Rozhovor s Janou Šulcovou

Mezi nejznámější role Jany Šulcové patří její filmové postavy v komediálním filmu Marie Poledňákové S tebou mě baví svět, v Kotvě u přívozu či v televizním seriálu Nejmladší z rodu hamrů. Tím ale výčet rolí této vynikající herečky rozhodně nekončí. Nás ale zajímalo, jaký je její vztah ke zdraví a jak se dívá ne nemoci?

Pavel Kříž

Jaký máte pohled na nemoci a zdraví?

Jan Šulcová

S nemocemi se musí jako se slušnými lidmi. Když je necháte na pokoji, tak oni vás také nechají být. Myslím si, že veškeré zdraví vychází z psychiky. Znám lidi, kteří žijí zdravě a trpí všemi nemocemi a dohromady žádnou. Já jsem si kdysi zakládala na svém stoprocentním zdraví, až to asi pře jedenácti lety se mnou „šlehlo". Rozváděla jsem se, do toho jsem měla žlučníkové potíže a pak se z toho vyvinuly další věci, o nichž nerada mluvím. Ale mám nevídanou vnitřní sílu, která je zřejmě od Boha, a mě se podařilo přežít něco, co by asi málokdo přežil. Takže já jsem asi ten poctivý starý materiál.

Pavel Kříž

Do zdravého životního stylu spadá i prevence. Myslíte si, že má smysl chodit na preventivní prohlídky a nechat se očkovat?

Jan Šulcová

Určitě má. Ženy bez debat musí chodit na preventivní prohlídky, na mamograf. To považuji i já, která jsem nevídaný nenavštěvovač doktorů, za naprosto zásadní.

Pavel Kříž

Co konkrétně děláte pro své zdraví?

Jan Šulcová

Bydlím pět minut od Šáreckého údolí, takže jsem denně hodinu se svým psem v lese. Kdybych psa neměla, tak by mě to ani nenapadlo.

Pavel Kříž

A tím se nabíjíte hlavně psychicky?

Jan Šulcová

Psychicky i fyzicky. Tam zkrátka vypnete a jste jen s přírodou. Víte, já si myslím, že všechno pochází od psychiky, například stresy, kterým se nevyhnete. Kdybych kdysi věděla, s jakou profesí si začínám! Všichni herci by měli mít papíry na psychiku, protože není normální, aby člověk jeden večer hrál královnu, druhý den vražedkyni a třetí den babu z lesa. Všechny role se míchají a mně se stalo, že v pětatřiceti jsem najednou nevěděla, čí jsem. Naštěstí jsem tenhle pocit rychle zahnala a řekla si, že jsem si holt tuhle profesi vybrala.

Pavel Kříž

Ale určitě je pro Vás profese důležitá.

Jan Šulcová

Často se mě lidé ptají, co mi profese dává. Není nic krásnějšího, než když se povede divadelní role. Ale co nám bere, to je zdraví. Žádný herec si nemůže dovolit jít na operaci, pokud ji může odložit, než v době své dovolené.

Pavel Kříž

To už musí být herci vyloženě zle, aby se zrušilo kvůli němu představení. A zajímavé je, jak psychika pracuje, protože člověku je hrozně zle, pak vleze na jeviště a nic necítí, ale představení skončí a zase je mu strašně zle.

Jan Šulcová

Já měla jednou zápal plic a čtyřicítky horečky a přesně tohle jsem zažívala. Na jevišti vás přejde i rýma! V jednom představení jsem na začátku vběhla bosá na jeviště a na konci představení se rozbíjí sklenička. My hráli odpoledne a večer a nikdo to nezametl. Při večerním představení jsem dupla na to sklo a dělala jsem krvavé stopy. Všichni v portále už šíleli, ale já nic necítila. Jen takové jedno drobné píchnutí. Jakmile jsem sešla z jeviště, teprve pak to začalo bolet.

Pavel Kříž

Hrát představení je opravdu těžké a dokonce nějací lékaři to přirovnali k práci v dolech.

Jan Šulcová

Když jsem byla na fakultě, tak jsme se zúčastnili jednoho představení s panem Hőgerem a tam měli herci nějaké měřiče, které pak ukázali, že herecký výkon se dá srovnat s výkonem dřevorubce.

Pavel Kříž

Jak se tedy staráte o své tělo? Jenom těmi procházkami s vaším psem?

Jan Šulcová

Mou nabíječkou je i moje zahrada, práce a samozřejmě rodina a přátelé.

Pavel Kříž

Tohle všechno je pro psychiku, ale co nějaká fyzická aktivita?

Jan Šulcová

Jezdím na kole, občas, když mám čas, jdu plavat.

Pavel Kříž

Jak odpočíváte? Aktivně nebo pasivně?

Jan Šulcová

Když je člověk fyzicky unavený, tak se mu dobře spí a je to v pořádku. Když je unavený psychicky, tak i když se mu chce strašně spát, stejně neusne. Mě z takových stresů pomáhá opravdu fyzická práce třeba na zahradě. Jen tak mimochodem, támhle v zahradě mám bystu Lenina. Toho jsem tam dala po osmašedesátém, kdy chodily kontroly z STB, jestli si nedáváme v srpnu třeba fotku Havla někam ve svém bytě. A já jsem u nějakých známých objevila tuhle bystu a dala jsem ji jako provokaci na zahradu. Oni věděli, že to nemyslím vážně, ale nemohli mi nic říct.

Pavel Kříž

Tak to je dobré. My si s dovolením uděláme jeho fotku, protože něco podobného jsme ještě při našich reportážích neviděli!

Jan Šulcová

To si klidně udělejte.

Pavel Kříž

Na co byste pozvala svoje příznivce a diváky?

Jan Šulcová

Už 13 sezónu hraji v Divadle bez zábradlí u Karla Heřmánka. 12 let čtyři lidi na jevišti s jednoduchou dekorací, to je prostě zázrak. Je to představení s názvem Tři muži na špatné adrese. Stella Zázvorková mi kdysi říkala, že kdykoliv cokoliv se mi stane, tak jedině na jevišti se toho zbavím. A je to neskutečná pravda.

Pavel Kříž

Potěšilo Vás poslední dobou něco?

Jan Šulcová

Co mě těší dlouhodobě, jsou moji vnuci. Tomu nejstaršímu je devět a teď vyhrál tenisový turnaj.

Pavel Kříž

Děkuji za rozhovor.Zdraví jako vášeň na Facebooku