HOJENÍ JIZVY
Porod císařským řezem je prováděn za sterilních podmínek a rána je před zašitím dokonale dezinfikována. Šije se po vrstvách a jednotlivých orgánech. V průběhu zhruba týdne i u nekomplikovaného hojení hrozí riziko infekce rány a následného zánětu. Operační ránu proto ošetřujte přesně podle pokynů lékaře do úplného uzavření. Dezinfikujte doporučenou dezinfekcí. Zvýšenou pozornost věnujte ráně, pokud z ní ještě prosakuje tkáňový mok, což je žlutavá tekutina. Bývá to důsledek narušení tukové tkáně, kdy často dochází k odbourávání a vyplavování poškozené tkáně. Není to problém, je to pouze prodloužená komplikace hojení. Věnujte maximální pozornost pečlivé dezinfekci rány a jejímu důkladnému krytí až do doby uzavření kožního defektu. Pouze klidná rána se hojí bez jizvení.
PÉČE O SRŮSTY
Po zhruba týdnu až dvou v závislosti na zahojení kožního defektu následuje další fáze péče o ránu, a to prevence vazivových srůstů v podkoží. To je dlouhodobý proces, kdy pravidelným a velmi jemným masírováním a hlazením jizvy bráníte tvorbě kolagenových vazů a zatuhlin. Použít je možné jakékoli oblíbené oleje a tělová másla. Co ale zafunguje spolehlivě, je pravidelnost a dobrý postup, kdy ránu na obou koncích jemně protahujete a vyhlazujete všemi směry i k podbřišku a nahoru k břichu. Účinná je masáž prstem ve směru vlnovky. Masáž provádějte více týdnů, zapracujte si ji do denní hygienické a pečující rutiny, například při sprchování, nebo si masáží vyplňte čas u kojení.
CVIČENÍ PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU
Posilování břišní stěny je po porodu velmi doporučovaným cvičením k získání formy. Nikdy však necvičte s otevřenou ránou. Je to nejen bolestivé, ale můžete si způsobit rozjetí stehů, hrozí uvolnění rány a krvácení z vnitřních cév poškozených operačním řezem, zkrátka je to hazard se zdravím. Využijte různé druhy masáže. Ležení na břichu také velmi pomáhá zavinování dělohy a zároveň nepoškodí stehy. Posilování břišní stěny zapojte tehdy, pokud je rána klidná a už zahojená.
DOŘEŠENÍ HEMEROIDŮ
Během šestinedělí obvykle potíže s hemeroidy ustupují samy, jejich úplnému doléčení však musíte trochu pomoci. Zejména u jizvy po císařském řezu si nemůžete dovolit, abyste trpěla zácpou a aby každá návštěva toalety byla bolestivým procesem. Napomoci hladkému vyprazdňování lze i v době kojení jednoduchými triky, například aplikací glycerinového čípku před vyprázdněním. Vnitřně může být podáváno slabé tzv. objemové projímadlo laktulóza. Toto projímadlo nijak neovlivní mateřské mléko a lze jím zvětšit a zjemnit objem stolice.
Zevně pomáhají dohojit oblast konečníku koupele z dubové kůry, v lednici uchovávejte vynikající a léty ověřenou mast Hirudoid, která stahuje cévní stěny a nemá žádné jiné škodlivé účinky. Pozor si dejte na neuváženou nadbytečnou konzumaci vlákniny, zejména psyllium, která je sice vynikající, ale pouze v případě, že opravdu hodně pijete. V době kojení nelze hydrataci vašeho organismu spolehlivě uhlídat, hrozí ještě horší zácpa. Pokud potíže přetrvávají, vyhledejte specialistu, proktologa.
Jakékoli problémy porodu se většinou skutečně v průběhu šestinedělí upraví a přestanou vám působit obavy. Přesto buďte velmi pozorná k signálům svého těla a neváhejte jakoukoli neobvyklou potíž konzultovat s lékařem.
Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti