Přejít k hlavnímu obsahu
Vajicko_dobry_napad
9. 4. 2020
Pohled lékaře

Vajíčko: dobrý nápad!

Vajíčka jsou vždy dobrý nápad! Nejen před Velikonocemi, kdy nám zbývají kvůli vyfukování kraslic, a taky po Velikonocích, kdy se nám zejména ty natvrdo uvařené nahromadí z pomlázek.

Vejce je dobrý nápad přes všechny módní dietetické trendy a vlny, které jej jednou zatracují a jednou zase vyzdvihují do nebes.

Vajíčko je celosvětově, napříč státy, národy, náboženstvími, v bohatých i chudých státech, prostě všude na světě bráno jako základní potravina s vynikajícím poměrem bílkovin, tuků, speciálních živin i makronutrientů a mikronutrientů. Tvrzení o tom, že konzumace vajíček je riziková kvůli zvyšování tzv. zlého cholesterolu v krvi, byla spolehlivě vyvrácena. Naopak díky mnoha dalším látkám přítomným ve vaječném žloutku a bílku si vajíčko právem zaslouží přívlastek „smart food“, tedy chytrá potravina.

V tomto miniseriálu najdete hned několik důvodů, proč napevno přidat vajíčko do své denní jídelní skladby.

Zde je několik přínosů pravidelné konzumace jednoho dvou vajíček denně. Většina látek ve vajíčku neutrpí jeho tepelnou úpravou, a proto je jen na vás, jestli jej zařadíte ke snídani, nebo jej přidáte do jiných pokrmů. Naopak dobrá tepelná úprava zničí jakékoli bakterie, které se mohly nechtěně dostat například na skořápku a při neopatrné manipulaci se mohly dostat i dovnitř potraviny, kterou s vajíčkem připravujeme.

Vajíčko je dobrý nápad:

  1. Pro mozek
    Výživu mozku, nervů i periferních nervů má na starosti cholin. Cholin je stavební součástí buněčných membrán a jeho denní příjem stabilizuje a normalizuje fungování mnoha mozkových činností. O pozitivním vlivu příjmu cholinu na prevenci stárnutí mozku u dospělých a na správný rozvoj paměťových funkcí a nervovosvalové koordinace existuje řada solidních vědeckých studií, publikovaných v respektovaných lékařských médiích, například v American Journal of Clinical Nutrition.
  2. Pro oči
    Vajíčko svým krásně žlutým až do oranžova zbarveným žloutkem nejen obarví každou kulinářskou lahůdku, ale velmi přispěje také k dlouhodobé ochraně zraku. V oční sítnici máme až 120 000 tyčinek, které zprostředkovávají černobílé vidění, ale jen asi 6 000 čípků, tedy čidel, které nám zprostředkovávají barevné vidění. Ve žloutku přítomné antioxidanty lutein a zeaxantin patří k významným antioxidantům a přímo se podílí na zpomalení tzv. věkem podmíněné makulární degenerace (makula lutea čili žlutá skvrna je místo na sítnici, kde je největší koncentrace čípků). Tyto antioxidanty se uplatňují také v prevenci šedého zákalu a prospívají i jiným orgánům těla.
  3. Pro kosti
    Za pevnou stavbou těla stojí poměrně složitý systém, kde se uplatňuje mnoho minerálů, hlavně vápník, ale jeho zabudování do těla je podmíněné dostatkem vitamínu D, zejména jeho aktivní formy D3. V současnosti prodávaná vajíčka již obsahují vyšší množství D3, než tomu bylo v minulosti, přesto se mnozí pěstitelé ještě snaží i vhodným krmením nosnic získat vysoké koncentrace aktivního vitamínu až zhruba 400 IU (mezinárodních jednotek), což odpovídá denní spotřebě.
  4. Pro cévy
    Fosfolipidy obsažené ve vaječném žloutku jsou velmi významnými „ochránci“ buněčných stěn. Tím přispívají i k pevnosti cév a brání v ukládání solí cholesterolu v cévní stěně. Nutno pro správnost říct, že existují nemoci, při kterých je narušená tvorba cholesterolu (tzv. dyslipidémie, metabolický syndrom, cukrovka). Pak je nutné kontrolovat příjem živočišných tuků ve stravě. Nicméně u ostatních zdravých jedinců, dětí i dospělých, neexistuje žádný důvod, proč v rozumné míře vajíčka nekonzumovat. Rozumnou mírou se myslí jedno, maximálně dvě vajíčka denně.


     
  5. Pro játra
    Komplex fosfolipidů a antioxidantů se velmi dobře podepisuje i na největším detoxikačním orgánu našeho těla, na játrech. Tyto látky jsou vyloženě balzámem pro jaterní buňky a zlepšují odbourávání toxinů vylučováním do žluči, prospívají i samotným jaterním buňkám.
  6. Pro nervy
    Vajíčko je velmi cenným zdrojem komplexu vitamínů B. Tyto látky jsou velmi důležité pro správnou funkci nervů, především pro přenos nervosvalových signálů a syntézu nervových mediátorů. Nedostatek vitamínů řady B přispívá k nervozitě, předráždění, ztrátě koncentrace, nespavosti až výpadkům paměti.
  7. Pro početí
    Kyselina listová ve své aktivní formě je klíčová pro správné přepisování DNA v jádru každé buňky. Proto je při plánování těhotenství i v raných stadiích těhotenství nesmírně důležité chránit správný vývoj nervové soustavy dostatkem tohoto vitamínu z řady B. Vajíčko obsahuje kyselinu listovou v kvalitní, lehce vstřebatelné a bio dostupné podobě.
  8. Pro štíhlou linii
    Vajíčko je jednou z nejkomplexnějších potravinových „konzerv“, jaké můžeme v přírodě nalézt. Díky tomu, že vejce má vysoký podíl bílkovin, aminokyselin, tuků a celé řady dalších výživných látek, dostává tělo při jeho konzumaci poměrně rychle signál sytosti. Zpracování těchto látek v trávicí soustavě probíhá delší dobu, než je tomu u sacharidových jídel, a na rozdíl od bílého pečiva se při konzumaci vaječných pokrmů vyplavuje jen málo inzulínu, takže hladina cukru v krvi zůstává dlouhodobě stabilnější. Toto vše dohromady vede k pocitu sytosti i při menším denním kalorickém příjmu, což se v kombinaci s přiměřeným výdejem energie pohybem jasně odráží v poklesu hmotnosti.

Vajíčko je natolik komplexní a „dobře poskládaná“ potravina, že by nemělo ani při různých dietách na dlouho vypadnout z našeho stravovacího režimu. V kombinaci s nesčetnými úpravami, ve kterých jej konzumujeme, ale i tisíci druhů jídel, ve kterých hraje vajíčko zásadní roli, nezbývá než žertem dodat parafrázi známého rčení. Tak jak se říká, že za úspěšným mužem stojí vždy žena, v tomto případě „za dobrým a zdravým jídlem stojí vždy vajíčko“.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Aktuálně