Rady seniorům

 • Seniorské radosti a trápení

  Když jsem souhlasil s tím, že napíšu pro ZPMVČR sérii úvah o seniorech, zdálo se mi, že je to rozhodnutí užitečné a poměrně jednoduché. Problematiku přece důvěrně znám a můžu se opřít o své mnohaleté zkušenosti práce se seniory v zahraničí.

 • Seniorské zkušenosti - Chůze

  Milí senioři,
  mám rád všechna roční období, protože na každém se dá najít něco pěkného, ale přiznám se, že jaro je mému srdci nejbližší. Jakoby se všechno kolem nás začalo po dlouhém zimním spánku probouzet. Na větvích stromů a keřů se objevují první pupínky a květy, sluníčko vychází dřív a zůstává s námi déle a ve vzduchu je cítit, že kolem nás už zase něco nového začíná.

 • Duše a kvalitní stárnutí

  Milí senioři, není to tak dávno, co jsem měl besedu se studenty a když jsem se mezi řečí zmínil kolik je mi let, setkal jsem se se zvláštním, tichým nesouhlasem. Viděl jsem, že je jim nepříjemné, že jsem nahlas řekl, že je mi 53 a když jsem se zeptal proč, v místnosti nastala stísněná atmosféra.

 • Rady Pavla Kříže seniorům - díl 4. - Jídlo

  Nebudu vám dávat recepty k nějakému speciálnímu systému stravování. Na to nejsem odborník a konečně vy se můžete na stránkách ZPMVČR svěřit do rukou skvělému Petru Havlíčkovi. Chtěl bych se s vámi podělit o některé postřehy a zkušennosti, které jsem zatím za život nasbíral a které pomáhají mně.

 • Senioři - Mysl

  Určitě jste si všimli, že s postupujícím věkem nám chátrá nejen tělo, ale často také naše mysl. Ostatně je přece jasné, že se jedná o dvě propojené nádoby z nichž jedna, ovlivňuje druhou. Pokud máme zdevastované tělo plné problémů a bolesti jistě se necítíme příliš šťastně

 • Život a stárnutí

  Je jasné, že ať budeme dělat cokoliv, budeme stárnout. Tak už je život a jeho koloběh přírodou zařízen a je nutné to vnitřně akceptovat. Jak stárneme, naše tělo chátrá. Není už zdaleka tak silné a pružné jako ještě před pár lety ...Zdraví jako vášeň na Facebooku