Rozhovor s Jiřinou Bohdalovou

Nejpopulárnější česká herečka Jiřina Bohdalová oslaví 3. května významné narozeniny. Do dalších let jí přejeme, aby jí vydržel její krásný smysl pro humor, vzácný nadhled, obdivuhodný elán a samozřejmě pevné zdraví. A moc děkujeme za tento nevšední rozhovor.

Jiřina Bohdalová: jedu na plnej plyn

Jakou představu ve Vás evokuje slogan ZDRAVÍ JAKO VÁŠEŇ?

Jiřina Bohdalová:

Čtu slogan a říkám si: budu-li se o své zdraví vášnivě starat, pochodím v několika směrech. Předně, vášeň je spalující, spálím nějaké to kilo, vášeň je sžírající, zdraví jako vášeň, vášeň může oblažit i duši…no, ale nic se nesmí, ani ve vášni, přehánět!

Jste v mimořádné kondici. Jak to děláte?

Jiřina Bohdalová:

Nic pro kondici nedělám. Geny! Jsem po mamince, ta byla trvale v pohybu – a to já jsem taky. Nesportuju (pokud nepočítám vykopávání v Amfoře), kouřím minimálně (skoro vůbec ne), piju střídmě a jen někdy… V tělocvičně jsem byla naposled před dvaceti lety a nic mě tam netáhne… Takhle já zacházím s kondicí.

Je o Vás známo, že jste zhruba před devíti lety omezila kouření. Projevilo se to nějak na Vašem zdraví?

Jiřina Bohdalová:

Myslím, že jo. Občas si připálím, od někoho si vyprosím cigaretu, ale balíček už u sebe nenosím; a když nechci, tak zkrátka nečudím. A dělá mi to dobře.

Zvířata posilují zdraví svých majitelů. Máte za to, že stejnou schopnost má i Vaše jezevčice?

Jiřina Bohdalová:

To nevím, ale s mou jezevčicí Žofkou je trvale sranda a ta mi mnohdy překlene chmurnou náladu. Život bez pejska si zkrátka nedovedu představit.

Působí na Vás roční období? Jak? Co nejvíc?

Jiřina Bohdalová:

Teď na mě spíš působí ten kvalt, jak všechno letí. Než se ohlédnete, proběhne jaro, léto, podzim i zima. Ani se nestačím zabývat tím, co na mně vlastně působí a jak… Tohle jaro ovšem vnímám jako rozjetej rychlík.

Když máte čas na odpočinek, jak odpočíváte?

Jiřina Bohdalová:

Nevím pořádně co to je. Moc odpočívat neumím. V divadle jsem mezi jednotlivými výstupy pletla a vyšívala, dneska už nedělám ani to. Odpočinu si při práci na zahrádce, ale zase se naštvu, protože to je dokola a nikdy se nedostaví takový výsledek, jaký bych si přála.

Patříte mezi nejoblíbenější herečky u nás (síně slávy v letošním ročníku Týtý) mimo jiné i pro své komediální umění. Televarieté s Vladimírem Dvořákem je nezapomenutelné, stejně jako celá řada skečů a scének s Vladimírem Menšíkem či Karlem Šípem. Rozdala jste lidem hodně smíchu – jestliže tedy platí, že smích léčí, jste naše nejúspěšnější lékařka. Co vy na to?

Jiřina Bohdalová:

Smích léčí, je životodárnej, to je stará vesta. A já mám moc ráda pohled do hlediště, když publikum řve smíchy… To bejvám dojatá a šťastná.

Jste známá kuchařka. Jaký je Váš názor na BIO potraviny?

Jiřina Bohdalová:

Dřív se říkalo: „Jdu pro mlíko ke krávě. Nebo k sedlákovi.“ Dneska BIO. No, ta průhledná voda, která se jmenuje mlíko, mlíkem není. Teď jsem koupila od farmáře (to je bejvalej sedlák, ale býti farmář jest světové, že?) mlíko plnotučný. Lahodný a chutný. Takže ano: bylo asi BIO.

Odborníci často uvádějí, že ovoce by v pestré stravě samozřejmě nemělo chybět. Prozradila byste nám nějaký osvědčený zdravý recept z ovoce?

Jiřina Bohdalová:

Ovoce se dá konzumovat stokrát jinak, ale není nad to, když je ze zahrádky, čerstvé, voňavé a jen tak…tak se moc těším i na angrešt rybíz, jahody…jde to se šlehačkou, ale to zas není tak úplně zdravé!

Kromě ovoce bychom neměli ani zapomínat na zeleninu, ta mezi zdravé potraviny bezpochyby také patří. Jakou zeleninu nejraději na vaření používáte a proč?

Jiřina Bohdalová:

Veškerou. Nedělám rozdíly. Vařím, peču, smažím…“peru“ ji do vnuků jak to jde.

Máte nějaké životní motto, podle kterého se řídíte?

Jiřina Bohdalová:

Jez do polosyta, pij do polopita…vyjdou ti na plno léta!

Co se Vám v poslední době povedlo?

Jiřina Bohdalová:

Že trvale žiju, vím o tom a jedu na plnej plyn! Právě jsem se Slávkou Kopeckou dopsala knížku Fenomén Bohdalka, která vyjde za pár dnů – k mým narozeninám. Je v ní spousta věcí a doufám, že i legrace.

Je o Vás známo, že jste v jednom kole. Natáčení, divadlo apod. Kde Vás mohou diváci vidět? Co připravujete?

Jiřina Bohdalová:

 V Divadle na Jezerce hraju hlavní role ve dvou pěkných hrách. Přijďte!

Čemu jste se naposledy zasmála?

Jiřina Bohdalová:

Politice. Ale byl to smích hodně hořkej…

 Zdraví jako vášeň na Facebooku