Rozhovor s Petrem Jandou

Rozhovor s českým rockovým zpěvákem, kytaristou, skladatelem a frontmanem skupiny Olympic, která v letošním roce slaví 50 let a i po letech se drží vysoko na žebříčku popularity. Dcera Marta Jandová se v letošním roce připojila k projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR na podporu prevence a zdravého životního stylu.

 

 

Petr Janda: “Slavíme padesát a těšíme se na šedesát!“

Rozhovor s českým rockovým zpěvákem, kytaristou, skladatelem a frontmanem skupiny Olympic, která v letošním roce slaví 50 let a i po letech se drží vysoko na žebříčku popularity. Dcera Marta Jandová se v letošním roce připojila k projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR na podporu prevence a zdravého životního stylu.

1) Petře, co Vy a zdraví, kde se u Vás pohybuje zdraví na Vašem pomyslném žebříčku hodnot?
Hlídám to. Rozhodně na to nekašlu. Mám malé dítě a ještě jedno je na cestě, potřebuju bejt zdravej. Zdraví je na mém žebříčku hodnot nejvýš.

2) Vaše dlouholetá a stálá popularita určitě s sebou přináší i situace spojené se stresem, trémou, zátěžovými situacemi, které na zdraví člověka působí. Jak s těmito faktory bojujete?
Mám umělecký život uspořádaný tak, abych se stresoval co nejméně. Většinu styku s pořadateli a zájemci o kontakty vyřizuje agentura , která se o to stará. Dělá mi takovej filtr. Nemusím čelit různejm problémům, které se v této branži nadmíru vyskytujou.

3) A jak se udržujete v pohodě a dobré fyzické kondici? Koncertovat jistě není žádná legrace, mnozí zpěváci dokonce říkají, že při jednom představení zhubnou i několik kilogramů. Jak je to ve Vašem případě?
Kolik zhubnu nevím, ale řekl bych, že čím větší vedro, tím víc. Hraji každý týden alespoň jednou dvě hodiny tenis a denně chodím alespoň na hodinovou procházku se ženou a naší holčičkou. Na koncertě je to jako v posilovně. Místo činky držíte kytaru a místo chodícího pásu běháte po jevišti.

4) Je nějaké 100% nezdravé jídlo, kterému nikdy neodoláte?
A co máte naopak vysloveně nerad? Ani bych neřekl. Mám rád všechno a snažím se to střídat. Hodně jsem změnil jídelníček, jím více ryb, zeleniny a rýže, méně pak knedlíků a brambor.

5) Jakého největšího „hříchu“ se na své životosprávě dopouštíte?
Snad jen to, že chodím pozdě spát, tak kolem druhé. Vstávám ale normálně kolem osmé. Šest hodin mi stačí, ale občas se natáhnu odpoledne.

6) Kouříte, nebo bylo období ve Vašem životě, kdy jste kouřil?
Kouřil jsem padesát let, nebyl jsem nijak silnej kuřák, ale teď už pátým rokem nekouřím a nemyslím si, že začnu znova. Ty, co ještě kouří, bych chtěl ujistit, že život bez cigarety je prostě úplně něco jiného, neskutečně lepšího. Člověk musí přestat, aby si to uvědomil. Ani já jsem si nemyslel, že přestanu chrchlat, málokdy se zadejchám a můj hlas se opět vrátil do podoby, kdy se mi zpívalo moc dobře.

7) Jak odpočíváte?
To právě moc neumím, já se nerad nudím a odpočívání je pro mě nuda. Vlastně si to ani nijak nedovedu představit, že bych jen tak ležel a čuměl do stropu. Snad jediný můj relax je při čtení knížek. Jsem poměrně velký čtenář a dokážu číst i celý den.

8) Jak byste si představoval Váš ideální den/dovolenou?
Vloni jsme byli na Floridě, měli jsme půjčenou vilku a auto, každý den jsme jezdili na pláž a tři neděle jsme si to prostě užívali. Tak takhle nějak si to představuji.

9) Čemu jste se naposledy zasmál nebo co Vás potěšilo?
Směju se rád , pokud možno od rána. S naší Anežkou , dvou a půlletou holčičkou, zažijeme tolik legrace. Je opravdu vtipná a stále dobře naložená.

10) Co Vás naposledy naštvalo/rozladilo?
Já se moc rozhodit nenechám. Já jsem raději v pohodě a tady na vesnici žiji bez stresu. Přesto jsem občas rozhozenej, když si přečtu tisk. Někdy si říkám , kdy už to vykrádání státu skončí. Vůbec se lidem nedivím, že jsou naštvaní, když si musí utahovat opasky a ti co to způsobili klidně kradou dál. Jenom ty odměny státním zaměstnancům, to mě bere běs. To jsou totiž naše peníze, my jsme je státu svěřili. Kdy už tohle skončí?

11) Prozraďte nám, máte nějaký zlozvyk?
To bude těžký. Prý chrápu, ale tomu moc nevěřím a navíc to vlastně není zlozvyk. Tak snad jenom to, že chodím pozdě spát.

12) Co připravujete na jarní sezónu, co od Vás Vaši fanoušci mohou čekat?
Dojíždíme procházku historií v Malostranské besedě každý měsíc, tedy přehráváme alba od počátku až do současnosti. První koncert se hrála Želva, minule jsme zahráli celou Trilogii a teď je na pořadu Kanagom a Bigbít , tedy Retro koncert č. 7. Všechny koncerty se natáčejí a šest jich už vyšlo na dvojcédé. Poslední desátý koncert bude v dubnu. Letos oslavíme padesát let Olympicu.. Koncertů bude jedenáct po celé republice a na Slovensku a bude s námi hrát symfonický orchestr. Začínáme v říjnu a koncert v Praze v O2 Aréně bude 1.12.2012.

Jestli se někdo myslí, že tím to celé skončí, tak je na omylu. Slavíme padesát a těšíme se na šedesát, toť naše nové motto.

Petr JandaZdraví jako vášeň na Facebooku