Máte ruce suché od dezinfekce? Používejte hydratační krémy

Máte ruce suché od dezinfekce? Používejte hydratační krémy

Časté mytí rukou a používání dezinfekce jsou v době zavedení opatření proti novému typu koronaviru důležité, ale trpí tím naše ruce. Jak předcházet suché kůži na rukou a v krajním případě prasklinám v oblasti kloubů? Zvýšenou hydratací problematických oblastí.

Lahvička s dezinfekcí na nás v těchto časech čeká na každém rohu a jejím používáním zabráníme přenosu virů do našeho těla. To je samozřejmě velmi vítané. Ovšem dezinfekční přípravky obsahují alkohol, který na sebe váže vodu, takže ruce pak bývají často vysušené.

Používání dezinfekce není jedinou příčinou suchých rukou. Rukám neprospívají ani náhlé změny teplot, vítr či chladné počasí. Problémem jsou také místnosti přetopené z radiátorů, nebo klimatizace, které produkují suchý vzduch. Nevhodné je také časté opalování bez dostatečného množství ochranných prostředků.

Nádobí myjte v rukavicích

Rukám neprospívá ani příliš časté mytí rukou, zejména pokud se provádí pod horkou vodou. Vyvarovat bychom se měli také používání čisticích prostředků bez ochranných rukavic. To platí nejenom pro agresivní látky typu Savo, ale také při obyčejném mytí nádobí.

Kůže v důsledku těchto příčin přichází o hydrataci, ztrácí přirozenou pružnost a je náchylnější k prasklinám. Skrz ně se mohou do těla dostat škodliviny, alergeny a případně i infekce.

Suché ruce mohou být indikátorem i jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o lupénku – zejména pokud se na některých místech objevují menší červené skvrny. Mohou také předznamenat problémy se štítnou žlázou, atopií (atopický ekzém) či cukrovkou.

 
Co je lupénka?

Lupénka je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující především kůži, ale také nehty a klouby. Postihuje až 3 % populace a může být dědičná.

Většina populace se nicméně v současnosti potýká se suchýma rukama zejména vlivem užívání dezinfekce a častějšího mytí rukou. Pomoci by mělo častější užívání krémů na ruce. Je však zapotřebí zvolit krémy či oleje hydratující, a hlavně takové, které neobsahují parfémy či dokonce alkohol.

Ideální je namazat či natřít si ruce po každém umytí a usušení rukou. Nejnáchylnější k vysušení jsou oblasti na hřbetu ruky a na prstech, kde je menší množství mazových žláz. Ve dne je vhodné používat přípravky, které se rychle absorbují, večer před spaním je pak možné aplikovat hustší krémy či oleje.

Kromě vnější prevence pomůže také zvýšený příjem tekutin a správný životní styl se zaměřením na zdravé potraviny, které dodávají do těla dostatek živin. Neuškodí zvýšená konzumace ovoce a zeleniny.

Jak suchým rukám předcházet?

  1. Používejte krémy, oleje a emulze určené pro kůži na rukách (hydratační a regenerační přípravky).
  2. Při práci s chemickými čisticími prostředky používejte gumové rukavice.
  3. Myjte si ruce vlažnou vodou – studená ani horká nejsou vhodné. Ihned po osušení rukou ideálně použijte hydratační přípravek.
  4. Žijte zdravě. Důležitý je dostatečný přísun tekutin, vitaminů a minerálů. Nezapomínejte na vyváženou stravu, pohyb a dostatečný spánek.

Přečtěte si také

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Každý asi slyšel, že pokud budeme pár desítek minut na slunci, tělo si vitaminu D vyrobí samo dost. A co si tělo nevyrobí, polkneme v prášku. To je nesprávná a velmi zjednodušená úvaha. Skutečnost je v mnoha ohledech složitější a zjistit, proč nám „déčko“ chybí, je občas pěkná detektivka.

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

I doma se dá cvičit, hýbat se a nemusíte přitom mít luxusně zařízenou posilovnu nebo špičkové vybavení. Tou úplně základní možností je cvičit s vahou vlastního těla – od protahování až po posilování. Stačí si jen během dne vyhradit určitý čas a začít.