Přejít k hlavnímu obsahu
Je_vam_horko
29. 7. 2019
Pohled lékaře

Je vám horko? Francovku na to!

Vysoké letní teploty se pro nás v posledních letech stávají strašákem. Pokud jsou venku, dokážeme se alespoň částečně skrýt do budov. Co když ale teploty vyhřejí i naše domácnosti a kanceláře nad hranici únosnosti?

Inu, každý si pomáháme jinak, většinou dosti drsnými protiopatřeními. Přitom skvělého pomocníka na boj s horkem máme téměř každý doma.

Jsme už takoví. Když udeří horka, nastavíme klimatizace na polární teplotu, čímž si do budoucna zaděláváme na pořádné revmatické bolesti. Skoupíme všechny ventilátory a riskujeme pořádnou rýmu, přestože je venku třicet nad nulou. Ledem naplníme každou sklenici s nápoji a ještě mezi prací a cestou domů městskou hromadnou dopravou spořádáme takovou porci zmrzliny, že by se za ni nestyděl ani lední medvěd. A to nemluvím o pár čerstvě orosených pivečkách, které jsou přece při takových teplotách naprostou nezbytností, jak nám všem již od svatby tvrdí každý ženatý muž.

Ráda bych se s vámi podělila o trik, který jsem odkoukala od svého tatínka. Jako každý starší člověk i on se rád mazal všemi možnými mastičkami, gely a mazáními. Nejraději měl zcela obyčejnou francovku – u nás všude dostupnou a cenově velmi nenákladnou Alpu, nebo Lesanu. Kromě mazání na klouby si jí občas přetřel i krk, zátylek, spánky nebo předloktí. Francovky a bylinné tinktury lidé znají a rádi používají již staletí. Lidmi často užívaný obecný název francovka taky o popularitě tinktur leccos napoví. 

Horko v kanceláři

Dlouho jsem nevěděla, v čem ochlazovací finta s francovkou spočívá. Ona totiž francovka funguje jinak na kůži suché, kde prohřívá, ale zcela jinak tomu je u kůže vlhké, kde i francovka dokáže proniknout do hlubších vrstev pokožky, až do podkoží.

Rozdíl nastává právě tehdy, když použijete bylinnou tinkturu na vlhkou, zchlazenou kůži po sprše nebo po opláchnutí v umyvadle, rozhodně však před tím, než byste si chtěli kůži utřít nebo osušit. 

Ideální lokaci si na svém těle nejlépe najde každý sám. Osvědčená místa, kde tento trik funguje, jsou místa nezakrytá oblečením, tedy nad límcem košile, na lýtkách či kolem kotníků. Ještě lepšího efektu dosáhnete na místech, kde pulzuje krev. Mým oblíbeným místemje zápěstí. Skvěle fungují i kolenní jamky, přední část krku a dekolt. Na obličeji jsou to spánky a oblast za ušima.

Pokud si totiž do ještě vlhké kůže vetřete trochu bylinné tinktury, nastanou hned tři efekty, které okamžitě osvěží tělo i mysl:

  1. Alkohol, ve kterém jsou bylinné výtažky ředěné, se okamžitě z kůže odpaří. Nemusíte mít ani jedničku z fyziky a chemie, abyste věděli, že již pouze tento jev odpařování vyvolá pocit chladu.
  2. Mentol, kafr a bylinné extrakty přítomné v těchto tinkturách během pár minut proniknou do hlubších vrstev kůže a podpoří její prokrvení, ale i zcitliví naše smyslové orgány, které máme všude na kůži. Tělo pak daleko lépe vnímá i nejlehčí vánek. Efekt přetrvává poměrně dlouho, i desítky minut. Délka působení je závislá na koncentrovanosti dané tinktury.
  3. Aromatické esenciální oleje v ní obsažené aktivizují čich, náš nejstarší smysl. Přímou čarou pak ovlivňují naši psychiku. Kromě okamžitého zvýšení bdělosti nám zcela jistě i pozvednou náladu.

Dámy navíc ocení ještě jeden méně nápadný, ale zcela zřejmý nepřímý efekt tinktur. Tělo, zejména nohy nad kotníky, ale velmi často i obličej ve vysokých teplotách otékají. Vázne totiž cirkulace mízy a odvod toxinů, takže člověk si pak připadá jako měsíc v úplňku. Bylinné tinktury domácí nebo kupované zatočí i s těmito otoky.

Mějte na paměti, že žádnou francovku nikdy nelze aplikovat v blízkosti očí a už vůbec ne na podrážděnou kůži, otevřené kožní defekty, odřeniny nebo rány. Bylinné tinktury s desinfekcí, ač by mohly působit svěžím dojmem, nikdy nedokážou nahradit přípravky pro desinfekci kůže při poranění. Pokud jste ekzematici, alergici nebo máte nějakou kožní nemoc, raději se tinkturám bez porady s lékařem vyhněte. A nikdy nepodceňte, zejména v horku, dobrý pitný režim.

Jinak jsou ale francovky skvělou pomůckou pro boj s horkem. V malé kabelce je můžete vzít i do práce, a pokud vás horka unavují, použijte je klidně i opakovaně. A ještě malá rada na závěr: Zatímco mentolové a kafrové francovky (typ Alpa) působí chladivě téměř okamžitě, mám v praxi vyzkoušeno, že zdánlivě prohřívající bylinné tinktury (typu Lesana a mnoho jiných) působí stejně, ne-li déle. Ale to již posuďte sami.

Francovce zdar a horkům zmar!

Vaše Gianna Conti

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně