- Jak nadváha či obezita ovlivňuje náš pohybový aparát?
Z pohledu fyzioterapeuta a podiatra představuje nadváha či obezita zásadní zátěžový faktor, který komplexně ovlivňuje funkci pohybového aparátu. Dochází k narušení biomechaniky chůze, změnám v držení těla, omezení kloubní pohyblivosti a přetěžování měkkých tkání. Výsledkem bývají nejen bolesti, ale také zhoršená stabilita a rychlejší únava při běžných denních činnostech.
- Které části těla bývají nejčastěji přetěžovány u lidí s vyšší hmotností?
Nejvíce jsou zatěžovány dolní končetiny – především kolenní a kyčelní klouby, hlezna a chodidla. Dále bývá výrazně přetížená bederní páteř. Vzhledem k posunu těžiště dochází k chronickému přetížení posturálních svalů a poruchám svalové rovnováhy, což se může projevit i bolestivostí v oblasti krční páteře nebo ramen.
- Jaký vliv má nadváha na páteř a držení těla?
Nadměrná hmotnost mění posturální stereotypy. Dochází k předsunu hlavy, zvýšenému prohnutí v oblasti beder (lordóze) a oslabení hlubokého stabilizačního systému. Takové nastavení těla vede k přetížení obratlových struktur, poruše dechového stereotypu a snížené schopnosti absorbovat nárazy. V terapii proto klademe důraz na obnovení svalové souhry a aktivaci hlubokých svalů trupu.
- Setkáváte se často s bolestmi zad u pacientů s nadváhou? A dá se jim nějak předejít?
Ano, bolesti zad jsou u pacientů s nadváhou velmi časté, zejména v oblasti beder a dolní hrudní páteře. Dochází zde k přetížení nejen samotných svalů a fascií, ale i meziobratlových plotének. Prevenci představuje pravidelný, šetrný pohybový režim, dechová cvičení, korekce stereotypu sedu a stoje, a v neposlední řadě odborné vedení při cvičení – ideálně pod dohledem fyzioterapeuta.
- Jak se u lidí s nadváhou projevuje přetěžování nohou a chodidel? Dochází častěji k propadlé nožní klenbě nebo jiným změnám na chodidlech?
Přetížení se velmi často projeví poklesem podélné i příčné klenby chodidla, tzv. plochonožím, které je u pacientů s nadváhou běžné. Zároveň dochází k nesprávnému postavení paty (valgozita), tvorbě otlaků a zánětům plantární fascie. V mé podiatrické praxi se běžně setkávám s pacienty, jejichž obtíže vycházejí právě z dlouhodobého přetěžování nohou v důsledku nadváhy.
- Základní rada bude bez debat znít „zhubnout“, ale můžete poradit lidem s nadváhou, jak zmírnit nebo předcházet těmto potížím?
Vedle dlouhodobé redukce hmotnosti doporučuji vždy i okamžitá opatření: individuálně zhotovené ortopedické vložky, které optimalizují zatížení nožní klenby, kvalitní obuv s pevnou patou a v některých případech také ortézy nebo kompresní pomůcky. Významnou roli hraje i edukace v oblasti zatěžovacích stereotypů – například jak správně stát, sedět nebo chodit do schodů.
- Jaká jednoduchá cvičení mohou lidé s vyšší hmotností bezpečně dělat doma?
Velmi účinná jsou dechová cvičení s aktivací hlubokého stabilizačního systému, cviky v lehu nebo sedu zaměřené na mobilizaci páteře, kyčlí a ramen. Dobře tolerované jsou také cviky ve stoji s oporou, přenášení váhy a posilování svalstva nohou bez zátěže. Využití cvičebních pomůcek, jako jsou balanční podložky nebo balanční destičky (například z konceptu MotionsMatrix), může být vhodné ve fázi, kdy pacient již zvládá základní pohybové úkony.
- Na co by si měli dát pozor ti, kteří se rozhodnou začít s pohybem po delší době?
Především na přetížení hned na začátku. Je důležité volit aktivity s ohledem na aktuální kondici, nepřepínat se a věnovat dostatečný čas regeneraci. Vhodná je například chůze, cvičení ve vodě nebo jemná pohybová terapie. Vždy doporučuji individuální vstupní zhodnocení u fyzioterapeuta, který stanoví bezpečný plán a dohlédne na správné provedení cvičení.
Autor: Petra Škeříková, redaktorka portálu Zdraví jako vášeň