Rozhovor s Michalem Vieweghem

Náš momentálně nejslavnější spisovatel Michal Viewegh chrlí na trh jednu knížku za druhou, podle jeho předloh se natočilo už spousty filmů a tak jsme se ho zeptali, zda má vůbec čas také na svoje zdraví.

Michal Viewegh

Pavel Kříž

Co pro tebe znamená zdraví? Kde se momentálně nachází ve tvém žebříčku hodnot?

Michal Viewegh

Mění se to s věkem a u mě je momentálně úplně na vrcholu. Jednou jsme měli takovou rodinnou sešlost a švagrová přinesla čínské balónky štěstí, při jejichž vypouštění si má člověk vždycky něco přát. Já vždycky říkám takový ten triumvirát: zdraví, rodina, práce.

Pavel Kříž

To říkala i moje babička, ale ke zdraví, rodině a práci přidávala ještě pořádný život. Já jsem s tím měl vždycky problém, protože jsem nevěděl, co to ten pořádný život je. A musím se přiznat, že to dodnes nevím, protože každý si pod tím pojmem představuje něco úplně jiného. Ale s těmi prvními třemi naprosto souhlasím.

Michal Viewegh

Mně zemřel před čtyřmi lety otec, a tak jsem absolvoval všechny zdravotní prohlídky, pojistil jsem se a od té doby také běhám a dokonce mám takový sen, že až mi příští rok bude 49, tak si zaběhnu „půl maratón" a další rok maratón. Běhám třikrát týdně hodinu, tak uvidím, jestli to dokážu.

Pavel Kříž

Ale asi si to tak vždy nedělal?

Michal Viewegh

Vždyť to znáš! Stačí nějaká banální choroba a všechny plány jdou do háje. Jsem poměrně sebevědomý, pokud jde o psaní, ale u zdraví si říkám, že když budu zdravý, tak všechno ostatní už nějak zvládnu.

Pavel Kříž

Psaní je sedací záležitost, děláš kromě běhání ještě něco jiného, abys fyzicky nezakrněl?

Michal Viewegh

Před lety jsem začal cvičit, je to tak deset let a mám lepší a horší období. Nicméně mám permanentku do jednoho fitness centra, kam chodím pátým rokem vcelku pravidelně.

Pavel Kříž

Mnozí si asi řeknou, že když je tvoje práce psaní, tak si můžeš psát, kdy chceš, takže můžeš pravidelně chodit do fitness.

Michal Viewegh

Už před mnoha lety jsem si pro sebe dal moratorium na dopoledne, protože aby se člověk mohl stát spisovatelem, musí pravidelně pracovat. A tak všem zubařům a instalatérům říkám, že dopoledne nemohu, protože píšu. Samozřejmě pokud musím na pohřeb, který je v 10 hodin, tak samozřejmě jdu, ale jinak tohle opravdu dodržuji.

Pavel Kříž

Já jsem četl takovou povídku o spisovateli, který měl docela problémy s tím, aby se přinutil psát, protože mu do toho vždycky něco vlezlo.

Michal Viewegh

Já bych se rouhal, pokud bych si na svůj spisovatelský život stěžoval. Mám práci, která mi zabere tři, čtyři hodiny denně, ale musím dodržovat pravidelnost. A mám opravdu zkušenost, že tvůrčí nápad se dá „vysedět" a třeba za hodinu se dostaví. Tvůrčí krizi jsem měl s Románem pro muže, který ale pak měl nejlepší prodej. Za dva měsíce se ho prodalo 100 000. Takže s románem, s nímž jsem se nejvíc trápil, jsem měl skvělý úspěch u čtenářů a dokonce i pozitivní recenze.

Pavel Kříž

Sleduješ si alespoň trochu, co jíš?

Michal Viewegh

Mám to podobně, jako před časem jsem si řekl, že se nesmím starat o to, kolik ušetřím, ale o to, kolik vydělám, protože nedokážu šetřit. Paralela k jídlu je podobná. Taky jsem si řekl, že nebudu jíst sladké, ale před tebou jsem snědl dort. Proto jsem to udělal tak, že když se budu třikrát týdně hýbat, tak mohu sníst, co chci. V životě jsem nedržel žádnou dietu, ale snažím se si dávat menší porce a jíst zeleninu a ovoce.

Pavel Kříž

Tak to děláš správně, protože když jsem měl rozhovor s panem profesorem Pafkem, tak ten říkal, že lidské tělo je jako vana, do níž jedním kohoutkem napouštíš vodu, a dole se voda upouští. A pokud neupouštíš, vana přeteče a je tu problém. Takže ty upouštíš svým cvičením a běháním.

Michal Viewegh

No, ale taky to není úplně tak, protože přeci jen musím vést trochu bohémský život, když čtyři hodiny denně jsem úplně sám jen s počítačem. Takže zrovna včera jsme měli takový večírek dlouho do noci. Večer si to zkrátka často pokazím.

Pavel Kříž

Ale to je v pořádku, když cvičíš :-). Horší by bylo, kdyby ses nepohyboval. Jak nakládáš se stresem?

Michal Viewegh

Naštěstí jsem ho neměl v takové míře, aby to nešlo zvládnout známými návody tipu: Kupte si něco na sebe a vypadněte z domova, nebo vysprchujte se, vemte si čistou košili a vypadněte z domu. Právě ten zmiňovaný pohyb mi v tom hodně pomáhá. Nikdy jsem naštěstí nebyl vystaven dlouhodobě stresu a vím, že nejsem typ člověka, který by to dlouhodobě unesl. Mít šéfa, který mě pořád dusí, to bych nevydržel. Ale takové to běžné, že mi jdou děti na nervy, protože jsem už stárnoucí otec, zvládám pohybem a snažím se! Měl jsem jedno období, kdy jsem si říkal, že mám málo radosti v životě a obviňoval jsem z toho chybějící serotonin v těle, protože jsem podlehl reklamě. Koupil jsem si francouzský přírodní potravinový doplněk na bázi šafránu, který údajně zachytává serotonin, a měl jsem takový pocit, že se můj stav zlepšuje.

Pavel Kříž

Jak odpočíváš?

Michal Viewegh

Rád lyžuji a mám rád moře, takže v létě pravidelně jezdíme na Hvar. To jsou takové pevné body v mém relaxačním kalendáři a nejpříjemnější pro mě je jít s dobrými kamarády do dobré restaurace.

Pavel Kříž

Když teď malinko zabrousím do prevence, myslíš si, že má smysl?

Michal Viewegh

Určitě ano, ale bohužel člověk začne něco dělat, až když ho něco vyděsí. Celkovou prohlídku jsem absolvoval až po té, co měl otec rakovinu. Ale nebyla to nějaká hypochondrie, spíš jsem si uvědomil, že mám dvě malé děti a rád bych se dožil alespoň jejich maturitního plesu. Tohle potvrzuje většina lidí, že třeba nějaká nemoc kamaráda je vedla k lékaři.

Pavel Kříž

Nějaká motivace tam určitě musí být, ale spousta lidí na tuhle otázku řekne, že nechce jít na prohlídku, protože by se mohli dozvědět, že je něco špatně. Jenže například u rakoviny prsu je 95 % šance, že když to lékaři objeví včas, tak se žena uzdraví. U rakoviny prostaty necítí muž vůbec nic, a když už cítí, je většinou pozdě. Takže pro mě jsou preventivní prohlídky základem zdraví.

Michal Viewegh

Mám mezi lékaři jednu známou a vím, že by musel být člověk úplný ignorant, aby neslyšel na to, že je dobré udělat si například vyšetření krve ve stolici.

Pavel Kříž

Vedeš svoje děti k pohybu?

Michal Viewegh

Chodí na tenis a nějaké další kroužky, třeba aerobik, ale je to hodně omezené místem, kde bydlíme, protože jednou trenér na tenis funguje, pak tady zase žádný tenis není. V Praze by možnosti byly větší, ale to je zkrátka daň za příjemné bydlení.

Pavel Kříž

A co tvoje práce?

Michal Viewegh

V září je premiéra Románu pro muže a koncem září mi vyjde nový román Biomanželka, který je takovou humornou nadsázkou o manželovi, který byl pro svou ženu v době sňatku jedničkou, ale pak ho převálcovala mateřská centra, biokluby, kurzy masírování kojenců a podobné věci, takže najednou je asi desátý v jejím žebříčku a připadá si uraženě. Po pěti letech si znovu píšu deník, který vyjde na jaře. S Honzou Hřebejkem mám dvě rozdělané věci – pro brněnskou televizi menší film podle Povídek o lásce a pak bych s ním chtěl natočit původní českou milostnou komedii o vztazích. Tak uvidíme!

Pavel Kříž

Moje tradiční poslední otázka zní: Co tě v poslední době potěšilo a co naštvalo?

Michal Viewegh

Těší mě, že mě pořád baví psaní. Když jsem například psal Biomanželku, tak tím, že je to humoristické, mě to bavilo dvakrát tolik. Dělá mi radost tenhle dům a samozřejmě děti. Jsem rád, že volby dopadly dobře a myslím si, že teď žijeme opravdu dobrý život.

Pavel Kříž

Děkuji za Tvůj čas.

Michal Viewegh

Není zač.Zdraví jako vášeň na Facebooku