Rozhovor s Richardem Tesaříkem uskutečněný pro Zdraví jako vášeň v roce 2010

Zpěvák, herec, hudebník a textař Richard Tesařík vzkazuje všem lidem po šedesátce, aby pokud možno hodně chodili. I to je totiž skvělá prevence!

Pavel Kříž
Jak je pro Vás zdraví důležité? Mladší lidi ho berou tak trochu jako samozřejmost, ale s věkem se to mění.
Richard Tesařík
Já se nijak nehlídám, i když vím, že zdraví je důležité. Naštěstí mě toho moc nebolí a subjektivně jsem pořádku, přestože letos oslavím už pětašedesátiny. Když mi něco je, tak se to samozřejmě snažím vyléčit. Ale nějak se nehlídám ☺
Pavel Kříž
Vy jste byl v mládí sportovec. Co jste dělal za sport?
Richard Tesařík
Atletiku.
Pavel Kříž
Intenzivně?
Richard Tesařík
Do jistého věku, pak jsem nedělal nic a ve třiceti letech jsem začal hrát baseball.
Pavel Kříž
Pomohla Vám vaše sportovní aktivita z mládí ve vašem dalším životě?
Richard Tesařík
Určitě ano. Navíc to pořád udržuju, protože v muzikálech, kde hraju, se tancuje. Chodil jsem si i zaběhat a dobíhat autobus patřilo k mému každodennímu pohybu. To už však teď nedělám. Jen když jdu na procházku se svými psy, tak se rozeběhnu, aby pochopili, že mají běhat. Ale dvakrát týdně chodím na hodinku do posilovny, kde máme takovou partičku.
Pavel Kříž
Opravdu chodíte dvakrát týdně? Jak se to dá dodržet?
Richard Tesařík
Sám bych to asi nedokázal, protože člověk je líný, ale pokud jsem vázaný na to, že někdo další přijde, nebo že budu muset zaplatit třeba 30 Kč pokuty, když tam nedorazím, tak to už je něco jiného.
Pavel Kříž
To je docela dobrá rada pro ty, kteří mají s pohybem potíže. Udělejte si partu a choďte spolu! Ještě něco děláte?
Richard Tesařík
Každé ráno nachodím asi 3 km se svými psy. Jeden čas, když jsem začal hodně jezdit autem, tak jsme zjistil, že hniju. Proto jsem auto odsunul a chodím rychlejší chůzí alespoň na metro, což mám tak kilometr. Jenže já jdu rychle a pak mě předběhnou holky „z vejšky“, které jdou normální chůzí ☺
Pavel Kříž
Nedá se nic dělat, ztrácíme výdrž, kterou jsme měli. Dáváte si pozor na to, co jíte?
Richard Tesařík
Jím všechno možné a rád vařím. Ale pravdou je, že se snažím nevečeřet, protože se mi líp spí. Najím se hodně ráno a pak během dne, ale v šest nebo v sedm večer už se snažím nejíst, protože pak se mi dobře spí.
Pavel Kříž
Jíte tedy všechno, ale nehlídáte si alespoň porce?
Richard Tesařík
Velké porce, jaké jsem dříve snědl, už samozřejmě nesním.
Pavel Kříž
Protože to nezvládnete, nebo že nechcete?
Richard Tesařík
Když se přejím, tak je mi těžko, nebo mě to „umrtví“. Proto jím menší porce a častěji. Mám rád třeba zvěřinu a rád dodržuji nedělní oběd jako rodinný. Pro své syny s rodinami pak udělám celé menu, se kterým se mastím třeba celé dopoledne, ale jsou to takové malé porcičky, ze kterých se však v pohodě najím.
Pavel Kříž
Vaše syny vedete ke sportu?
Richard Tesařík
To není třeba. Ten starší byl mistrem Evropy na 4x400 m v hale a běhal jako jeden z nejlepších překážkářů v Evropě vůbec a ten druhý to dělal do devatenácti a pak se na to vykašlal. Když jim bylo asi deset, tak jsem je přihlásil na nějakou házenou, ale pak už se rozhodovali sami.
Pavel Kříž
K fyzickému zdraví patří samozřejmě i duševní zdraví. Jak odpočíváte?
Richard Tesařík
Posledních dvacet let jsem vášnivý rybář. Je to bezvadné, protože vždycky, když se vrátím, tak mám vyčištěnou hlavu a tolik se nerozčiluji, když se něco děje ☺
Pavel Kříž
Moje další otázka směřovala ke stresu, kterého máme z našeho povolání opravdu hodně. U Vás je to tedy rybaření, které Vás zbavuje stresu?
Richard Tesařík
Rybaření a vaření. Ono to vaření je vlastně jistý exhibicionismus a já to má fakt rád, když lidem, pro které to dělám, pak chutná.
Pavel Kříž
Na co se ve vaření specializujete?
Richard Tesařík
Mám hodně rád zvěřinu, ale ta se nedá dělat často ☺ Maso se odblaní a naloží, ale je tam docela velký problém se správnou omáčkou, která musí být „píglmígl“. A to mě baví.
Pavel Kříž
Jak se díváte na prevenci?
Richard Tesařík
U chlapů jde hlavně o prostatu a tlusté střevo. Dokonce mám pár známých, u nichž se zjistilo právě díky preventivním prohlídkám něco, co se velice snadno odlifrovalo. Takže určitě jsem pro preventivní prohlídky.
Pavel Kříž
Chodíte tedy na preventivní prohlídky?
Richard Tesařík
No, moc ne, ale teď si budu muset nechat změřit tlak, protože ho pravděpodobně mám vyšší. Jsem trochu lajdák, který dokud nemá nějaké obtíže, tak to neřeší.
Pavel Kříž
To je právě problém, že lidi jdou k lékaři, až když je něco bolí. Takže mi se snažíme v tomhle našem projektu vysvětlovat lidem, že je dobré jednou za čas dojít k lékaři a nechat si udělat preventivní prohlídku.
Richard Tesařík
Na preventivní prohlídky chodím k zubaři a teď už musím mít lékařské potvrzení k řidičáku, že jsem schopen řídit, takže i tam chodím.
Pavel Kříž
Moje poslední otázka se nemusí vůbec týkat zdraví, přesto ji pravidelně pokládám: Co Vás v poslední době potěšilo a co naopak naštvalo?
Richard Tesařík
Potěšilo mě, že mám konečně vnučku! Tedy oni už jí jsou dva roky, ale mě to těší pořád ☺ A doufám, že se dožiju i dalších vnuků. Můj táta zemřel poměrně mladý a vnuků se nedožil a ani jeho tátu jsem já jako vnuk nepoznal. Takže jsem rád, že jsem se toho dožil. Pak mě potěšilo, že jsem dostal roli v Robinu Hoodovi. To starýho chlapa potěší, že s ním ještě počítají v divadle ☺ Vzhledem k tomu, že nejsem cholerik, tak moje fackování televize, když jsem viděl Husáka nebo Jakeše, už není. Když tak někoho pošlu do p….., ale jinak nemám nic, co by mě fakt naštvalo ☺
Pavel Kříž
Měl byste ještě nějaký vzkaz pro lidi, co tohle budou číst?
Richard Tesařík
Snad jen pro ty, kteří jsou staří jako já: pokud můžete, tak choďte!
Pavel Kříž
Díky moc.Zdraví jako vášeň na Facebooku