Zelená káva. Dobrý pomocník při hubnutí

Zelená káva. Dobrý pomocník při hubnutí

Rozdíl mezi zelenou a klasickou černou kávou je jednoduchý. Zatímco ta známější je upražená, zelená tímto procesem neprochází, a proto v ní zůstávají některé zdraví prospěšné látky. Mezi nimi i kyselina chlorogenová, díky níž je zelená káva ideálním doplňkem při hubnutí.

Kyselina chlorogenová pomáhá při štěpení škrobů na cukry a podporuje jejich vstřebávání. Snižuje tím ukládání tělesného tuku, podporuje spalování a snižuje chuť k jídlu (zejména sladkého). Zjednodušeně řečeno pomáhá zrychlit metabolismus a držet hladinu cukru na přijatelné hodnotě.

Nepražená káva navíc disponuje velmi silnými antioxidanty, obsahuje jich dokonce víc než zelený čaj. Klinicky dokázána je také prospěšnost zelené kávy při odbourávání žlučníkových kamenů.

Výzkum, který provedli vědci Harvardovy univerzity na 800 ženách, ukázal, že při pití jednoho šálku zelené kávy denně nebyl nalezen žádný účinek, při dvou šálcích se však snížilo riziko operace žlučníku o 9 %. Tři šálky o 22 % a při pití pěti a více šálků denně se snížilo riziko operace o 28 %.

Zelená káva má prokazatelně další pozitivní účinky:

  • snižuje krevní tlak
  • napomáhá ke zlepšení činnosti mozku
  • pomáhá v boji proti celulitidě
  • obsahuje minerály jako draslík, hořčík, vápník, fosfor a železo
  • snižuje riziko vzniku rakoviny a cirhózy jater
  • pomáhá při správném trávení

Káva se až do počátku 18. století konzumovala pouze nepražená. S pražením se začalo až později, aby se zatraktivnila chuť. Zelená káva má totiž poněkud trpkou chuť, částečně podobnou zelenému čaji. Proto se prodává také v kombinaci s kardamomem, mátou, skořicí, vanilkou, čekankou nebo příchutěmi jako kokos či maliny. K dostání je také zelená káva v tabletách.

Pokud se však rozhodnete pro zelenou kávu přírodní a budete ji zpracovávat přímo ze zelených zrn, bude příprava o něco odlišná od té pražené. Nepražená káva je totiž tvrdší a pružnější.

Příprava zelené mleté kávy:

  1. Ponořte zrna do vody a nechte je dvě hodiny louhovat
  2. Rozdrťte zrna v mlýnku či v hmoždíři
  3. Dvě až tři lžičky zalijte cca 300 ml horké vody a nechte 5 minut odstát
  4. Sceďte a pijte; nemíchejte s mlékem, které výrazně snižuje účinek kyseliny chlorogenové

Pokud si nápoj ze zelené kávy dopřejete, buďte si vědomi toho, že tělo dostává větší množství kofeinu než při pití klasické černé kávy. Je proto potřeba dodržovat pitný režim, aby se nedostavily klasické nežádoucí účinky spojené s užitím kofeinu. Zelená káva není vhodná pro těhotné a kojící ženy nebo pro děti.

Pokud se rozhodnete brát hubnutí vážně, je zelená káva velmi vhodným doplňkem. Rozhodně za vás ale nedokáže shodit kilogramy sama. K tomu je zapotřebí zvýšená fyzická aktivita (jak zhubnout pomocí běhání se dočtete zde), pravidelný spánek (jak na něj zjistíte tady) a zdravý životní styl.

Přečtěte si také

Siesta v létě

Siesta v létě

Houpací síť na zahradě, lehátko u bazénu, sedačka u televize nebo postel. Ať už k letnímu odpočinku ve stínu využijete jakoukoli rovnou plochu, udělejte si pohodlí a spěte nebo dřímejte do sytosti. Kdy jindy než v létě můžete bez výčitek svědomí na chvíli vypnout?

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Není mnoho látek, které by při pravidelném užívání způsobily tolik zdravotních patálií jako anabolické steroidy. Tyto synteticky vyrobené látky se používají v lékařství, ale častěji je o nich slyšet ve spojitosti s kulturisty, jejichž cílem je nabrat velkou svalovou hmotu. Užívání anabolických steroidů jim to v krátkodobém horizontu skutečně dopřeje, ovšem zdravotní následky bývají fatální.