Přejít k hlavnímu obsahu
Kojenecke_plavani
22. 8. 2018
Pohyb

Kojenecké plavání prospívá dítěti i matce. ZP 211 vám na něj přispěje

Plavání s kojenci je u nás stále populárnější. Pravidelný pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. Navíc je to aktivita prospěšná i pro samotnou matku, která tak naváže nové kontakty a vymaní se ze sociální izolace.

„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí z fondu prevence speciální program, určený těhotným ženám nebo ženám po porodu. V rámci tohoto programu mohou rodiče pro své dítě čerpat příspěvek až 1000 Kč i na plavání s miminkem,“ říká tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková. Loni příspěvky z celého programu pro těhotné a ženy po porodu využilo na 10 000 klientek ZP 211 a pojišťovna na něj vydala bezmála osm milionů korun.

Pravidelný pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. Je však nutné upřesnit, že nejde o skutečné plavání, ale spíše o polohování ve vodě na zádech a na bříšku, jistou hrou rodiče s dítětem, při které se dítě naučí potápět, cítit se ve vodě bezpečně.

Konkrétní plavecký styl jsou schopny se naučit asi tak pětileté a starší děti. Voda a plavání nemusí vyhovovat úplně všem dětem. Je tedy potřeba brát ohled na individuální vývoj miminka.

Začít se může už ve třech měsících

S plaváním kojenců se může začít už ve třetím měsíci ve speciálních vanách, kdy matka vede plavání zvenku. V dobrém klubu navíc dostane spoustu užitečných informací o psychomotorickém vývoji dítěte.

Po ukončení pátého měsíce už je možné přejít z vaniček do speciálních bazénů. Co se týče teploty vody, ve vaničkách se začíná podle přání rodiče, klidně na 37°C a pak se postupně snižuje. V bazénech bývá voda někde 32°C, většinou 30°C.

Klub musí být dobře vybaven

Než se rozhodnete, že začnete se svým miminkem chodit na plavání, ověřte si, že jste si vybrala kvalitní klub. Zajděte tam předem a vše si nechte ukázat.

Klub by měl mít kromě koupacích van a bazénů i prostor pro adaptaci na změnu teplot a místo na malé občerstvení. Rozhodně se nedoporučuje hned po plavání jít s dítětem ven. Chce to chvíli času na tepelnou adaptaci. Přitom se můžete seznámit a popovídat s ostatními maminkami.

Klub má mít i speciální prostor na přebalení, oblečení a nakojení dítěte, na jeho bezpečné odložení ve chvíli, kdy se maminka sprchuje a převléká. Samozřejmostí by mělo být místo na úschovu kočárků.

Aktuálně