Psychika a nemoc. Tělesné zdraví se odvíjí od životního příběhu

Psychika a nemoc. Tělesné zdraví se odvíjí od životního příběhu

Když vás rozbolí záda a bolest neustává, vydáte se k lékaři, který se snaží odhalit příčinu potíží. Může se ovšem stát, že se dostanete do kolotoče bezvýsledných vyšetření a z ordinace odcházíte se stále bolavými zády, bez diagnózy. Příznivci celostní nebo také psychosomatické medicíny poukazují na kámen úrazu: Klasická medicína léčí, ovšem neuzdravuje. V čem je jejich přístup jiný?

Člověk není jen soubor orgánů

Biologická medicína rozdělila tělo na jednotlivé orgány, kterými se zabývá opravdu do hloubky, člověka jako celek ale často opomíjí. Komplexní medicína neboli psychosomatika naopak z celku vychází. Dobrý lékař se neptá pacienta jen na to, co ho bolí, ale zajímá ho také jeho životní příběh a podmínky, ve kterých žije. Zkoumá, zda příčinou zdravotních problémů nejsou jeho psychické potíže. Psychosomatika tedy zjišťuje, jak duše (řecky psýché) souvisí s tělem (řecky soma).

Veselá mysl – půl zdraví

Jak se může neviditelný problém projevit jako problém fyzicky hmatatelný? Na vině je dlouhodobý stres. Zatímco určitá míra stresu je k přežití nezbytná, permanentní napětí začne tělo devastovat. Při stresové reakci se vyplavují hormony, které připravují tělo k boji: Zásobují svaly větším množstvím krve, což vede mimo jiné ke zvýšení tepové frekvence a krevního tlaku, zrychlenému dýchání a celkovému nabuzení nervového systému. Jsme-li pod vlivem stresu dlouhodobě, může to mít za následek srdečně-cévní onemocnění, poruchy spánku, žaludeční vředy, choroby štítné žlázy a mnoho dalších potíží. Ne nadarmo se říká, že veselá mysl je půl zdraví. Pokud tedy chcete snížit riziko onemocnění, zbavte se dlouhodobého stresu. A žijte pokud možno šťastně.

Lidová pořekadla pěkně popisují, jak se určité životní situace projevují na tělesné rovině: Nemůžu to rozdýchat. Leží mi to v žaludku. Sevřelo se mi srdce. Hnulo mi to žlučí. Například u člověka, který žije dlouhodobě v dusné atmosféře, se může časem rozvinout astma.

Životní změna může vést k uzdravení

Lékař, který se zajímá o život pacienta, většinou odhalí psychickou příčinu potíží poměrně snadno. Může to být rozvod, hádky v rodině nebo soužití s nesnesitelnou tchyní. Pokud se problém rozklíčuje v počátku, kdy tělesné změny probíhají pouze na úrovni stresové reakce, je šance na uzdravení vysoká. Složitější je situace, kdy stresující podmínky již způsobí biologické odezvy na orgánech. Co to znamená? Pobolívání žaludku se rozvine v žaludeční vředy, knedlík v krku v astma, z přechodně zvýšeného krevního tlaku se vyvine srdeční infarkt. Pak už nepomůže psychoterapie ani pohyb, které za běžných okolností mobilizují samouzdravovací procesy v těle. Na řadu přicházejí léky a postupy klasické medicíny. Ty pomohou pacientovi odrazit se ode dna, najít sílu ke změně a nastartovat tak proces uzdravení.

Komplexní terapie kombinuje klasické biomedicínské postupy s psychoterapeutickými a fyzioterapeutickými metodami. Je velmi účinná především v případě pacientů, se kterými si běžná medicína neví rady.

Přečtěte si také

Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře

Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře

Jen jsme se zbavili rýmy a nachlazení v zimní sezoně, již máme nosy ucpané znovu. Je vám to povědomé? Nastupuje totiž pylová sezóna. Pár rad, jak lépe chránit svůj nos a správně se o nos a čich starat, najdete i v tomto článku. 

Objevte HIIT. Cvičte málo, ale vydatně

Objevte HIIT. Cvičte málo, ale vydatně

Méně času při cvičení, více spálených kalorií. Zní to jako reklamní spot, ale tak by se ve zkratce dal charakterizovat cvičební boom HIIT (High Intensity Interval Training). Samotným cvičením skutečně strávíte jen pár (maximálně desítek) minut, zato ale budete doslova dřít; vaše tělo pojede na vysoké otáčky a ještě dlouho po docvičení bude spalovat tuky.