Rozhovor s Danem Bártou

Dan Bárta: český zpěvák, textař a fotograf. Je známý mimo jiné ze skupin Alice, Die El.Elephant!?, Sexy Dancers, J.A.R. nebo z projektu Illustratosphere. V devadesátých letech zpíval v muzikálech Jesus Christ Superstar a Evita. Je držitelem devíti cen Akademie české populární hudby v kategorii zpěvák roku, v roce 2006 se umístil třetí v anketě Český slavík. V současné době pracuje s Illustratosférou na nové desce, která by měla vyjít ještě letos.

Dane, v úvodu bych Vám chtěl položit obligátní otázku – co pro Vás znamená zdraví a na jakém místě na pomyslném žebříčku hodnot ho máte?

Dokud jsem zdravý, moc se tím nezabývám. Když nejsem, nebo hůře, až nebudu, napadnou mne určitě lecjaké věci, s postupujícím věkem jistě čím dál temnější, stejně, jako všechny lidi na světě. A taky, jako většina lidí, mě umí potrápit špatné zdraví těch, které mám rád.

Na hudební scéně se pohybujete již dlouho. Koncerty, noční život, stresy a tréma před vystoupením (tedy, pokud jí trpíte)… myslíte si, že tyto ne zrovna zdravé věci související se životem hudebníka se na Vás již nějak “podepsaly“?

Přijde na to, asi ano, ale těžko to vystopovat. Zase na druhou stranu si dělám, co chci, co mám rád, velím si sám a mé postavení v zaměstnání je dobrovolník. Žádný šéf mě nehoní, krom času. A taky nenosím denně do kopce a z kopce pětimetrové dubové fošny na rameni, například.

A co nějaký zlozvyk, máte?

Myslím, že to sem tam přeháním s kofeinem v čaji a energetických nápojích.

Kouříte?

Jo, ale ne moc. Není to ani hrozné, dokonce ani vážné. Ale na fyzičce to nepřidá, lhát si nebudu.

Teď trochu otázka na tělo. Co drogy? V pořadu 13. komnata v české televizi, jste nepopřel, že ve Vašem životě bylo drogové období. Co bylo pro Vás tím impulsem skončit a přestat?

Začal jsem si jako feťák vadit. Na začátku to vypadalo, že se budu fetováním bavit, ale rychle to přešlo. Nejdřív jsem s tím obtěžoval okolí, pak bezprostřední okolí, pak své nejbližší a nakonec sebe. Tak jsem toho nechal. Děkuji všem, kteří mi pomohli prohlédnout, a jsem upřímně rád, že se to obešlo bez drsnějších následků, než jsou občasné výčitky svědomí a trochu pošramocená pověst.

Jako muzikant, který hlavně v 90. letech hrál v muzikálech např. Jesus Christus superstar a mnoha dalších jste se musel udržovat fyzicky ve formě. Jak jste to dělal právě Vy? Nebo to bylo období, kdy jste něco podobného vůbec neřešil?

V pětadvaceti se musí udržovat ve formě jen ten, kdo z nějakého důvodu ve formě není. Obyčejný pětadvacetiletý hošan se ve formě udržovat nemusí, prostě formu má, protože je mu jenom pětadvacet. To je zkrátka věk, kdy je ve formě skoro každý a navíc si skoro každý myslí, že ta forma vydrží navěky, to jen tak pro forma.

Umíte odpočívat, tzv. vypnout? Vím, že máte vášeň – a to jsou vážky. V této oblasti nacházíte ten „svůj“ relax?

Asi ano. Vypínání mi nikdy moc nešlo, ale znovu opakuju, že mě práce baví, přesněji, že má práce mě baví. Jen, když se to tu a tam nakupí, jsem z ní přešlý. Ale to i z vážek, to s obsahem činnosti moc nesouvisí, spíš s množstvím úkolů a termíny a tím, jestli se daří nebo nedaří, jestli se to takzvaně vrací nebo nevrací. Z jednoho blbého koncertu jsem desetkrát unavenější než z deseti dobrých, když to drobet přeženu. A většinou se stačí prostě vyspat.

Existuje nějaké místo, kam byste se chtěl podívat a proč?

Chtěl bych se podívat každému do hlavy, protože to může být velice zajímavé. Jináč vlastně ani moc ne, anebo, ok, kamkoliv k potoku do tropického lesa. Cestování v prostoru je fajn, ale v čase by to bylo zábavnější.

Jste skřivan? Či sova? A ovlivňuje to nějak Vaši tvořivost?

Mívám skřivanovité záchvaty, ale jakmile se uvolním do té míry, že prostě pracuju, pomalu mi to přeteče do sovy. A koncerty jsou vyloženě soví, to aby měl našinec stokrát za rok jetleg, kdyby trval na skřivanovství. Nerad vstávám a nerad chodím spát, tím to asi bude. A docela mi vyhovuje pracovat v tichu, když většina lidí spí, osamělost se prohlubuje, soustředění zlepšuje...

Působí na Vás roční období? Nepociťujete např. v některém čase tvůrčí krizi, nebo naopak energii a nápady?

Nemám rád chlad, deprimuje mě. Jinak je to spíš jedno. Ale jsem raději, když nemusím vyrábět teplo, škoda joulů.

Vaše hity

Téměř neexistují, ale On My Head, Klidná a Slim Jim by možná v širší nominaci nějaký bodík urvaly. Jináč je to těžké. Obtížno zkoušet zaujmout veverku písmeny. Ale není to vlastně tak špatné. Naše jednooká parta si tak jako mimoděk vládne, aniž by se musela moc namáhat.

Máte nějakého domácího “mazlíčka“/kamaráda?

Spoustu. 20 Caridina japonica, 20 Neocaridina heteropoda, 8 Barbus tetrazona, 2 Colisa lalia, 6 Aphyocharax anisitzi, 4 Yasuhikotakia morleti, 1 Ancistrus sp., 10 Corydoras sterbai, 3 Corydoras aeneus, 4 Trigonostigna hengeli, 3 Pangio kuhlii, jen promluvit. Někdy se jen tak rozpustile honíme po pokoji, je to velká legrace. :-)

Jak jsem již uvedl, na hudební scéně nejste žádným nováčkem. O umělcích, nejen hudebnících je známo, že se zrovna neřídí správnou životosprávou. Jak je to u Vás? Jste štíhlý, asi se nemusíte starat o sestavu jídelníčku, nebo si z jídla něco záměrně nedopřát?

Já se o jídlo vůbec moc nestarám. Je to jen potrava. Některé druhy potravy jsou o něco chutnější než jiné, ale když mám možnost volby mezi suchou skývou a obouváním se, oblékáním se, zamykáním, vyrážením do ulic, přecházením přechodů, motáním se po sámošce, hledáním mokré skývy, čuměním ve frontě, utrácením peněz, pincáním se domů, odemykáním, zouváním se a svlékáním, většinou volím suchou skývu. Není-li ani skýva, postačí třeba naběračka práškového cukru... ok, dobře, nechám toho, přeháním. Jím, když mám hlad. Když ho mít přestanu, nechám toho. Zkrátka, má životospráva je v podstatě úplně normální, doby, kdy jsem se často vracíval nad ránem domů vrávoraje, už jsou dávno pryč..

Existuje nějaké 100% nezdravé jídlo, kterému nikdy neodoláte?

Žádné takové jídlo neexistuje ☺

Čemu jste se naposledy zasmál nebo co Vás potěšilo?

Právě teď jsem se naposledy usmál. Doufám, že to nebylo naposledy, co mě něco potěšilo.

Máte nějaké životní motto, podle kterého se řídíte?

No, popravdě, moc jich není. Napadá mě třeba úsloví „devadesátiletá žena s rohy a ploutvemi není moc hezká“ ☺

Co chystáte pro fanynky, pro lidi, kteří Vás rádi poslouchají a fandí Vám? Na co se můžeme těšit?

Děláme s Illustratosphere na nové desce, jde to pomalu, ale zatím to, zaplaťbůh, nedře. Na podzim s tím vyjedeme hrát. Už se těším, máme teď takovou hrací pauzu, nejsem na to moc zvyklý, trochu mě to znervózňuje. Tahle zima byla velmi dlouhá.Zdraví jako vášeň na Facebooku