Přírodní nakopávače vás proberou z únavy. Zkuste maté, macu nebo guaranu

Přírodní nakopávače vás proberou z únavy. Zkuste maté, macu nebo guaranu

Máte v sobě už třetí hrnek kávy a stále se cítíte vyčerpaní? Zkuste to jinak a sáhněte po osvědčených prostředcích lidového léčitelství Jižní Ameriky. Zaženete únavu, možná se zbavíte pár kil a rozhodně prospějete svému fyzickému a psychickému zdraví.

Yerba maté zahání únavu a pomáhá hubnout

Jihoameričtí indiáni si připravovali osvěžující nápoj z lístků cesmíny paraguayské již před dlouhými stovkami let. V Jižní Americe je velmi populární dodnes, zvláště pak v Uruguayi, Paraguayi a Argentině. Nejčastěji se zde popíjí z nádob vyrobených z vydlabaných dýní, kterým se říká kalabasa. Výčet prospěšných látek a pozitivních účinků yerby maté je opravdu dlouhý. Pokud bojujete s únavou, budou vás nejvíc zajímat její stimulační schopnosti, za kterými stojí kombinace kofeinu, theobrominu a theofylinu. Kromě únavy zahání maté i hlad. Indiáni využívali těchto účinků v obdobích, kdy bojovali s nedostatkem jídla, nám se naopak hodí k potlačení pocitů hladu při hubnutí. A to není všechno. Pravidelné pití maté snižuje podle některých studií intenzitu ukládání tuků v těle a reguluje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Maca peruánská vzpruží mysl i tělo

Rostlina podobná řepě roste v peruánských Andách v nadmořské výšce 3500 až 4500 metrů nad mořem. Protože je výčet pozitivních účinků této byliny opravdu dlouhý, vysloužila si název Ma-Ca, což v jazyce domorodců znamená „z výšin pocházející dobrá a posilující strava“. Prášek z kořene maca, o jehož pozitivních účincích věděli už Inkové, obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky a minerály, velké množství aminokyselin, mastných kyselin a dalších prospěšných látek. Díky tomu lze macu považovat za komplexní tonikum, které posiluje tělo i mysl. Pomáhá s regenerací organizmu, posiluje obranyschopnost, ale také podporuje libido a plodnost mužů. Proto se mace přezdívá „peruánská viagra“.

Zkuste guaranu místo kávy

Jako guarana se označují semena liánovité rostliny paulinie nápojné, která se pne v amazonském pralese, především v Brazílii a Venezuele. Hlavní účinnou složkou, pro kterou je guarana tak vyhledávaná, je kofein. Na rozdíl od kofeinu v kávě se však vstřebává pomaleji a působí déle. Mezi další stimulující látky patří theobromin a theofylin, které rovněž najdete v kávě nebo čaji. Zanedbatelný není ani obsah vitamínu C a vitamínů skupiny B. Prášek z guarany oceníte zvláště tehdy, pokud potřebujete vzpružit tělo, zlepšit náladu a soustředění, potlačit pocit hladu, zmírnit bolesti, například v případě migrény nebo menstruace, a celkově pročistit organizmus. Guarana vám pomůže také při problémech s potencí, při vysokém krevním tlaku a během rekonvalescence po dlouhé nemoci.

Přečtěte si také

Chcete zhubnout? Vyberte si ze sportů, které jsou pro hubnutí nejlepší

Chcete zhubnout? Vyberte si ze sportů, které jsou pro hubnutí nejlepší

Shodit nějaké to kilo, které nosíme navíc, to je nikdy nekončící téma. Jak na to? Jak zhubnout? Samozřejmě existuje řada „zaručených“ diet slibujících úbytek váhy, ale lepší cestou je kombinace pohybu a vyvážené stravy. Zkrátka je důležité si hlídat nejen příjem kalorií, ale zrovna tak i jejich výdej. Pravidelný pohyb a sportování jsou klíčem, ale ne každý sport zaručuje vytoužené hubnutí. Jaké sporty jsou tedy pro hubnutí nejlepší?

Bolavá záda v kanceláři? Osvojte si zásady zdravého sezení

Bolavá záda v kanceláři? Osvojte si zásady zdravého sezení

Velké procento lidí stráví mnoho času ve strnulé pozici u počítače. Často to bývá i deset hodin denně. Pokud si navíc osvojí nesprávné držení těla a nedělají si pravidelné přestávky na protáhnutí, vyslouží si chronické bolesti zad.