Rozhovor s Jitkou Zelenkovou

Jitka Zelenková, které se také přezdívá královna českého swingu, se svým sametovým hlasem a svými texty, v nichž si vnímavý člověk najde vždy něco pro sebe, je na tom se zdravím vzhledem k jejímu věku výborně. Co pro to dělá, byla proto jedna z prvních otázek.

Pavel Kříž

Jak to děláš, že vypadáš tak nádherně!

Jitka Zelenková

Dělám všechno pro to, abych byla zdravá, měla zdravou pleť. Něco jsou geny, protože moje maminka dlouho vypadala skvěle a doteď má nádhernou pleť i přesto, že je nyní nemocná. Takže jsem to podědila, ale zároveň používám švédskou přírodní kosmetiku Oriflame. Jsem hodně přírodní člověk, ale to vůbec neznamená, že mě někdy život přivede na scestí v podobě ponocování či dobrého vína, a tak to musím potom vykompenzovat. Před třemi lety jsem pro sebe objevila lázně Třeboň a zamilovala jsem se do Třeboně. Vyhovuje mi lázeňský způsob života, dodržuji režim. Dál jezdím pravidelně na jaře, jak je čas, na tři, čtyři dny na běžky do Harrachova a na Jizerku, kde mám spoustu přátel. Nejezdím v partě, protože jsem taková samostatná jednotka a ráda jezdím sama. Jsem svobodný člověk a nemám ráda otázku: Co budeme dnes dělat?

Pavel Kříž

To máš docela nabitý program. Vejde se tam ještě něco?

Jitka Zelenková

Před mnoha lety, když se tady o tom ještě ani nevědělo, tak jsem začala pěstovat nordic walking.

Pavel Kříž

To jsou ty dvě tyčky?

Jitka Zelenková

Já jsem se to opravdu naučila, protože spousta lidí chodí špatně. S hůlkami jsem chodila po Vinohradech. Když po mě začali křičet: „A kde máte běžky?", tak jsem s tím pozvolna přestala a vyjdu si třeba do Průhonického parku. Mám ráda rychlou chůzi, takže když mám čas, jedu třeba do Vraného a tam to vezmu nahoru lesem na hodinu. Zkrátka rychlá chůze buď s hůlkami, nebo bez nich.

Pavel Kříž

Myslel jsem si, že ty hůlky jsou dobré, když třeba někdo zdolává hory.

Jitka Zelenková

To je něco úplně jiného. Do hor máš kovové hroty, kdežto nordic walking jsou vlastně běžky na sucho s gumovou špičkou. Když to děláš dobře a opravdu jdeš rychlou chůzí, tak jsi jak na pérech a všechno tě bolí. Mně se smáli sportovci z Amfory, ale pak jsem jim to ukázala a oni museli konstatovat, že je to pěkná makačka.

Pavel Kříž

A co tvoje jídlo, sleduješ se nějak?

Jitka Zelenková

Vím bezpečně, že když se dodrží jednoduchý princip, sacharidy dopoledne a bílkoviny odpoledne a večer, tak to funguje.

Pavel Kříž

Mohla bys to, prosím tě, rozvést?

Jitka Zelenková

Sacharidy, to je cukr, neboli rýže, těstoviny, brambory, chleba a sladké. Já jsem milovník sladkého a musím si dávat velký pozor.

Pavel Kříž

Ale nevypadáš na to.

Jitka Zelenková

Vyzkoušela jsem snad všechny diety světa a jednou jsem opravdu držela nějakou drastickou dietu, kde jsem za tři měsíce zhubla 15 kilo. Bylo to v roce 2006. Ale já to držela proto, abych si vyzkoušela, jestli mám pevnou vůli. Zjistila jsem, že když se do něčeho zakousnu, tak to jde, ale už to nebudu dělat.

Pavel Kříž

Tím se ničí zdraví.

Jitka Zelenková

Ano a za druhé se ničí kůže. U mě funguje režim, proto mám tak ráda lázně. Ráno, v poledne, večer a mezitím malá svačinka v podobě jablíčka, sýru a odpoledne to samé. Ale pravidelně a málo! A samozřejmě hodně pít vodu bez bublinek.

Pavel Kříž

Jak odpočíváš?

Jitka Zelenková

Dokážu klidně nedělat nic a vůbec se za to nestydím. Vypnu telefon, pustím si televizi, otevřu si knížku a jen se flákám.

Pavel Kříž

Tím si odpočineš a zbavíš se stresů?

Jitka Zelenková

Ano. Nejvíc se však zbavím stresů venku. Hory, lázně, hory, lázně. Jsem Blíženec, takže jsem vlastně dva v jednom: jsem hodně společenský tvor, ale na druhou stranu jsem nejraději sama, takže vyhledávám cíleně samotu. Třeba před koncertem musím být hodinu zavřená v naprosté samotě.

Pavel Kříž

V tomhle opravdu nejsi sama, je mnoho lidí v naší branži, kteří to tak mají. Jak jsi na tom s prevencí?

Jitka Zelenková

Chodím na pravidelné prohlídky, mamografy, ultrazvuky, odběry krve, tlaky, cukry, cholesteroly a já nevím co ještě, všechno hlídám. K zubaři chodím i několikrát ročně.

Pavel Kříž

Takže to doporučuješ i ostatním.

Jitka Zelenková

Zcela určitě. Neměl by se zanedbávat třeba i nejmenší příznak. Jsem přítel toho, chodit pravidelně k lékaři. Ale přitom nezatěžuji zdravotnictví, protože jsem například nebyla nikdy na neschopence. Mám trošku problémy s klouby, protože jsem druhým povoláním vlastně řidič.

Pavel Kříž

Tím, že chodíš pravidelně na preventivní prohlídky, tak vlastně odstraňuješ svoje případné problémy v zárodku.

Jitka Zelenková

A dávám si velký pozor na to, abych se nepotkala s člověkem, který má virus. Vzhledem k tomu, že trpím na záněty horních cest dýchacích, tak je to pro mě docela zásadní. Taky proto nejezdím hromadnou dopravou, a když jsem v nějakém obchodě, kde za mnou někdo kašle a kýchá, tak se na něj podívám tak hrozivým pohledem, že dotyčnému se ta rýma snad v tu chvíli zastaví :-) Já sama, když mám rýmu a někdo ke mně pro něco přijde, tak mám několik roušek a zaručeně si některou z nich vezmu. Dokonce bych to dala za povinnost každému, kdo chodí s rýmou mezi lidi.

Pavel Kříž

Co děláš, co připravuješ a na co bys naše čtenáře pozvala?

Jitka Zelenková

Mám svůj samostatný koncert, který je komornějšího ladění. Při něm mě doprovází klavír a kontrabas. Zpívám na něm širokou škálu svého repertoáru. Nejvíc těchto koncertů je na podzim a v prosinci. Všechno si to můžete najít na mých internetových stránkách www.jitkazelenkova.cz. Všechny bych chtěla pozvat 23. 12. do divadla Brodway, kde budu mít vánoční koncert.

Pavel Kříž

Udělalo ti v poslední době něco radost, anebo tě něco naštvalo?

Jitka Zelenková

Naštval mě jeden novinář, který se o mě zbytečně otřel v kauze Ivety Bartošové. Tyhle věci mi dokážou hnout žlučí, protože já dotyčného vůbec neznám a on nezná mě. Takže mě štvou nepravdivé informace. Na druhou stranu mě potěšilo spousty věcí: krásný pobyt v lázních, nové seznámení s velmi příjemnými lidmi tady v pojišťovně vnitra a vždycky mě potěší reakce na koncertech. Živé koncerty jsou pro mě opravdu radostí.

Pavel Kříž

Děkuji za tvůj čas.Zdraví jako vášeň na Facebooku