Rozhovor s Martinem Doktorem

Sportovec každým coulem, to je Martin Doktor, který si z olympiády v Atlantě v roce 1996 odnesl dvě zlaté medaile. Jaký je jeho názor na zdraví a jak se stravují vrcholoví sportovci, to byli otázky, které nás zajímali.

Pavel Kříž

Jste dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty. Jaký to je pocit stát na stupni olympijských vítězů?

Martin Doktor

Těžko se to k něčemu přirovnává. Vítězství na olympiádě je dost nepopsatelná věc. Mohu to srovnat například s tím, když se člověk dlouho ve svém zaměstnání snaží o nějakou věc, aby mu vyšla, a ona vyjde. Vítězství na olympiádě je v podstatě něco podobného, jen tady se o jednu věc snaží víc lidí najedenou a zlato je pak úplný vrchol.
Pavel Kříž

Sportovci berou jako vrchol kariéry právě olympiádu. Když však toho vrcholu dosáhnou jako vy, co pak dál? Možná je vždycky lepší, když člověk má nějaký cíl, kam se šplhá, než když je úplně nahoře. Zajímá mě, kam se díváte, čeho ještě chcete dosáhnout, když už jste dosáhl vrcholu?

Martin Doktor

Ty olympiády jdou neustále dál a mě se třeba už nikdy nepovedlo vyhrát další a další olympiádu.

Pavel Kříž

Tak to je to, k čemu jste se upínal. A co dnes?

Martin Doktor

Chtěl jsem vyhrát každý závod, do kterého jsem vstoupil. V podstatě i na tréninku, který je ve více lidech, se tak trochu závodí. Teď jsem přešel z vody na břeh a snažím se, aby lidi, o které se starám, měli šanci dosáhnout něčeho podobného. Je to hodně těžké. Hlavní rozdíl je v tom, že před tím jsem se staral sám o sebe a všichni se starali o mě a teď se já musím starat o ně. Ale zase nemusím umřít na té trati (smích).

Pavel Kříž

Pokud někdo z vašich svěřenců něčeho dosáhne, musí to být dobrý pocit. Takže je to porovnatelné s vaším úspěchem, že?

Martin Doktor

Porovnatelné asi ne, protože ten, kdo si projede oním cílem, zažívá něco nepopsatelného.

Pavel Kříž

Ale je to určitý typ radosti?

Martin Doktor

To samozřejmě!

Pavel Kříž

Jako vrcholový sportovec jste měl přísný režim, co se týká stravy a tréninků. Jak jste jedl a trénoval?

Martin Doktor

Deset až jedenáct měsíců v roce jsem relativně zdravě žil a když jsem trénoval, tak jsem vlastně ani na nezdravé věci neměl chuť. Tělo si o to nějakým způsobem řeklo. Ve vrcholné části mé kariéry se mnou jezdila maminka, která mi připravovala stravu tak, jak jsem byl zvyklý.

Pavel Kříž

Mohu se zeptat jak?

Martin Doktor

Lehčí jídla k obědu, abych odpoledne mohl trénovat. Večer téměř cokoliv, ale třeba vepřo-knedlo-zelo téměř nikdy. Když ale člověk trénuje naplno, tak jeho tělo ani nechce taková těžká jídla. Neřídil jsem se nějakým přesným nutričním programem, ale spíš jsem to bral rozumně. Podobně to bylo i s režimem. Když jsem měl měsíc volno, tak jsem dělal nezdravé věci a po zbytek roku, protože jsem se živil vlastním tělem, tak jsem se o něj musel starat.

Pavel Kříž

Jak moc se to změnilo teď, když už netrénujete?

Martin Doktor

Asi bych to neměl říkat, ale jakmile je něco příliš zdravého, tak mi to nechutná (smích).

Pavel Kříž

Vypadáte úžasně, takže to nebude tak zlé.

Martin Doktor

Ono to ještě není tak dlouho. Ale je to tak. Teď si rád dám vepřo-knedlo-zelo, tlačenku a různá jiná jídla, která nejsou tak zdravá, ale snažím se k tomu vždy vyvinout nějaký pohyb. Myslím si, že když člověk žije normálně s normální životosprávou a k tomu sportuje, tak by neměl mít problém. Příjem a výdej zkrátka musí být v nějakém poměru. Bohužel, když převažuje příjem, tak se holt člověk zvětšuje do šířky.

Pavel Kříž

Pohyb ale děláte pořád.

Martin Doktor

Snažím se, ale už hodně málo.

Pavel Kříž

A mimo pádlování děláte ještě něco jiného?

Martin Doktor

Na vodu tolik nechodím, ale rád se projedu na kole. Navíc když jsem na vodě, tak si uvědomuji, jak už jsem „pomalý“, a to mi vadí. Kdežto na kole jsem nikdy nedosahoval vrcholových výkonů, tak tam mohu jezdit, jak chci. Počet disciplin, ve kterých bych já mohl ještě vyhrát, se limitně blíží nule, takže jsem se už „vyzávodil“. Když se mě ptají různí závodníci veteráni, zda bych za ně nezávodil, tak musím říci, že už je to za mnou. I když nikdy neříkej nikdy.

Pavel Kříž

Když jste intenzivně závodil, tak jste asi prožíval i velké stresy. Jakým způsobem jste se jich zbavoval?

Martin Doktor

Stres u sportovců je malinko jiný. Je hlavně na závodech, kdy se člověk musí koncentrovat a většinou se bojí, aby neudělal nějakou banální chybu. Kratší tratě, jako je například teď trať na 200 metrů, jede člověk 40 vteřin. A na tohle se připravuje čtyři roky, aby pak během pár okamžiků buď postoupil, nebo nepostoupil. A v tom je ten největší stres. Na druhou stranu stresy, které zažívám teď při organizaci akcí, jsou úplně jiné.

Pavel Kříž

Máte nějaký recept na to, jak se zbavit stresu?

Martin Doktor

Vždycky si řeknu, že to nějak dopadne, ale moc to nefunguje (smích).

Pavel Kříž

Jak odpočíváte?

Martin Doktor

Teď například odpočívám tím, když jedu na kole. Dřív to bylo tak, že můj odpočinek znamenal si sednout a nic nedělat, číst si knížku nebo se dívat na nějaký film.

Pavel Kříž

To je celkem logické, protože dříve jste měl velké fyzické vypětí, zatímco teď spíše to psychické.

Martin Doktor

Všechno je to jakoby převrácené. Když se vrátím k tomu stresu, tak před závodem a při něm šlo všechno jako na drátkách. Všichni kolem mě věděli, že tehdy a tehdy musím být tam a tam a starali se o to, aby to všechno klaplo bez toho, že by mě třeba někdo vyrušil. Teď je to jiné, protože lehce ztratím někde půlhodinu díky tomu, že se s někým zapovídám, a pak mám problém a jsem v presu.

Pavel Kříž

Co vy a prevence? Věříte v prevenci?

Martin Doktor

Určitě, i když moje žena v to věří víc, respektive já to trošku zanedbávám, to se přiznám. Zdravotní prohlídky, to je se mnou trošku slabší.

Pavel Kříž

Ale věříte, že to má smysl?

Martin Doktor

Samozřejmě. Bohužel ale patřím k těm lidem, kteří jdou za lékařem, až když je něco začne bolet. Ale stoprocentně věřím tomu, že prevence je dobrá. Jde ale o to, si to udělat tak, aby člověk stíhal. Je dobré například jednou nebo dvakrát ročně navštívit zubaře, a když to tady tak říkám, budu se muset k němu objednat (smích).

Pavel Kříž

Máte dvě děti, a tak by mě zajímalo, jestli je nějakým způsobem vedete k pohybu a ke zdravému životnímu stylu?

Martin Doktor

Moje děti mají v tomto směru výhodu, že oba rodiče je nutí sportovat. S mou ženou jsme se potkali na FTVS a ona měla blíž ke zdravějšímu sportu, takže naše děti odmalinka chodily do sokola a Julča (mladší dcera) teď pokračuje v gymnastice a Felix (starší syn) dělá více atletiku. To, že jezdí na vodě, není proto, že bych je k tomu tlačil, ale proto, že oni chtějí, a tak uvažujeme o tom, že bychom přibrali i další děti. Je velmi důležité, aby děti měly nějaký režim a zvykly si sportovat.

Pavel Kříž

Tak to je úžasné!

Martin Doktor

Když jsem byl já malý, tak to bylo v uvozovkách jednodušší, protože nic moc nebylo. Nebyly počítače, nemohli jsme cestovat do zahraničí, ale byla tady například kanoistika, kde se jednou ročně vyjelo třeba do Západního Německa. My jsme se ale v loděnicích scházeli jako parta a když bylo škaredě a nemohli jsme na vodu, tak jsme seděli na verandě a povídali si. Dneska to trochu chybí.

Pavel Kříž

Dnes má každé dítě počítač a místo toho, aby se scházely, tak chatují: „Co děláš? Zrovna jsem dopil kolu.“ Říká se, že mají mnohem méně času, ale podle mě ten čas mají, jen ho neumí využít.

Martin Doktor

Čas potřebují právě na ty nesmysly.

Pavel Kříž

Na konci každého rozhovoru se ptám, zda vám v poslední době udělalo něco velkou radost a co vás v poslední době naštvalo.

Martin Doktor

V našem sportu, který je extrémně těžký, je opravdu obtížné dostat se na olympiádu. Musíte být ve světové špičce. Z mistrovství světa totiž na olympiádu postupuje v některých disciplínách například jen šest lodí a nám se podařilo získat pro Českou republiku postup ve dvou disciplínách – tedy šest míst pro kanoistiku. Tak to mě velice potěšilo. Namíchlo mě víc věcí, ale snažím se na ně rychle zapomenout.

 

Připojené obrázkyZdraví jako vášeň na Facebooku