Rozhovor s Romanem Šebrlem

Roman Šebrle: český atletický vícebojař a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004. Jako první překonal v desetiboji bájnou hranici 9.000 bodů podle aktuálních bodovacích tabulek; výkonem 9.026 bodů vytvořil 26. a 27. května 2001 v Götzisu světový rekord nepřekonaný dalších jedenáct let (vzal mu jej teprve Američan Ashton Eaton v červnu roku 2012 výkonem 9.039 bodů).

Romane, jste sportovní hvězda, rekordman, kterého proslavily jeho výkony na mistrovství Evropy, světa, ale i na OH. Stále tvrdě trénujete, abyste byl nejlepší. Je asi skoro zbytečné se Vás ptát, kde se pohybuje zdraví na Vašem pomyslném žebříčku hodnot?

Samozřejmě zdraví je na prvním místě a s každým rokem si svého zdraví více vážím a snažím se žít tak, aby mi co nejdéle vydrželo.

Jak se udržujete ve formě? Cítíte nějaký rozdíl s věkem? Změnilo se/mění se tělo a fyzická kondice?

Ve formě se udržuji pravidelným tréninkem a dodržováním životosprávy. Atletika a obzvlášť desetiboj je velice náročné sportovní odvětví a každý rok je zde velice znát. Spolu s věkem samozřejmě jde ruku v ruce i fyzická kondice. Na vše se člověk více nadře ☺

Jste profesionální sportovec, vícebojař, jaký sport si vyberete pro aktivní odpočinek? Nebo když už se jedná o odpočinek, tak raději tzv. gaučink?

Již dlouho se věnuji golfu a tomu bych se rád věnoval i po skončení atletické kariéry. Velice rád si také zahraji s kamarády fotbal. Mám tedy raději aktivní formu odpočinku.

Jaký sport kromě atletiky preferujete ve volném čase a proč?

Jak již bylo řečeno výše, tak je to především golf, který jsem si doslova zamiloval. Člověk je v přírodě a navíc golf se dá na vysoké úrovni hrát v každém věku.

Vyvážená strava je pro profesionálního sportovce alfou a omegou a jistě může mnohé ovlivnit. Ženy Vás obdivují nejen za Vaše výkony, ale - troufnu si říct i za dokonalý fyzický vzhled. Musel jste někdy ve svém životě držet dietu?

Možná mám štěstí, že mé tělo dobře spaluje. Nadváhou jsem nikdy netrpěl, ale nejspíš také proto, že pocházím ze sportovní rodiny a sport u nás vždy patřil do popředí zájmu. Tatínek například skákal do výšky a lyžoval, obě mé babičky cvičily, mladší sestra vyzkoušela atletiku, karate a tenis. Já osobně sportuji od mala. V osmi letech jsem začal se skokem do výšky, 14 let jsem hrával závodně fotbal a z něj jsem „odskakoval" na atletické závody ☺

Jakého největšího „hříchu" se na své životosprávě dopouštíte?

Stejně jako asi každý, tak i já si občas dopřeji něco sladkého.

Kouříte? Pokud ano, přemýšlel jste někdy, že byste přestal?

Jsem nekuřák.

A co těžší česká jídla, např. knedlo, zelo, vepřo? Vyřadil jste je ze svého jídelníčku, nebo díky každodennímu pohybu nemusíte řešit, co jíte?

Stravovací režim dodržuji celoročně, ale občas české klasice neodolám ☺

Myslíte si, že na Vás nějak působí stres v případě, že Vás čeká důležitý závod? Nebo si stres a napětí vůbec nepřipouštíte?

Já bych stres spíše připsal pocitu zodpovědnosti. Přece jen, když sportujete na nejvyšší úrovni, tak už nesportujete jen za sebe, ale reprezentujete celou republiku a zodpovědnost je mnohem větší. Nervozita také přichází, když se objeví zdravotní problémy.

Máte nějaký rituál před startem (ať už před celou soutěží, nebo jednotlivou disciplínou)?

Snažím se maximálně soustředit na svůj výkon ☺

Jako profesionální sportovec jste v rukou různých lékařských kapacit a odborníků, kteří Vám mimo jiné pomáhají starat se o zdraví. Ale jaký je Váš názor na prevenci? Chodíte na preventivní prohlídky? Např. k zubaři apod.?

Samozřejmě prevence je základem pro udržení si co nejlepšího zdravotního stavu. Nepodceňuji preventivní prohlídky a prevenci jako takovou. Sportovní dlouhověkost si udržuji také díky doplňkům stravy společnosti STARLIFE, kterou vlastní můj manager a dlouholetý kamarád, olympijský vítěz z Barcelony Robert Změlík.

V současné době je v české společnosti velký problém obezita a to především u dětí a mládeže. Vy sám se společně s dalším českým vícebojařem Robertem Změlíkem snažíte díky projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů děti přivést ke sportu, k atletice, k pohybu, tedy bojovat proti dětské obezitě. Pamatujete si na své sportovní začátky? A kdo vlastně ke sportu přivedl Vás? Rodina? Jiný impulz?

Jak jsem již zmínil, jsem ze sportovní rodiny a také má manželka je bývalá reprezentantka v atletice. Bylo tedy logické, že chci ke sportu vést i své děti a děti všeobecně. Společně s Robertem Změlíkem se snažíme dostat opět sport do popředí zájmu jak dětí, tak i široké veřejnosti na úkor volnočasových aktivit.

Máte nějaký talisman, který nikdy nezapomenete vzít s sebou na závody?

Talisman jsem nikdy nemíval, ale vždy mi nějaký přibalila manželka Eva či paní Stáňa Šimůnková (rodinná známá), vlastně od té doby, co mám děti, tak dostávám i do nich něco pro štěstí – a vždy to funguje! Pokaždé je to něco jiného.

Nebo nějaké životní motto, podle kterého se řídíte?

Všestrannost je cesta k vítězství.

Co vidíte jako svou největší výzvu? Existuje ještě něco, čeho byste chtěl dosáhnout? Ve sportu/jinde?

Dostat se na olympijské hry v golfu ☺. Golf byl zařazen na seznam olympijských sportů a po 112 letech v r. 2016 v Rio de Janeiru zažije slavný comeback. Rád bych se dostal na takovou úroveň, abych se mohl poprat o účast na těchto nebo některých dalších hrách.
Čemu jste se naposledy zasmál nebo co Vás potěšilo? Směji se každý den a to díky své rodině. Největší radost mám ze svých dětí.

Děkuji za Váš čas.

 

ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ

Robert Změlík a Roman Šebrle, olympijští vítězové v desetiboji, královské atletické disciplíně, se rozhodli připravit pro žáky základních škol atraktivní pohybový program s názvem Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů - OVOV. Kladou si za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim.

Jako patroni projektu OVOV působí medailisté a účastníci Olympijských her, Mistrovství světa a Mistrovství Evropy, kteří se kromě jiného zúčastní i okresních a krajských kol soutěží družstev OVOV.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy udělilo dne 10. 4. 2012 společnosti DECARO RMG s.r.o. akreditaci k provádění vzdělávacích programů. 

OVOV je projekt pod záštitou předsedy vlády, ministra zdravotnictví a dalších politiků. 

ZP 211 se připojila k tomuto projektu mj., aby zvýšila povědomí o nutnosti preventivně působit v oblasti boje proti obezitě dětí a mládeže v České republice. 

http://www.ovov.cz/o-projektu 

ODZNAK VŠESTRANNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮZdraví jako vášeň na Facebooku