Přejít k hlavnímu obsahu
Koronaviry_hrozi 1
27. 1. 2020
Pohled lékaře

Koronaviry – hrozí nová epidemie?

Ve zprávách se nyní dozvídáme o novému druhu virové infekce, která se rychle šíři mezi lidmi.

První případy vypuknutí nemoci podobné závažnějším příznakům nachlazení a zápalu plic doprovázenému horečkou jsou hlášeny z Asie. Infekci způsobuje doposud málo popsaný nový druh koronaviru, který Světová zdravotnická organizace pojmenovala zkratkou 2019-nCoV. Máme mít obavy před hrozící pandemií?

K nejvážnějším infekcím způsobeným tímto typem virů patřila v roce 2003 epidemie SARS v jihovýchodní Asii, která si vyžádala až 8 096 lidských životů. Pro zastavení epidemie musela Světová zdravotnická organizace s lokálními vládami podniknout poměrně drastická opatření. Další epidemie již měly daleko méně závažný průběh. Popsaná byla epidemie MERS, která postihla u pacientů kromě plic i ledviny. Aktuální průběh epidemie nemá tak těžký průběh, přesto je jeho šíření alarmující a nelze vyloučit, že bude infekce zavlečena i do Evropy.

Inkubační doba je až jeden týden, proto může být těžké identifikovat nemoc letištním screeningem tělesné teploty a oddělenými koridory na letišti i masivními opatřeními v samotných městech výskytu nemoci, tak jako tomu bylo při opatřeních proti infekci SARS.

Nelze však vyloučit, že se i vy s podobnými opatřeními například při exotických dovolených o jarních prázdninách potkáte.

Evropa – máme se bát?

Evropské státy jsou doposud mimo nebezpečí. Mnohá národní ministerstva zdravotnictví i Ministerstvo zdravotnictví ČR vydávají upozornění pro turisty a obchodníky cestující do tohoto regionu a doporučují omezit cesty do regionu, případně používat roušku k ochraně dýchacích cest. Přímé letecké spojení s touto čínskou provincií z Prahy nemáme. Obávanou situací je nyní především příchod čínského Nového roku, který již tento týden uvedl do pohybu miliony čínských cestujících. Ti se na tento svátek obvykle vracejí do rodné země a pobývají s rodinou. Po jejich návratu do zemí Evropské unie bude riziko zavlečení nákazy jistě vyšší.

Opatření k prevenci infekce při cestách

Máte-li na jarní prázdniny naplánovanou odpočinkovou nebo poznávací dovolenou s celou rodinou, nezapomeňte sebe i rodinu připravit na možné riziko infekčních nemocí. Velmi často totiž onemocníme právě při cestách letadlem. Na letištích se potkávají cestující z celého světa. Mnoho především virových infekcí se šíří vzduchem, proto riziko šíření infekce nelze nikdy spolehlivě vyloučit. Pro cestování do exotických destinací existuje několik obecných rad, které je dobré vždy dodržet.

  • Před odletem sledujte informační zdroje o výskytu nákazy v cílové destinaci, případně konzultujte situaci s cestovní kanceláří.
  • Vyhýbejte se kontaktu s cizími lidmi, zejména když vidíte někoho kašlat, kýchat. Pozor si dávejte na letišti i ve velkých dopravních uzlech a městské hromadné dopravě na místě.
  • Přibalte s sebou pro členy rodiny více jednorázových ústních roušek k případnému použití. Nestojí moc a jsou běžně k dostání v lékárnách.
  • Zaveďte pro sebe i cestující rodinu daleko častější frekvenci desinfekce rukou, zejména při použití pohyblivých schodů, madel dopravních prostředků, stolů v restauracích.
  • Ke každému mytí rukou přidejte i následnou desinfekci rukou gelovou alkoholovou desinfekcí, vlhčenými desinfekčními ubrousky.
  • Smrkejte a kašlejte tzv. do rukávu, skloňte hlavu a zamezte šíření aerosolu.
  • Používejte zásadně jednorázové hygienické kapesníky. Nenechávejte použité kapesníky po kapsách.
  • Přibalte si do cestovní lékárničky i digitální teploměr.
  • Myslete před cestou na léky proti nachlazení, bolestem hlavy a rýmě.
  • Při vypuknutí jakýchkoli vážnějších příznaků nemoci neprodleně navštivte lékaře, i když jste na dovolené nebo služební cestě.
  • Sledujte na místě pokyny místních autorit, všímejte si oficiálních informací publikovaných na zpravodajských kanálech, na nástěnkách v hotelech a nástupištích veřejné dopravy.
  • Zdrojem solidních informací v českém jazyce jsou stránky Ministerstva zdravotnictví ČR a Státního zdravotního ústavu.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":