Rozhovor s Pavlem Zedníčkem uskutečněný pro Zdraví jako vášeň v roce 2010

Pavel Zedníček se, pokud jde o jídlo, drží hesla: „Všeho s mírou.“ A jak jste na tom vy?

Pavel Kříž
Kde stojí u tebe na pomyslném žebříčku hodnot zdraví? Mění se to s věkem? A jak jsi na tom teď?
Pavel Zedníček
Musím zaklepat, ale trošku se to mění. Třeba páteř a záda už nejsou, co bývaly, ale jinak se cítím fajn.

Pavel Kříž
Vypadáš úžasně a to je dobře! Ale co v tvé hlavě? Je zdraví důležitější, než bylo?
Pavel Zedníček
To určitě je. Už na to myslím a vím o tom, že je dobrý si trochu zdraví hlídat. Přestal jsem například hulit. V padesáti jsem si řekl dost, protože jsme si odhulil třicet let a už 11 let nekouřím.
Pavel Kříž
Tak to klobouk dolů, protože je to jedna z věcí, se kterou mnoho lidí bojuje.
Pavel Zedníček
Mě to štvalo, i když jsem kouřil. A protože kamarádi, kteří hulili i osmdesát cigaret denně, přestali, tak jsem si řekl, že přestanu taky. Nechal jsem si 4 cigára, abych v případě, že to nevydržím, nemusel v noci někde shánět cigarety. Pak jsem to vydržel týden, čtrnáct dnů, měsíc a teď je to už jedenáct let. Na to jsem pyšnej!
Pavel Kříž
Jak moc jsi kouřil?
Pavel Zedníček
Normálně tu dvacku, ale když byl nějaký flám, tak jich bylo daleko víc.
Pavel Kříž
Já jsem také přestal kouřit už před deseti lety, ale vykouřil jsem tak pět, šest cigaret a dvacku, když byl flám.
Pavel Zedníček
Pro mě to bylo mnohem horší. Dvacku denně, a když byl flám tak to dvě krabičky a možná někdy víc udělalo.
Pavel Kříž
I když jsem kouřil málo, tak jsem to cítil, když jsem se například rozběhl za tramvají. Chytil jsem ji, ale pak jsem nemohl popadnout dech. To bylo hrozný! Jak to máš se životosprávou: kašleš na to úplně, nebo je něco, co už nejíš?
Pavel Zedníček
Já bych snědl úplně všechno, ale teď už jím s mírou. Ale přímo miluji polévky, fazolovou, čočkovou, polévku s domácími nudlemi… Pamatuji se na svou babičku, která umřela v 96 letech, když se rozhodla, že už ji to tady nebaví. Se všemi se rozloučila a jednoduše si usnula. Babička ne, že by se přejídala, ale ona jedla celý den. Ráno si dala snídani, pak měla svačinku, pak oběd, svačinku a v šest hodin večeři a pak už nejedla. A ráno i večer si dala malinkého panáčka. A ona „babka“ vydržela (smích). Takže já se také držím hesla: „Všeho s mírou.“

Pavel Kříž
Vždycky jsi byl pohybově nadaný, třeba tvoje představení Brankář bylo úžasné?  Jak to děláš, abys měl pořád takovou fyzičku, jakou máš?
Pavel Zedníček
Já dělám hodně podobných představení, třeba Natěrače už hraju 15 let a tam je to bezvadná makačka během představení. Jinak skoro pravidelně hraju tenis, ale momentálně na něj nemám čas. Začalo mě bavit potápění, takže jezdím třeba do Egypta, potápěl jsem se v Mexiku. Mám už za sebou asi 70 ponorů.
Pavel Kříž
To jsi absolvoval kurz?
Pavel Zedníček
Mám kurz a kamarády potápěče v Egyptě. Je to nádhera, když se člověk může „válet“ vedle rybiček.
Pavel Kříž
To je zázrak! Já se sice nemůžu potápět, ale aspoň šnorchluju. Jakým způsobem odpočíváš, když už je toho moc? Máš něco, co tě vyloženě zrelaxuje?
Pavel Zedníček
Miluju cestování a hlavně v době, kdy tady začne být zima a začne se brzy stmívat. Každý rok jsem prosinec, leden pryč. Buď v Mexiku, nebo teď jsme byli v Thajsku, zkrátka do teplých krajin, kde relaxuju.
Pavel Kříž
To je fajn, ale co když nemáš čas odjet, ale potřebuješ si nějak oddychnout?
Pavel Zedníček
Jak se říká: „Všelék všeho živého je spánek.“ Tak se trošku válím a spím déle, ale s věkem už to tak nejde, takže se probouzím v sedm, v půl osmé. Anebo si jezdím na takový baráček kousek za Prahou, kde mám velkou zahradu a tam seču trávu a mám tam bazének, zkrátka relax.
Pavel Kříž
Jak se vyrovnáváš se stresem? Já jsem zažíval před představením vždycky šílený stresy, ale s věkem se to nějak zklidnilo.
Pavel Zedníček
To určitě. Člověk něco dělá a dělá to tak, že do toho dává všechno, aby se to povedlo, ale ten stres už tam není. Už se nenervuju.
Pavel Kříž
Ty děláš prezidenta festivalu v Novém Městě nad Metují. Jak tě tahle práce stresuje, nebo snad nestresuje?
Pavel Zedníček
Stresující na tom je, že se snažím, aby to vždycky dobře dopadlo, aby festival zase byl, aby se tam pozvali lidi, kteří by přitáhli další lidi, a chci, aby se to někam posouvalo.
Pavel Kříž
Na tom je asi nejvíc stresující to, že máš odpovědnost za jiné lidi, ne?
Pavel Zedníček
To určitě, i když si myslím, že moje Hanča (pozn.: partnerka Hana Kousalová) a ředitelka v Novém Městě mají ještě větší stresy, aby se to povedlo, než já.
Pavel Kříž
Jaký vztah máš ke zdravotní prevenci? Myslíš si, že by měla být?
Pavel Zedníček
Určitě ano. Mám teď zářný příklad s mojí Hančou, která byla na kompletním screeningu, kde jí brali mimo jiné i krev a zjistili zvýšenou hladinu bílých krvinek, tak z toho měla stres, ale pak šla znovu a všechno bylo pořádku. Pak šla na mamograf a všechno v pohodě a najednou ten človíček ožije a už je to o něčem jiným.
Pavel Kříž
Faktem je, že i když ti něco najdou, tak v začátku je obrovská šance, že si s tím poradí, zatímco když tam nechodíš proto, aby ti něco nenašli, tak potom už může být pozdě.
Pavel Zedníček
Mě takhle bolela ruka, tak jsem s tím šel k doktorovi a ten mi udělal taky kompletní prohlídku, při níž zjistil, že mám zvýšený cholesterol, tak mi nasadil prášky a už je to dobrý.
Pavel Kříž
K prevenci patří i zdravější životní styl. Už předem si můžeš odstranit možné problémy tím, že se budeš hýbat, že nebudeš tolik moc jíst. Co ti udělalo v poslední době radost a co tě naštvalo?
Pavel Zedníček
Mě štve nenávist a zloba, které se usídlily v naší politice. Radosti si děláme sami, když se ráno člověk probudí a nic ho nebolí a třeba i to, že my dva jsme se dlouho neviděli, pokecáme si a má to nějaký smysl. A taky to zlato, co nám kluci vyhráli, i když jsem jim už vůbec nevěřil.
Pavel Kříž
Pavle, děkuji moc.Zdraví jako vášeň na Facebooku