazné klinické potíže, které se mnohem hůře léčí než prvotní příznaky. Opravdu doporučuji, nepodceňujme preventivní prohlídky a nebojme se jich.

Jak vy sama pečujete o své zdraví?

Snažím se jíst racionální stravu, chodím na pravidelné kontroly. Ale na další aktivity mi v současné době zbývá bohužel málo času.

Takže si hlídáte, co jíte?

Slovo hlídat je, myslím, přehnané. Ale snažím se jíst zeleninu a ovoce a vyhýbám se tučným jídlům. Z masa jím převážně ryby a drůbež.

Umožňuje vám vaše práce žít zdravě?

Při plném pracovním nasazení jde bohužel (jako u mnohých z nás) stranou jak určitá pravidelnost v jídle, tak i pitný režim a někdy i dostatečný odpočinek.

Jak Vy osobně bojujete se stresem?

Při stresu se nejlépe uvolním v přírodě, i když jde třeba jen o krátkou procházku nebo práci na zahradě. Jinak si ráda odpočinu při zajímavé knížce.

Máte pro své pacienty (nebo vůbec pro všechny) nějakou radu, tip, týkající se zdraví?

Důležité je snažit se omezit tuky a cukry ve stravě. Nevyhýbat se ovoci a především zelenině. Nekouřit, pokusit se být fyzicky aktivní. A pokud nejde o zdraví, či o život našich blízkých, dívat se na život s nadhledem.

Jak se díváte na preventivní medicínu a doporučujete svým pacientům nějakou formu prevence?

Myslím, že prevence je v medicíně velmi důležitá. Dnes již umíme některým chorobám předcházet včasnou diagnózou a odpovídající léčbou. Je vždycky lepší léčit příčinu než následek. Například pravidelné kontroly krevního tlaku a vhodná léčba mohou snížit riziko vzniku některé mozkové příhody. Jistě se tedy i v běhu dnešního života vyplatí najít si čas na preventivní prohlídku, než ztratit nemocí nejen více času, ale často i výkonnost, či kvalitu života.

Domníváte se, že vláda a příslušné státní orgány, dělají dost v oblasti prevence a informovanosti týkající se zdraví?

Domnívám se, že prevence v praktickém provedení v současné době stále ještě není dostatečná.

Mockrát vám děkuji.

 Zdraví jako vášeň na Facebooku