Přejít k hlavnímu obsahu
bolesti_zad 1
16. 2. 2018
Nemoci

Bolesti zad trápí i děti. Víte, jak jim předcházet?

Bolesti zad občas sužují každého z nás. Čím dál tím častěji si na ně ale stěžují i děti. Obtíže pohybového aparátu patří dokonce mezi jeden z nejčastějších důvodů, proč je dítě pod dlouhodobým lékařským dohledem.

Co by měli rodiče ohlídat, aby se z dětských bolístek nevyvinuly chronické problémy?

K formování páteře dochází během prvních dvou let života

Pokud hovoříme o zádech, myslíme tím páteř, nervové struktury a svaly. Bolesti zad u dětí vycházejí většinou z kosterně-svalového aparátu a může je zhoršovat vadné držení těla. U novorozence není páteř zakřivená stejně jako u dospělého jedince. Správné zakřivení páteře se teprve vyvíjí v průběhu motorického vývoje dítěte. Důležitá je každá fáze vývoje, a proto není vhodné žádnou z nich uspěchat, ale ani brzdit nevhodným zacházením. Esovité zakřivení páteře se začíná formovat až s tím, jak se dítě začíná ocitat ve svislé poloze.

Jak mohou rodiče zajistit správný vývoj páteře od nejútlejšího věku dítěte? 

Platí zde citát doc. Františka Véleho, že „funkce formuje orgán“. Což jinak řečeno znamená, že dítě se postupně učí dovednostem, které neustálým opakováním zdokonaluje. To vede ke správnému držení těla, správnému fungování svalově-kosterního aparátu a všeobecně k rozvoji pohybových schopností.

  • Je proto důležité, aby rodiče nechali přirozeně proběhnout každou etapu vývoje dítěte a nesnažili se ho tlačit do dalších pokroků. Za zcela nesprávné odborníci považují to, když rodiče své dítě předčasně posazují nebo staví, případně je předčasně nutí do chůze.
  • Negativní vliv na vývoj páteře může mít nadměrné využívání nejrůznějších nosítek či sedátek, zejména těch necertifikovaných. U autosedaček, nosítek, sedátek či šátků vadí zejména velké množství času, které v nich dítě stráví. Maminka je může považovat za praktické a často tato zařízení zjednodušují péči o dítě v domácnosti, ale zároveň neposkytují dostatečný prostor pro jeho přirozený psychomotorický vývoj. Dítě se může pohybovat pouze v omezeném prostoru a omezeným způsobem, a páteř se tak nemůže formovat správným směrem. Odborníci pak vůbec nedoporučují používání žádných dětských chodítek.
  • Odborníci rodičům doporučují, aby dítěti dávali prostor k přirozenému pohybu v přirozeném prostředí. Je dobré dávat dětem volné a pohodlné oblečení a nechávat je volně položené na zemi nebo v postýlce. Dítě musí mít možnost se bezpečně pohybovat po bytě nebo v přírodě – lezením, chůzí okolo nábytku atd.

Děti školního věku

Škola s sebou přináší časté sezení

Nejmenší děti jsou přirozeně stále v pohybu. Velkým zlomem je pro dítě nástup do školy, kde tráví celé dopoledne sezením. Následuje odpolední psaní úkolů a u některých dětí sedavé kroužky a hrbení se u počítačů. V dnešní době chytrých mobilů a tabletů děti často trpí také nadměrným přetěžováním krční páteře kvůli dlouhodobému předklonu hlavy. Špatné držení těla může mít za následek nejen bolesti zad, ale také bolesti hlavy. Rodiče pak často prochází s dítětem nejrůznějšími vyšetřeními, která však nenachází příčinu potíží. Problémy se zády se mohou navíc promítat i do dalších oblastí, jako jsou ledviny, břicho nebo plíce.

Co může působit bolesti zad u starších dětí?

  • Špatné sezení: Bolesti zad způsobuje dlouhé setrvávání v pozicích s povoleným svalstvem, které jsou pro lidské tělo nepřirozené, pokud jsme v nich většinu dne. Žádná poloha, ve které nesetrváme dlouho nebo v ní nejsme pravidelně a příliš často, není škodlivá. Ale povolené polohy s ohnutými zády či s překřížením nohou se stávají škodlivými, když jsme v nich po většinu dne. Pokud často sedíme nesprávně, můžeme si tím způsobit bolesti v oblasti krku, hrudníku, beder nebo končetin. Může však dojít i k vážnějším potížím, jako je posun obratle či výhřez meziobratlové ploténky.
  • Špatná poloha hlavy u používání tabletů a chytrých telefonů: Bylo zjištěno, že při předklonu hlavy je skutečná tíha působící na svalový aparát několikanásobně větší než při rovném držení hlavy. Hlava v předklonu je pro svaly několikrát těžší a dochází tak k jejich přetížení.
  • Nevhodné nebo přetížené aktovky: Školní aktovka by neměla vážit více než 1200 g; dítě by ve výsledku mělo nosit na zádech maximálně 10–15 % své hmotnosti. Aktovka by přitom měla splňovat veškeré požadavky na ergonomii a komfort při nošení.
  • Nevhodná obuv: Děti by měly nosit obuv správné velikosti s dostatečně prostornou kulatou špičkou, která dává noze prostor pro pohyb a růst. Zaměřte se na obuv, která splňuje kritéria pro certifikaci zdravotní nezávadnosti dětské obuvi.
  • Jednostranné sporty: Pohyb je pro správné držení těla důležitý. Děti by se měly věnovat přednostně komplexním a všestranným sportům, které rovnoměrně zatěžují celé tělo. Intenzita zatížení by měla být adekvátní jak věku, tak pohybovým možnostem dítěte. Nevhodné jsou zejména jednostranné sporty, ale také všechny sporty, které nerespektují pohybové možnosti dítěte. Mohou totiž negativně ovlivnit pohybový systém. 
  • Nadváha: Stejně jako u dospělých, i u dětí se při posuzování hmotnosti vychází z tabulek BMI. Zjištěná hodnota se posléze zanáší do percentilových tabulek (jsou součástí očkovacích průkazů), které zohledňují věk a pohlaví dítěte.

Na prevenci bolesti zad u dětí se zaměřila nová kampaň „Pokřivení a vzpřímení“. Krátký animovaný film seznamuje děti hravou formou s tím, jak je důležité správně držet tělo. Děti v současné době namísto pohybu tráví volný čas pasivně. Obsah filmu jim vysvětluje, proč je lepší být vzpřímený než pokřivený. Na video navazují pracovní listy, které dětem umožní zopakovat si informace získané ve videu, dát si je do souvislostí a ještě více jim porozumět.

Aktuálně