Jak začít hubnout? Pomalu, pozvolna a zdravě

Jak začít hubnout? Pomalu, pozvolna a zdravě

Přemýšlíte o tom, jak na hubnutí? Zázračné diety ani posilovací stroje nezabírají? Není divu. Při hubnutí nejde jen o cíl, ale především o cestu. Potřebujete dlouhodobý plán zaměřený na trvale udržitelný zdravý životní styl. Jedině tak po nějaké době opět nepřiberete, a navíc budete celkově zdravější.

Pět rad, jak hubnout:

  • Stanovte si reálné cíle

Nemějte přehnané představy o tom, čeho chcete dosáhnout. Stanovení přemrštěných cílů většinou vede k rychlému selhání a k rezignaci. Vytvořte si jasný, a především reálný plán a držte se ho. Zohledněte při tom svůj věk, pohybové možnosti i zdravotní stav.

  • Hýbejte se!

Plavání, kolo nebo fitko? Záleží především na tom, co vás baví. Stanovte si, jak často, jak dlouho a jakým způsobem se chcete hýbat. Zpočátku se doporučuje sportovní aktivita obden, zhruba třikrát až čtyřikrát za týden, po dobu minimálně 30 minut, ideálně 50−60 minut. Začínejte na nižší intenzitě, zátěž postupně zvyšujte. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, zkonzultujte plány se svým ošetřujícím lékařem.

  • Jídelníček: Cesta je stejně důležitá jako cíl

Zvláště na začátku hubnutí je důležité osvojit si správné stravovací návyky. Projděte si svůj současný jídelníček a snažte se odhalit zlozvyky, které vám hubnutí komplikují. Hlavním cílem je zdravé snížení váhy. Cesta ke zhubnutí je ovšem stejně podstatná jako výsledek. Jedině tak bude efekt dlouhodobý. V žádném případě se netýrejte hladem, jezte po menších porcích pravidelně několikrát denně. Rozhodně se vyhněte jednodenním hladovkám, které sice přinesou okamžitý efekt, ale jen na krátkou dobu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na nutričního terapeuta. 

  • Najděte si parťáka

S podporou blízkého člověka vám půjde hubnutí snáze. Najděte si doma parťáka, ideálně zahrňte do svého hubnoucího plánu celou rodinu. Pořádejte společné výlety, vyjížďky na kolech, choďte plavat, běhejte, v zimě lyžujte. Když najede na zdravý životní styl celá rodina, vaří se pro všechny stejně a vy se vyhnete svodům nezdravého jídla. Spřízněnou duši můžete potkat také mezi kamarády nebo kolegy z práce.

  • Nevíte, jak na to? Nechte se vést

Jste rozhodnutí ke změně, ale máte pocit, že vaše rozhodnutí není dost pevné? Necháte se snadno zviklat každodenním kolotočem a stále vjíždíte do starých kolejí? Obraťte se na kouče, který vás povede. Dobrý kouč by vám měl nabídnout na míru ušitý komplexní program redukce váhy a jejího dlouhodobého udržení, prevence zdraví a podpory kondice. Kouč vám neudílí jen jednotlivé rady, jak zhubnout. Mělo by jít o komplexní spolupráci, jejíž délka se pohybuje minimálně od tří měsíců výše. Změna by neměla být drastická ani náhlá, naopak velmi pozvolná a přirozená. O to trvalejší a výraznější efekt se dostaví.

Předešlý článek

Přečtěte si také

Poranit se můžete i doma. Připomeňte si základní preventivní opatření

Poranit se můžete i doma. Připomeňte si základní preventivní opatření

Před šestadvaceti lety vyhlásila Organizace spojených národů 17. říjen Světovým dnem úrazů, který nám připomíná, jak účinně předcházet nebezpečným situacím. Věděli jste, že domácí úrazy jsou stejně časté jako poranění při sportu?

Mikrovlnky jsou bezpečné, strach není na místě

Mikrovlnky jsou bezpečné, strach není na místě

V posledních letech se rozšířil názor, že používání mikrovlnné trouby může být zdraví škodlivé. Ať už jde o záření kolem přístroje nebo údajnou změnu struktury potravin, v obou případech se jedná o poplašné zprávy. Elektromagnetické záření, tedy fotony, jsou bezpečně uzavřené uvnitř přístroje a rozhodně nemohou měnit buněčné skupenství potravin.