Přírodní nakopávače vás proberou z únavy. Zkuste maté, macu nebo guaranu

Přírodní nakopávače vás proberou z únavy. Zkuste maté, macu nebo guaranu

Máte v sobě už třetí hrnek kávy a stále se cítíte vyčerpaní? Zkuste to jinak a sáhněte po osvědčených prostředcích lidového léčitelství Jižní Ameriky. Zaženete únavu, možná se zbavíte pár kil a rozhodně prospějete svému fyzickému a psychickému zdraví.

Yerba maté zahání únavu a pomáhá hubnout

Jihoameričtí indiáni si připravovali osvěžující nápoj z lístků cesmíny paraguayské již před dlouhými stovkami let. V Jižní Americe je velmi populární dodnes, zvláště pak v Uruguayi, Paraguayi a Argentině. Nejčastěji se zde popíjí z nádob vyrobených z vydlabaných dýní, kterým se říká kalabasa. Výčet prospěšných látek a pozitivních účinků yerby maté je opravdu dlouhý. Pokud bojujete s únavou, budou vás nejvíc zajímat její stimulační schopnosti, za kterými stojí kombinace kofeinu, theobrominu a theofylinu. Kromě únavy zahání maté i hlad. Indiáni využívali těchto účinků v obdobích, kdy bojovali s nedostatkem jídla, nám se naopak hodí k potlačení pocitů hladu při hubnutí. A to není všechno. Pravidelné pití maté snižuje podle některých studií intenzitu ukládání tuků v těle a reguluje také hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Maca peruánská vzpruží mysl i tělo

Rostlina podobná řepě roste v peruánských Andách v nadmořské výšce 3500 až 4500 metrů nad mořem. Protože je výčet pozitivních účinků této byliny opravdu dlouhý, vysloužila si název Ma-Ca, což v jazyce domorodců znamená „z výšin pocházející dobrá a posilující strava“. Prášek z kořene maca, o jehož pozitivních účincích věděli už Inkové, obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky a minerály, velké množství aminokyselin, mastných kyselin a dalších prospěšných látek. Díky tomu lze macu považovat za komplexní tonikum, které posiluje tělo i mysl. Pomáhá s regenerací organizmu, posiluje obranyschopnost, ale také podporuje libido a plodnost mužů. Proto se mace přezdívá „peruánská viagra“.

Zkuste guaranu místo kávy

Jako guarana se označují semena liánovité rostliny paulinie nápojné, která se pne v amazonském pralese, především v Brazílii a Venezuele. Hlavní účinnou složkou, pro kterou je guarana tak vyhledávaná, je kofein. Na rozdíl od kofeinu v kávě se však vstřebává pomaleji a působí déle. Mezi další stimulující látky patří theobromin a theofylin, které rovněž najdete v kávě nebo čaji. Zanedbatelný není ani obsah vitamínu C a vitamínů skupiny B. Prášek z guarany oceníte zvláště tehdy, pokud potřebujete vzpružit tělo, zlepšit náladu a soustředění, potlačit pocit hladu, zmírnit bolesti, například v případě migrény nebo menstruace, a celkově pročistit organizmus. Guarana vám pomůže také při problémech s potencí, při vysokém krevním tlaku a během rekonvalescence po dlouhé nemoci.

Přečtěte si také

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Detektivka jménem D: Proč nám vitamin D chybí?

Každý asi slyšel, že pokud budeme pár desítek minut na slunci, tělo si vitaminu D vyrobí samo dost. A co si tělo nevyrobí, polkneme v prášku. To je nesprávná a velmi zjednodušená úvaha. Skutečnost je v mnoha ohledech složitější a zjistit, proč nám „déčko“ chybí, je občas pěkná detektivka.

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

Cvičit můžete i doma. S vlastní vahou i jednoduchými pomůckami

I doma se dá cvičit, hýbat se a nemusíte přitom mít luxusně zařízenou posilovnu nebo špičkové vybavení. Tou úplně základní možností je cvičit s vahou vlastního těla – od protahování až po posilování. Stačí si jen během dne vyhradit určitý čas a začít.