Přejít k hlavnímu obsahu
nektere_ocni 1
24. 11. 2019
Zdravé dítě

Některé oční vady lze léčit pouze v dětském věku

Novorozené miminko rozeznává pouze obrysy věcí a lidí kolem sebe. Zrak se ještě dlouho vyvíjí, než dospěje k dokonalosti. Pokud si chcete ověřit, že je vidění vašeho děťátka v pořádku, vyzkoušejte si jednoduché domácí testy.

Miminko vidí neostře, občas může zašilhat

Jak vidí novorozenec? Představte si, že jste v potemnělé místnosti a vaše oči zachycují pouze obrysy věcí kolem vás. Zhruba první měsíc po narození neumí miminko zaostřit a předměty nebo osoby je schopné sledovat pouze na vzdálenost asi 25 až 30 cm. Ne náhodou je to vzdálenost, kterou má maminka od miminka, když ho drží v náručí, krmí ho a houpe na rukách. Koncem prvního měsíce se zrak novorozence vyvine natolik, že je schopen zaměřit se na konkrétní objekt a kratší dobu ho fixovat, a to i když je předmět v pohybu. Lidi však stále identifikuje pouze podle hlasu.

Neznepokojujte se, když dítě občas zašilhá. Je to způsobeno tím, že ještě není schopné koordinovat oči. Doma můžete provést jednoduchý oční test: V blízkosti miminka rozsviťte baterku a sledujte, zda otočí hlavičku za světlem. Ke stimulaci zraku přispívají kontrastní hračky nebo černobílé obrázky.

Dvouměsíční dítě pozná známé obličeje

Asi od dvou měsíců věku je dítě již schopné zaměřit zrak na určitý objekt a delší dobu ho sledovat. Rozliší předměty na vzdálenost několika metrů, i když je nevidí ostře. Blízké lidi už rozezná i podle obličeje. Když dítě položíte pod hrazdičku se zavěšenými hračkami, bude je se zájmem pozorovat.

Ve třech měsících se rozvíjí koordinace rukou a očí

Tříměsíční miminko je schopné soustředěně sledovat pohybující se předmět na vzdálenost až půl metru a ke konci třetího měsíce ho dokáže provázet pouze pohybem očí, aniž by za ním otáčelo celou hlavičkou. Postupně se rozvíjí koordinace ruka – oko, která miminku umožňuje natahovat se po předmětech v jeho zorném poli. Koordinace očí se zdokonaluje a případné šilhání ustává.

Hrající si dítě

V půl roce dochází k výraznému posunu

Ve čtyřech měsících se zpravidla zlepšuje vnímání prostoru. Miminko již dokáže odhadnout nejen polohu předmětu, ale i jeho velikost a tvar a je schopné sledovat i objekt, který se pohybuje rychle. Pokud ukážete čtyřměsíčnímu děťátku předmět s kontrastními barvami, měl by ho zaujmout. 

U půlročních dětí dochází k výraznému zdokonalení zraku. Vidí již trojrozměrně a vnímají i skutečné vzdálenosti mezi předměty. To jim pomáhá při prvních samostatných výpravách do prostoru. Miminko vidí více detailů, lépe vnímá tvary a odlišuje barevné odstíny. K identifikaci osoby nebo předmětu mu nově stačí vidět jen část z celku. Od osmého měsíce věku je dítě schopné registrovat i velmi malé předměty. Také se zlepšuje prostorové vnímání v různých směrech. To si ostatně můžete jednoduše ověřit. Kolem miminka rozmístěte hračky v různých vzdálenostech a sledujte, zda se po nich natahuje.

Roční batole již vidí trojrozměrně

S prvním rokem se stává vidění téměř perfektním. Batole je schopné poznat tváře svých blízkých na několik metrů, má dobře vyvinuté prostorové i trojrozměrné vidění, a může se tedy rozběhnout do světa. To si lze otestovat tak, že pošlete dítěti ze vzdálenosti asi dvou metrů míček a budete sledovat, zda se ho pokusí správně chytit. Děti v tomto období zajímají výrazné barevné obrázky, a proto je vhodná doba na společné prohlížení leporel a dětských knih.

První vyšetření zraku probíhá v porodnici

První screening zraku podstoupí miminko již v porodnici. Ten může včas odhalit některé vrozené vady, například šedý zákal. Další preventivní vyšetření zraku čekají dítě v rámci pravidelných kontrol, a to ve třech, šesti, dvanácti a osmnácti měsících a ve třech letech. Prohlídky následně probíhají každý druhý rok. Oční vady se začínají projevovat již kolem 6. měsíce věku dítěte. Pokud má pediatr podezření na poruchu zraku, měl by dítě neprodleně odeslat k očnímu specialistovi. Některé z vad lze léčit pouze v dětském věku, například šilhavost nebo tupozrakost.

Kdy navštívit lékaře?

Občasné zašilhání, záškuby očí nebo ignorování zrakových podnětů při nemoci nebo únavě jsou normální. V některých případech se ovšem doporučuje navštívit lékaře. 

Aktuálně