Bolavá záda v kanceláři? Osvojte si zásady zdravého sezení

Bolavá záda v kanceláři? Osvojte si zásady zdravého sezení

Velké procento lidí stráví mnoho času ve strnulé pozici u počítače. Často to bývá i deset hodin denně. Pokud si navíc osvojí nesprávné držení těla a nedělají si pravidelné přestávky na protáhnutí, vyslouží si chronické bolesti zad.

Vadné držení těla ani nedostatek pohybu během dne nelze dohnat dvakrát týdně v posilovně. Dřina ve fitness centrech mnohdy dokonce spíše uškodí. Prospívá mu naopak přirozený pohyb, jehož cílem není izolovat jednotlivé svaly, ale respektovat tělo a přírodní zákony. Při cvičení přirozeným způsobem nemusíte vynakládat tolik energie. Postupně zjistíte, že to není práce, ale spíš hra. O co se jedná? Namísto umělých cviků z posiloven zařaďte do běžného dne co nejvíce praktických a přirozených pohybů. Běhejte do schodů, choďte pěšky, šplhejte, balancujte na obrubníku, skákejte. To všechno jsou pohyby založené na principech přirozených dětských pohybů (vývojové kineziologie), které fungují výborně i u dospělých. 

TIP I: I když pracujete v kanceláři, můžete zapojit přirozený pohyb. Inspirujte se tím, v jakých pozicích sedávají příslušníci přirozených národů nebo malé děti. Sedí v hlubokém dřepu, ve kterém jsou kolena ohnutá tak, že zadní část stehen se dotýká lýtek, paty zůstávají na podlaze a páteř je narovnána v neutrální poloze. Pokud je to možné, využívejte tuto polohu k odpočinku.

TIP II: Najděte si ve vašem okolí strom s větvemi nebo si v místnosti nainstalujte mezi zárubně dveří posilovací tyč a pravidelně se „věšte“.

Protáhněte se během dne

  • Šíje a krční páteř: Chodidla položte na zem, narovnejte záda. Levou ruku si položte na pravé ucho a s výdechem pomalu táhněte hlavu na levou stranu. Bradu přitahujte šikmo k rameni. Prostřídejte obě strany.
  • Horní část páteře: Vsedě si natočte židli čelem ke zdi tak, aby se vaše kolena dotýkala zdi. Ruce zdvihněte nad hlavu, předloktí položte přes sebe a opřete je o stěnu. S výdechem jemně protlačujte ramena směrem ke zdi. Ucítíte jemný tah na horní část páteře, hlavně mezi lopatkami. Hrudní páteří několikrát pomalu zapružte směrem dopředu.
  • Střední část zad: Zůstaňte sedět na židli, vytočte trup a přitáhněte se rukama za opěradlo nebo područku židle na protilehlé straně. V této pozici chvíli vydržte a protáhněte si svaly podél páteře ve střední části zad. Snažte se je prodýchat. Strany vystřídejte.
  • Kyčle: Vsedě na židli položte kotník levé nohy na stehno pravé. Koleno levé nohy nechte volně viset dolů k zemi a nakloňte se k pravému stehnu tak, abyste cítili protažení v oblasti levé kyčle. Nohy vystřídejte.
  • Nohy: Posuňte se na přední okraj židle. Nohy natáhněte před sebe, kolena nechte propnutá. S výdechem přejděte do předklonu a přitáhněte břicho ke stehnům. Protáhnete tím nejen zadní strany nohou, ale uvolníte také bederní i krčí páteř.

Přečtěte si také

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Každý asi slyšel, že pokud budeme pár desítek minut na slunci, tělo si vitaminu D vyrobí samo dost. A co si tělo nevyrobí, polkneme v prášku. To je nesprávná a velmi zjednodušená úvaha. Skutečnost je v mnoha ohledech složitější a zjistit, proč nám „déčko“ chybí, je občas pěkná detektivka.

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

I doma se dá cvičit, hýbat se a nemusíte přitom mít luxusně zařízenou posilovnu nebo špičkové vybavení. Tou úplně základní možností je cvičit s vahou vlastního těla – od protahování až po posilování. Stačí si jen během dne vyhradit určitý čas a začít.