Gynekolog MUDr. Miroslav Verner: Pohlavně přenosná onemocnění

Pro všechny ženy přinášíme sérii článků, které pro projekt „Zdraví jako vášeň“ píše renomovaný gynekolog MUDr. Miroslav Verner.

 

Označení pohlavně přenosná choroba (STD - Sexually Transmited Diseases) už dávno neznamená jen kapavku, příjice nebo měkký vřed. Díky novým poznatkům a moderním diagnostickým postupům dnes do této skupiny spadá více než 20 různých infekčních onemocnění (někdy se proto používá i zkratka STI - Sexually Transmited Infections), které mají jedno společné. Obvyklým způsobem jejich přenosu je nechráněný pohlavní styk (vaginální, orální či anální).  Smutnou skutečností je, že jejich počet u nás v posledních letech opět narůstá. Proto jsem se rozhodl, že jedno z dalších témat by mělo patřit právě jim. 

 

  

Vzhledem k tomu, že ne všechny tyto onemocnění jsou u nás obvyklé, věnoval bych se na následujících řádcích jen těm nejčastějším, popřípadě nejzávažnějším z nich.

Kapavka

Jde o onemocnění vyvolané bakterií neisseria gonorrhea. V závislosti na způsobu přenosu může postihovat pohlavní ústrojí včetně močové trubice, konečník nebo nosohltan. Typickým, ale ne vždy přítomným příznakem, po kterém toto onemocnění dostalo i své jméno je hnisavý výtok, u žen z pochvy, u mužů z močové trubice (obvykle po ránu). K dalším známkám onemocnění patří pálení při močení, bolestivý pohlavní styk, nepravidelné vaginální krvácení či bolesti v podbříšku. Průkaz onemocnění se provádí kultivací a bakteriologickým vyšetřením stěru z infikovaného místa. Kapavku lze úspěšně vyléčit antibiotiky. Neléčené onemocnění může vést k vážným komplikacím jako je neplodnost či záněty kloubů (arthritis).

Syfilis

Nemoc mnoha jmen (Lues, Syfilis, Příjice, Tvrdý vřed, francouzská, ale také německá, polská, uherská či španělská nemoc) a mnoha tváří způsobené bakterií Treponema pallidum. Onemocnění probíhá v několika stádiích. Krátce po nakažení se treponemou vzniká v místě vstupu infekce do těla tvrdý nebolestivý vřed. Ten zanedlouho zmizí a onemocnění přechází do svého dalšího stadia, díky kterému si příjice vysloužila přívlastek opice nemocí. Kromě typické červenohnědé nesvědivé vyrážky postihující celé tělo, ale nejvíce dlaně a plosky nohou, se mohou vyskytovat další příznaky, které napodobují jiná onemocnění (horečka, bolesti svalů, kloubů a hlavy, chronická únava, oteklé mízní uzliny, váhový úbytek, ztráta vlasů a ochlupení, záněty jater, kloubů, očí, atd.). Po tomto stádiu nastává různě dlouhé bezpříznakové (latentní) období, které jen u části nemocných přejde do posledního stádia. V něm dochází k vážnému a nevratnému poškození centrálního nervového systému, cév, ale i dalších vnitřních orgánu. Oproti minulosti se dnes diagnostika onemocnění opírá především o prokázání protilátek v krvi nakažené osoby. Syfilis může existovat i ve vrozené formě (jde o onemocnění přenosné z matky na plod jak v průběhu těhotenství, tak za porodu). Z tohoto důvodu jsou proto u nás již v I. trimestru vyšetřovány všechny gravidní ženy. Stejně jako kapavka, tak i syfilis se léčí pomocí antibiotik.

Chlamydie trachomatis

Chlamydiová infekce dnes zaujímá jedny z prvních příček mezi nejrozšířenějšími pohlavními chorobami. Svůj podíl na tom má její často bezpříznakový nebo jen velmi mírný průběh. Infikovaná osoba si pak nejčastěji stěžuje na pálení a svědění v oblasti genitálu a slabý výtok. V závažnějších případech dochází u žen k rozvoji pánevního zánětu. I při mírném průběhu, může mít onemocnění vážný dopad na plodnost. Zvláště po opakovaných infekcích riziko neplodnosti významně narůstá. Diagnóza onemocnění je obvykle stanovena laboratorním vyšetřením stěrů z močové trubice, pochvy a děložního hrdla. Onemocnění se opět léčí antibiotiky.Zdraví jako vášeň na Facebooku