Přejít k hlavnímu obsahu
zelenina vařená v páře
13. 1. 2021
Jídlo

Jak neuvařit vitaminy

Vitaminy a minerály nabité potraviny ve zdravém jídelníčku nesmí chybět. Podpoří naši imunitu a obranyschopnost. Jak ale suroviny před konzumací nejlépe upravit, abychom o drahocenné látky zbytečně nepřišli? Obecně platí pravidlo: Čím méně, tím lépe.

Nejvíce pro naše tělo prospěšných látek si ovoce a zelenina zachovávají v čerstvém syrovém stavu. Takže nevařit, nepéct, nesmažit, chtělo by se říct. Ale ne každá potravina je pro nás v takové formě poživatelná. Nebo nám prostě nechutná. Nevýhodou je, že zpracováním a zejména tepelnou úpravou potravin se značná část vitaminů a dalších prospěšných látek ničí. 

Co škodí vitaminům

Například o vitamin C můžeme při přípravě jídla přijít snadno. Je totiž citlivý na světlo, teplo, ale i na vzdušný kyslík. Z potravin se tedy ztrácí jak při dlouhém skladování mimo mrazničku, tak při krájení nebo mixování. Ale hlavně o něj přicházíme při tepelné úpravě.
Podobně jsou na tom i mnohé další vitaminy a minerály. Každý z nich je na naše zacházení citlivý jinak. Obecně se ale dá říci, že po deseti až dvaceti minutách vaření ve vodě se v potravinách zničí průměrně až 60 procent vitaminů. Šetrnou úpravou je možné ztráty cenných látek minimalizovat.

Řešením je pára

Z dosavadních výzkumů jasně vyplývá, že při vaření v páře dochází ze všech tepelných úprav k nejmenším ztrátám prospěšných živin, zejména vitaminu C. I tak je ale nutné dát pozor zejména na dobu přípravy. Zelenina by měla zůstat na skus křupavá. U masa je důležité pohlídat, aby nezůstalo uvnitř syrové. Před konzumací je dobré jídlo pokapat například olivovým olejem, abychom využili i vitaminy rozpustné v tucích, což jsou vitaminy A, D, E a K.

Vaření ve vodě

Asi nejjednodušší způsob úpravy potravin je vaření. Tady ale pozor. Při vaření v množství vody dochází hned k několika způsobům ničení vitaminů. Část se degraduje vysokou teplotou a část se vyluhuje do vody. Citlivý je zejména vitamin C či některé vitaminy skupiny B a v surovinách při vaření ubývá i vitaminu E, K a D a minerálních látek jako hořčík, draslík či sodík.

Proto je při vaření zapotřebí držet se několika pravidel. 

  • Potraviny vařte jen po nejkratší možnou dobu.
  • Použijte jen nezbytně nutné množství vody.
  • Suroviny vložte až do vroucí vody a nenechte je dlouho „louhovat“.
  • Vývar použijte například jako základ pro omáčku. Tak nepřijdete o látky, které do něj přešly během vaření.

Pečení, smažení, fritování

Je zajímavé, že při pečení dochází k menším ztrátám vitaminu C než při vaření, ničí se ale vitaminy skupiny B. Tudíž i pečení nemusí nutně všechno zlikvidovat. A pokud si nedokážete odepřít smažené a fritované „pochoutky“, pro které není ve zdravém jídelníčku místo, myslete alespoň na to, že i tady záleží na době úpravy. Čím méně času stráví potraviny v troubě či rozpáleném oleji, tím lépe. Stručně řečeno: Nepřepalte to! 

 

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.