Přejít k hlavnímu obsahu
detska_obezita 1
9. 9. 2019
Zdravé dítě

Dětská obezita je na vzestupu. Správné návyky budujte odmalička

Malé děti milují sladkosti, větší děti zase svačinky ve fastfoodu. Pokud se lízátka a hamburgery stanou pravidlem, a navíc chybí i sport a pohyb, může se to časem vymstít. Obézní děti postihuje v dospělosti mnohem častěji například cukrovka nebo srdečně-cévní choroby.

Třetina českých dětí trpí nadváhou

Téměř třetina českých dětí je obézních nebo má nadváhu. Kila navíc jsou nebezpečná zvláště v pubertě, protože téměř v 60 % případů přetrvávají až do dospělosti a nesou s sebou celou řadu zdravotních komplikací, především vysoký krevní tlak, infarkt, mrtvici nebo diabetes II. typu.

Obézní po rodičích?

Dětská obezita má společného jmenovatele: Příjem energie je vyšší než její výdej. Děti tráví většinu času sedavým způsobem, jejich obratnost se snižuje, a proto se hýbou stále méně. Rodiče by se neměli utěšovat tím, že se dítě z nadváhy „vytáhne“ nebo ji „vyběhá“. Jakou roli hraje dědičnost? Dá se předpokládat, že dítě obézních rodičů bude mít nadváhu? Podíl genetického zatížení a způsobu stravování v rodině je individuální. Vliv rodiny na formování správných stravovacích a pohybových návyků je ovšem zásadní.

Nešvary dětských jídelníčků

Stravovací návyky obézních dětí jsou zatíženy podobnými nešvary. Mezi nejčastější patří nadbytek jednoduchých cukrů a nevhodných tuků, které najdeme především v levných sladkostech a pokrmech rychlého občerstvení. Dále je to málo ovoce a zeleniny, což je skupina potravin, která by měla představovat více než třetinu zdravého talíře. V jídelníčku také často chybí kvalitní bílkoviny, tedy tvrdé a přírodní sýry, zakysané mléčné výrobky (jogurty, tvarohy nebo kefír) a také libová masa a ryby. Velkou část naopak tvoří pečivo, přílohy, sladká jídla a uzeniny, což jsou zdroje sacharidů a méně vhodných tuků. Pokrmy se mnohdy opakují a nejsou v nich zastoupeny všechny důležité potravinové skupiny, které by měly zajistit přísun potřebných živin.

Pohlídejte i nápoje

Některé děti pijí zcela nevhodné nápoje, tedy sladké limonády, kolové, nebo dokonce škodlivé energetické nápoje. Přijímají tak zbytečně moc energie, jsou náchylnější ke kazivosti zubů a kromě toho si zvykají na sladkou chuť, kterou pak vyžadují a vyhledávají i v dospělosti. Nabízejte dětem především čistou vodu, kvalitní ovocný čaj, vodu s příchutí (s nižší energetickou hodnotou), zředěnou šťávu z čerstvého ovoce nebo zředěné džusy.

Nadváha, nebo roztomilé faldíky?

Má dítě nadváhu, nebo je jen roztomile oplácané? U dětí, stejně jako u dospělých, se při posuzování hmotnosti vychází z tabulek BMI. Protože je však třeba zohlednit i věk a pohlaví, zanáší se hodnota BMI do percentilových tabulek, které jsou součástí zdravotního a očkovacího průkazu. Graf ukáže, do kterého pásma dítě spadá. Na odchylky většinou upozorní pediatr při pravidelných preventivních prohlídkách.

Dětská obezita

Začátky jsou nejdůležitější. Tipy pro rodiče nejmenších

Začněte se zeleninovými příkrmy: První dva roky života jsou z hlediska formování stravovacích návyků nejpodstatnější. Při přechodu na nemléčnou stravu začněte nejprve zeleninovými a maso-zeleninovými příkrmy. Ovocné příkrmy by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy si dítě zvykne na zeleninu. Jinak si oblíbí jako první sladkou chuť a jiné chutě bude odmítat. 

Pokud je to možné, kojte. Kojení je nejlepší prevencí obezity. V kojeneckém období dítě sní jen tolik, kolik opravdu potřebuje. K jídlu ho neprovokují jiné podněty, jako je nuda nebo smutek. Pokud dítě dostává náhrady mléka, dodržujte doporučené dávky.

Neřešte jídlem emoce: Nepoužívejte jídlo jako odměnu za výkon nebo „utišující“ prostředek. Pokud se dítě naučí uchylovat se k jídlu v krizových situacích, stane se pro něj „drogou“. Zkuste rozpoznat, kdy má dítě hlad a kdy jen chuť. Nezahánějte jídlem nudu, odveďte raději pozornost k jiné činnosti.

Vytvořte režim: Dítě by mělo jíst pětkrát až šestkrát denně. V jídelníčku by neměla chybět snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně druhá večeře. Mezi jídly vytvořte dvou- až tříhodinové pauzy a v mezičase nenechte dítě, aby se dojídalo sladkostmi. Dopřejte dítěti na jídlo dostatek času.

Buďte dobrým příkladem: I nejmenší děti vnímají, jakým potravinám dáváte přednost a jak stolujete. Stravujte se v klidu u jednoho stolu, nakupujte a vařte společně. Děti si tak snáze osvojí správné stravovací návyky. Důležitým vzorem je i aktivní způsob trávení volného času, nejen sportem, ale i vycházkami, venčením psa, prací na zahradě a dalšími koníčky.

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.