Antibiotika pomáhají. Obezřetnost při jejich užívání je ale na místě

Antibiotika pomáhají. Obezřetnost při jejich užívání je ale na místě

Nasadíme antibiotika… Kdo z nás tuhle větu z úst ošetřujícího lékaře někdy neslyšel? Pro většinu pacientů spásonosná slova znamenající začátek cesty za odstraněním zdravotních potíží, které nás sužují. Antibiotika zkrátka uzdravují i zachraňují životy. Jenže to nemusí platit vždy. To proto, že stále přibývá bakterií odolných vůči antibiotikům jako důsledek nadměrné spotřeby těchto léků, stejně jako jejich nesprávného užívání. I na to upozorňuje ve své kampani letošní, už dvanáctý Evropský antibiotický den, který opět připadne na 18. listopadu.

Nadužívání, nebo nesprávné používání antibiotik má za důsledek rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům. A to je problém, který už dávno přerostl hranice jednotlivých zemí a proměnil se v globální hrozbu. V souvislosti s tímto problémem podle zprávy Evropské komise umírá v EU 25 000 lidí ročně.

Samozřejmě platí, že zachování účinnosti antibiotik je na prvním místě úkolem pro vědce a lékaře, ale významnou roli mohou sehrát i samotní pacienti a laická veřejnost. Svým zodpovědným přístupem k léčbě a uvážlivému a obezřetnému užívání antibiotik.

A co znamená uvážlivé používání antibiotik? Odpovědí je několik důležitých zásad. Užívají se pouze na lékařský předpis, ve správné dávce, ve správném intervalu mezi jednotlivými dávkami a po předepsanou dobu.

Rozhodně si antibiotika neordinujte sami ze zbytků balení, která jste v minulosti nevyužívali celá a to, co zůstalo, jste neodevzdali k likvidaci. Na staré zásoby okamžitě zapomeňte. Navíc lidé poměrně často užívají antibiotika i při běžném nachlazení nebo chřipce. V tomto případě ale vůbec nepomůžou. Proti virovým onemocněním, mezi něž se řadí nachlazení i chřipka jsou, jsou neúčinná.

A naopak nevhodné, příliš časté a nadměrné užívání, nebo chybné zacházení s antibiotiky vede k tomu, že ztrácejí svou účinnost a řada druhů nebezpečných bakterií se antibiotikům přizpůsobuje a postupně se vůči nim stává rezistentní. Infekce a onemocnění, které rezistentní bakterie způsobují, jsou potom jen velice těžko léčitelná, protože antibiotika ztrácejí svou účinnost.

Obezřetnost při používání antibiotik je zkrátka na místě. Stručně řečeno, antibiotika nejsou bonbony. Trápí vás nachlazení? Skolila vás chřipka? Je to nepříjemné, ale dopřejte si hlavně odpočinek, naordinujte si klid. Rozhodně ne antibiotika. Po těch sáhněte opravdu jen v nutných případech a jen pokud vám je předepíše lékař.

Pro své zdraví uděláte mnohem víc, když budete potížím předcházet. Vsaďte na prevenci. Infekcím můžete předcházet očkováním a dodržováním správných hygienických návyků.

Přečtěte si také

Jak se udržet v zimě v kondici? Hýbat se, zdravě jíst a odpočívat

Jak se udržet v zimě v kondici? Hýbat se, zdravě jíst a odpočívat

Běháte, jezdíte na kole, vyrážíte do přírody na túry, zkrátka vyznáváte zdravý životní styl, jenže s příchodem podzimních plískanic a posléze i zimy se vším, co k ní patří, tedy sněhem, mrazem, ve městech častěji spíš marastem, se ne každému chce vyrazit ven a dát si svou pravidelnou dávku pohybu. Co ale dělat, když si chci udržet fyzickou kondici i přes zimu, nezpohodlnět a nepřibrat kila navíc? Nabízíme několik tipů…

Naplno si užijte bruslení na ledě – sami i s dětmi

Naplno si užijte bruslení na ledě – sami i s dětmi

K zimě neodmyslitelně patří bruslení. To klasické, na ledě. A je celkem jedno, jestli na umělé ledové ploše nebo na přírodní, když zima přeje a mrzne. Pokud jste na bruslích na ledě dlouho nestáli nebo naopak úplně začínáte, případně chcete vyrazit společně s dětmi, možná se vám bude hodit několik rad, jak začít, jaké vybrat brusle a kde si zabruslit.