Předpověď počasí: Extrémní teploty o prodlouženém víkendu

První prázdninový týden přinese pravé letní počasí. Do střední Evropy se rozšíří oblast vysokého tlaku vzduchu a při bezoblačném počasí se bude vzduch rychle prohřívat. Od čtvrtka se budou v Česku nejvyšší odpolední teploty pohybovat na tropických hodnotách, o víkendu dokonce v maximech očekáváme až 37 °C. Také nejnižší noční teploty postupně porostou – o víkendu očekáváme také tropické noci, tj. nejnižší teploty nebudou ve větších městech klesat pod 20 °C. Od vysokých teplot si tak neodpočineme. S rostoucími teplotami poroste také tlak vzduchu tj. z 1018 hPa na 1030 hPa.

Vysoké teploty zatíží chronicky nemocné občany – zejména kardiaky, skupinu lidí s angínou pectoris a také lidi s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu – tj. starší občany, malé děti a těhotné ženy. Volnější denní režim by ale měli v tropických dnech volit všechny skupiny obyvatel. Místy silné bouřky, které se budou tvořit v důsledku nerovnoměrného zahřívání povrchu, mohou narušit psychicky labilní občany. Vysoký tlak vzduchu ve střední Evropě naopak přinese zlepšení kondice lidem s nízkým krevním tlakem. Kvůli zvyšující se relativní vlhkosti vzduchu také poroste naše pocitová teplota, která bude oproti teplotě naměřená na teploměru vyšší až o +5 °C. Vyloučený není nárůst koncentrací přízemního ozonu ve větších městech, což bude zhoršovat zdravotní stav astmatikům.

Upozornění: Kvůli vysokým teplotám a slunečné obloze, se přes pravé poledne nezdržujte na přímém slunečním záření, malé děti a starší občané by se neměly venku zdržovat od 11 do 15 hodiny. Používejte krémy proti slunečním paprskům s ochranným faktorem 30 a výše. Zvyšte denní příjem tekutin na 3,5 litru pro dospělé na 2 litry u dětí. Nezapomeňte zajistit neustálý přístup tekutin také pro vašeho psa a ostatní domácí zvířata. Větrejte ve večerních a nočních hodinách.

Co na sebe?

Volte lehké oblečení z přírodního materiálu, pokrývku hlavy, sluneční brýle a sandále.

Co k jídlu?

Zvolte lehčí stravu tj. saláty, sendviče. Nezapomeňte na dostatečný přísun vitamínů.

Suché počasí bude zvyšovat také množství alergenů v ovzduší – dominantními alergeny jsou stále trávy, obiloviny, kopřiva, černý bez a plísně.

V případě zdravotních obtíží vyhledejte lékařskou pomoc.

Ing. Dagmar Honsová, Ph.D.
senior meteorological forecaster
Meteopress, s.r.o.Zdraví jako vášeň na Facebooku