Přejít k hlavnímu obsahu
Co_je_preventivni
3. 2. 2020
Prevence

Co je to preventivní myšlení a proč je nezbytné?

O rakovině ženského prsu se otevřeně mluví, padlo jedno ze zbytečných tabu. Mluví se i o tom, jak nádorům prsů čelit. Je to dobře. Češky se učí „preventivnímu myšlení“.

Pomalu si zvykají na myšlenku, že nejlepší léčbou rakoviny prsu je její včasný záchyt.

„Rakovině prsu nedokážeme zabránit, umíme ji však nalézt včas.“

Je důležité vědět, že zatím neumíme zařídit, aby nádor nevznikl. Neznáme tedy primární prevenci – jak zařídit, abychom se zhoubnému bujení vyhnuli. Existují různé teorie, jak k nádorům dochází. Některé za rozvoj zhoubného bujení viní stravu, jiné zdůrazňují vliv životního prostředí, další se opírají o psychické kořeny. Tak či tak, žádná nedokáže zaručeně poradit, co dělat, aby nádor nevznikl. Mnoho lidí se dnes snaží žít zdravě. Jedí zdravou stravu, nekouří, celkově dodržují zdravý životní styl. Je pak velmi těžké čelit otázce: jak je možné, že jsem onemocněl/a, když žiju zdravě?

Samotný zdravý životní styl je velmi potřebný, chrání nás od řady zdravotních obtíží, není ale jednoznačnou zárukou. Mnohé ženy si například myslí, že pokud budou dlouho kojit, nemohou onemocnět rakovinou prsu. Kojení, dokonce ani dlouhodobé, před rakovinou nechrání. Jeho význam spočívá v něčem jiném. Mateřské mléko je nejlepším zdrojem výživy, kojení je nejlepší cestou, jak navázat pevnou vazbu mezi dítětem a matkou. Bez vazeb je totiž člověk zcela ztracen.

Jak tedy na nádory prsu, které v České republice postihují asi 8,5 procenta žen? Zatím nejlepší cestou je sekundární prevence, při které jsme schopni nádor odhalit v malé velikosti, kdy se obvykle ještě nedá nahmatat a zatím se nerozšířil do celého organismu. Všeobecně se ví, že když se dobře starám o jakýkoliv přístroj nebo když ve svém životě předcházím běžným problémům a komplikacím, ušetřím si nepříjemná překvapení a mnohé starosti.

V běžném životě prostě preventivní myšlení používáme docela samozřejmě a ani nevíme, že se chováme preventivně. V souvislosti se zdravím je dobré chovat se preventivně vůči těm chorobám, které je možno odhalit v jejich zárodku. Z onkologických onemocnění umíme včas nalézt zhoubný nádor tlustého střeva, děložního čípku a také prostaty. Ovšem ze všeho nejlépe se daří nacházet malé nádory, a dokonce i přednádorová stadia, právě v prsu.

Díky zavedenému programu preventivní screeningové (skríningové) mamografie došlo u českých žen ke snížení úmrtnosti na nádory prsu o 30 %. Je to obdivuhodný výsledek, který je oceňován evropskými zdravotnickými autoritami. Ženy, kterým je nádor v prsu objeven včas, kdy ještě neměl žádné klinické projevy, se plně uzdravují. Jejich léčba je jednoduchá, nepřicházejí o prs. Nepodstupují obávanou chemoterapii, nemusejí tedy zvládat obtíže, které se k této léčbě vážou. Jejich okolí obvykle neví, že byly léčené pro rakovinu prsu. Vracejí se do plnohodnotného života. Zůstávají pevným středem rodiny.

Aktuálně