Přejít k hlavnímu obsahu
at_prileti_cap 1
7. 12. 2018
Prevence

Ať přiletí čáp!

Touha po početí vlastního dítěte není u lidí, na rozdíl od zvířat, jen pudovou záležitostí, ale je umocněna rozumem i citovou složkou. Dítě se stává nadstavbou vztahu mezi mužem a ženou. Málokdo si však uvědomuje, že rozhodnutí mít potomka nemusí vést k okamžitému otěhotnění.

České republice se 20 až 25 % párů nedaří otěhotnět. Tento problém ale není jen u nás, obtíže s početím řeší páry na celém světě, země třetího světa nevyjímaje.

Kdo za to může?

Příčiny neplodnosti jsou až ve 35 % na straně muže, v 50 až 55 % na straně ženy. V 10 až 20 % případů je však chyba u obou partnerů a posun plánování rodičovství do vyššího věku partnerů může procento neplodnosti párů zvýšit.

Stres a deprese jsou někdy zbytečné!

Honba za otěhotněním je většinou zničující pro oba partnery. Úzkost, přecitlivělost a deprese, úporné snažení, měření bazální teploty, hlídání plodných dní, styk na povel, čekání na menstruaciv hrůze a strachu, a pokud se dostaví, další zklamání! Ženy toužící po dítěti jsou zoufalé, smutné a prázdné. Partneři jistě trpí vedle nich, ale překvapují je jejich silné emoce. Jsou páry, které problém sblíží a jejich vztah se utuží, ale velmi často nastává silná partnerská krize a vzájemné odcizení, které vede až k rozpadu vztahu.

Kdy a kde hledat pomoc, když se nedaří?

Pokud žena při nechráněném styku neotěhotní do roka, je již třeba vyhledat odbornou pomoc. U žen, kterým je více než 32 let, se doporučuje čekat nejvýše půl roku. Partneři, kteří již dítě mají, by neměli spoléhat na to, že když počali dítě dříve, nebude problém s dalším.

Ženy, které se marně snaží otěhotnět, potřebují přesnější informace. Jejich problémy řeší určitě každá ordinace gynekologického lékaře. Jsou zvyklé je navštěvovat, takže není divu, že to jsou ony, kdo jako první podstoupí všechna vyšetření i léčbu, kterou jim jejich lékař doporučí. Může jít o zdlouhavý, náročný proces, který leckdy končí i diagnostickou operací. Jindy, je-li problém na straně muže, jsou léčba a všechna vyšetření naprosto zbytečné.

Záležitostí „mužskou“ se páry zabývají daleko později, mnohdy vůbec. Muži někdy nepodstoupí vyšetření spermatu k diagnostice jejich plodnosti z neznalosti, ze strachu ze svého selhání, vrozené ješitnosti či předsudků, jindy ze studu. Přičemž vyšetření plodnosti mužů by mělo být samozřejmostí ještě před tím, než se složitě začnou vyšetřovat jejich partnerky. Vždy je lepší vědět, kde „je chyba“, a věc řešit cíleně. I pro muže již existuje domácí „spermtest“, kdy si mohou sami, z pohodlí domova udělat „svou“ základní diagnózu plodnosti. Stačí jen deset minut jejich času a porce spermatu. Po vyhodnocení testu plodnosti je třeba problém neplodnosti řešit cíleně, tam, kde je problém. Horší spermiogram ještě neznamená, že se zde jedná o mužskou neplodnost. Nejprve byste měli zopakovat vyšetření. Pokud je diagnóza špatného spermiogramu potvrzena, měl by být konzultován s odborným lékařem. Někdy stačí upravit životní styl a životosprávu, jindy je nezbytná medikamentózní léčba, ale se správnou diagnózou a léčbou otěhotní spontánně – bez umělého oplodnění – až 70% párů.

Více informací naleznete na https://nestrilimslepyma.cz.

Kdo chce dítě, musí ho chtít!

Páry, kterým se nedaří počít, nemohou být netrpělivé. Ani zdravým partnerům se nemusí podařit počít ihned. Počet vajíček ve vaječnících ženy je definitivní a není možné ho nijak ovlivnit. Do fáze dozrání, kdy je vajíčko připravené k oplození, dojde za celý život ženy jen několik stovek z celkového počtu vajíček, další vajíčka své zrání nedokončí a zanikají. Žena je plodnou většinou 48 hodin v měsíci, v době ovulace. Nejpravděpodobnější doba ovulace je mezi 10. a 17. dnem – počítáno od prvního dne menses.

Párům, které chtějí přírodě „pomoci“, se doporučuje styk po předchozí několikadenní pohlavní abstinenci (aby byla koncentrace spermií co největší), den před ovulací, s následnými, co nejčastějšími pohlavními styky v následujících čtyřech dnech. Každá spermie se vyvíjí 72–90 dní a tento proces není možné ovlivnit. Dojde-li k „vystřílení“ spermií před ovulací, nemusí být v době plodnosti koncentrace spermií ve spermatu dostatečná. Na miliony drobných spermií v ženském těle čekají nástrahy, které je znehybňují i ničí, a i když k oplodnění vajíčka stačí jen jediná spermie, nemusí cestu k cíli – oplodnění vajíčka – najít ani jedna.

Nedejte na babské věštění před otěhotněním!

Tzv. babské rady, které se předávaly ústní lidovou tvořivostí na počátku minulého století, možná ovlivnily psychiku žen a některým z nich se podařilo, když se těmito radami řídily, otěhotnět. Ale věřte, že tyto rady, které zde pro názornost uvádím, vedou ke graviditě málokdy.

  1. Foukněte do odkvetlé pampelišky, kolik chmýříček na pampelišce zůstane, tolik budete mít v životě dětí. (Foukat raději málo, ať jsou děti jisté…)
  2. Pokud dáte pryč dětské oblečení a postýlku, do roka budete chovat miminko. (Bezdětné ženy mají v tomto případě smůlu…)
  3. Pokud jde pár do tří dnů od svatby do kina, do roka počne dítě (Hlavně aby dávali něco pěkného…)
  4. Provlékněte svým snubním prstýnkem nit nebo řetízek a držte ho zavěšený nad sklenicí. Položte mu otázku: „Kolik budu mít dětí?“. Kolikrát se prstýnek nad sklenicí otočí dokola, tolik budete mít dětí. (Tahle rada chce asi nacvičit…)
  5. Pokud žena upustí plenu pod postel v cizím domě, brzy se v tom domě narodí dítě. (Ještě že jsou jednorázové pleny, když půjdete na návštěvu, do batůžku se jich vejdedost.)
  6. Pokud budete polykat mužské sperma, budete plodnější. (Bez komentáře.)
  7. Pokud neměla žena orgasmus, neotěhotní, protože k posunutí spermií je potřeba pohybu dělohy. (Není-li orgasmus, zkusit třeba po styku jógu, aby se děloha rozpohybovala.)

Kameny plodnosti jsou prý karneol, korál, měsíční kámen, rubelit, rubín v zoisitu, růženín. Jestli mají tolik síly samy o sobě, to nevím, ale úplně bych na to nespoléhala.

Návštěva kartářek k cestě za vysněným dítětem také nestačí. Plané přísliby, že jejich potomka v kartách jasně vidí, ženy jistě neuspokojí. A věštění, které nikdy nedává přesnou odpověď, kdy a s kým to vlastně bude, možná na chvíli zažehne v něžné ženské duši naději, ale určitě spíše provětrá peněženku za kartářčin honorář. Na horoskopy se také nemůžete spolehnout, není přece možné, že by všechny ostatní ženy se stejným datem narození otěhotněly jako vy!

A co léčitelé? Práce s kyvadlem, různé čakry, čištění drah a vstřebávání vesmírné energie? Ano! Je ještě možné zavolat věštci! Otěhotnět pouze na základě těchto rad a indicií jistě není nemožné, ale jsou to cesty spíše slepé

Kde začít?

Mnoho věcí pro sebe můžete udělat sami. Upravte svůj životní styl, přestaňte kouřit nebo kouření radikálně omezte. Omezte přísun alkoholu a kávy. Kouříte-li marihuanu, ihned přestaňte. Snižte nadváhu. Eliminujte stres. Důležitý je pravidelný sex – naordinujte si jeden orgasmus denně. Preferujte pohyb a stravu bohatou na vitaminy. Doplňte stopové prvky – nejenom skladbou potravy, ale i potravinovými doplňky, které zlepšují kvalitu spermií i vyzrávání vajíček.

  • Zinek – podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu
  • Selen – zvyšuje počet spermií
  • Vitamin C – zlepšuje pohyblivost (DDD 1g)
  • Vitamin E – celkové zlepšení kvality ejakulátu (DDD 0,4g)
  • Vitamin B12, B9 (kyselina listová)
  • Ženšen + mateří kašička (Sarapis) – zlepšení pohyblivosti
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Karnitin, koenzym Q10
  • Vitamin B6 – zlepšení počtu i pohyblivosti spermií

Jakékoli infekční onemocnění řešte! Výtoky žen mohou snížit kvalitu, pohyblivost i životnost spermií. Barevná změna spermatuči příměs krve nebo obtíže s močením je třeba okamžitě léčit.

Léčíte-li se se štítnou žlázou či cukrovkou, je nutné optimalizovat zdravotní stav.

Dlouhodobé užívání některých léků, zvláště psychofarmak, může také zhoršovat plodnost, svou léčbu raději konzultujte s lékařem.

Vždy je lepší začít vyšetřením muže a následně provést komplexní vyšetření ženy. Situaci řešte včas, při správné diagnóze i léčbě máte velkou šanci počít spontánně, bez nutnosti umělého oplodnění.

Autorka: MUDr. Dana Preslová 

Aktuálně