Přejít k hlavnímu obsahu
Pohanka_je_zpatky
22. 3. 2018
Jídlo

Pohanka je zpátky na výsluní

Dostala se k nám ve 12. století z jižních svahů Himálaje a o čtyři sta let později byla považována za nejdůležitější potravinu vůbec. Naše prababičky vařily z pohanky ještě zcela běžně, oblíbené byly především pohankové kaše.

Na nějakou dobu pak tuto netradiční obilovinu vytlačily z výsluní pšenice, žito a rýže, aby v poslední době zažila svůj velký návrat, a to rovnou mezi superpotraviny.

Bezlepková a plná prospěšných látek

Pohanka se opět navrací do našich kuchyní, a to zcela po právu. V obchodech najdete dva druhy pohanky, hnědě zbarvená zrna pohanky seté a zeleně zbarvená zrna pohanky tatarské. Oba druhy jsou bohaté na celou řadu prospěšných látek. Obsahují bílkoviny, minerály, vícenenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin E a především vitamin rutin (označovaný jako P), který pomáhá upevňovat obranyschopnost organismu a předcházet srdečním chorobám. V pohance se nachází také mnoho vlákniny, která je velmi důležitá pro zdraví střev. Pohanka je přirozeně bezlepková a díky tomu ji mohou bez obav konzumovat i celiaci.

Pohanka stokrát jinak 

V obchodě si můžete koupit pohanková zrna (takzvané kroupy), která jsou již zbavena části povrchové slupky. Propláchněte je krátce ve studené vodě, vsypte do vařící vody (dva díly vody na jeden díl pohanky), přiklopte pokličkou a nechce je asi půl hodiny „dojít“ na vypnuté plotně. Voda by se měla vstřebat, abyste ji nemuseli slévat a ochuzovat se tak o důležité látky. Pohankové kroupy můžete dále upravit na mnoho způsobů. Podávejte je jako přílohu, jako rizoto, nákyp nebo sekanou, můžete je také přidávat do salátů nebo polévek. 

TIP: Uvařte si větší množství pohankových krup, rozdělte je do menších sáčků a zamrazte si je do zásoby. Můžete je přidávat do salátů nebo do polévek jako zavářku.

Vyzkoušejte i lámanku, vločky nebo mouku

Pokud chcete docílit kašovitější konzistence pokrmu, sáhněte v obchodě po pohankové lámance, která se hodí k dalšímu zpracování do karbanátků, pomazánek nebo základů raw moučníků. Na trhu jsou také pohankové vločky, kaše, pohankový bulgur, pohanková mouka a z ní připravené bezlepkové těstoviny. Pohankovými vločkami můžete zcela nahradit ovesné vločky a používat je do snídaňových kaší, karbanátků, pomazánek nebo jako zavářku do polévek. Pohankový bulgur obsahuje již částečně uvařené zrno, po uvaření je sypký. Podobně jako kroupy ho lze používat jako přílohu nebo ingredienci do salátů a polévek. 

TIP: Nahřáté pohankové slupky v látkovém pytlíčku uleví miminkům od bolesti bříška v případě koliky.

Pohankové palačinky se špenátem plněné sýrem feta

Ingredience (4 palačinky):

  • 100 g pohankové hladké mouky
  • 350 ml mléka
  • špetka soli
  • lžička dýňového oleje
  • 1 střední vejce
  • 50 g špenátových listů
  • trocha oleje na smažení
  • několik sušených rajčat v oleji
  • 250 g tvarohu
  • 100 g sýru feta
  • slunečnicová semínka

Příprava:

Metličkou promíchejte ingredience na těsto, do směsi rozmixujte špenátové listy, a nechejte zakryté odležet v lednici aspoň půl hodiny, nejlépe přes noc. Smažte palačinky na trošce oleje a hotové potírejte našlehaným lehce osoleným krémem z tvarohu a sýru feta. Před zavinutím posypte palačinky nasekanými sušenými rajčaty a slunečnicovými semínky.

Aktuálně