Přejít k hlavnímu obsahu
Letní lapálie: Bzzz! Auuuu!
7. 8. 2020
Pohled lékaře

Letní lapálie: Bzzz! Auuuu!

Tyto dva zvuky dohromady nevěstí nic dobrého. Znamenají, že jsme se znelíbili malému nebo většímu létajícímu tvorečkovi, který se zrovna nyní rozhodl udělit nám výchovnou lekci v podobě pořádného píchance.

Malá lapálie, nebo život ohrožující stav? Pojďme si říct, co dělat hned a na místě.

Komáři a drobný bodavý hmyz

Komáří samičky na nás mají neovladatelnou chuť. Nejlépe jim chutnáme v podvečer, u vody, na koupáku, na zahrádce hospody, na vycházce městem. Ačkoli je komáří štípnutí nepříjemné, je to docela banální problém. Tělo v místě vpichu vyhlásí poplach prostřednictvím svědivé látky histaminu, do místa vpichu se nahrne tkáňový mok a vycestují tam i imunitní buňky. Zakrátko po našem zuřivém škrabání postiženého místa problém odezní.

Možná komplikace: Sekundární infekce, rozškrabání a jizvička na kůži.

Nové riziko: Onemocnění nemocemi, které jsou přenášené tropickými druhy komárů. Nejde o častý jev, ale s oteplováním země se k nám stěhují jiné druhy komárů. Prozatím je toto riziko minimální.

Prevence: Pokud zapomeneme na jedinou účinnou prevenci, tedy dostatečně postříkat všechny odhalené části těla repelentem, zbývá nám snad již jen výrazná gestikulace, nejlépe i s častým plácáním, nebo uvědomělý soused, který všude kolem zapálí citronelové svíce se silným přírodním repelentem nebo zapne elektrické odpuzovače hmyzu.

Efektivní řešení: Zejména u dětí je dobré hned po vpichu natřít místo gelem s obsahem antihistaminika (volně k dostání v lékárnách), který by měla mít každá maminka ve své tašce na výlety nebo alespoň v domácí lékárničce. Tlumením svědění dosáhneme toho, že si intenzivním škrabáním nepoškodíme kožní povrch a nezaneseme ještě další, často horší infekci. Zejména u dětí na pískovišti nebo v parku, kde volně pobíhají zvířata, bychom na zavlečení jiné infekce měli pamatovat.

Improvizované řešení: Zabavte partnerovi plechovku studeného piva nebo lahev s pitím a pár minut podržte studený předmět nad místem vpichu.

Letní lapálie Bzzz! Auuuu

Včely, vosy a sršni

Na včelí bodnutí se tedy netěšíme vůbec nikdo, ale stane se lehce, pokud včelu vyrušíme na louce, nechtěně na ni šlápneme nebo si naše šaty včela splete s rozkvetlou loukou. To vosy mají políčeno na naše letní dobroty. Ovoce nakrájené v misce je magicky přitahuje, ovocné šťávy milují a za kofolu i pivko snad i dobrovolně položí život. Vosy jsou přímo mistryně v dovednosti dostat se k vytoužené lahůdce všemi možnými i nemožnými způsoby.

Možná komplikace: Infekce bakteriálního typu, zánět v místě vpichu. Otok na místě vpichu, při píchnutí na ret nebo v dutině ústní otok dýchacích cest a následná dušnost až obstrukce dýchání.

Nejvážnější riziko: Celotělová alergická reakce, anafylaktický šok. Po píchnutí se může i u osob, o kterých to nevíme, rozvinout šoková reakce. Je doprovázena bledostí, zrychleným povrchním dýcháním, kolapsem až ztrátou vědomí. Při zpozorování těchto příznaků voláme první pomoc a hlídáme životní funkce člověka, dýchání a srdeční akci. Resuscitujeme do příjezdu záchranky.

Prevence: Zraková kontrola terénu, kam šlapeme. Únik z místa, kde je včel a vos požehnaně. Kontrola jídla těsně před podáním, zakousnutím, vypitím. Maminky by měly vždy hlídat jídlo a pití u dětí. Pozor na lízátka a ovoce pomalu pojídané při vyjížďkách s kočárkem. Víčka, sítě, kryté skleničky. Hlídejte i brčka na pití – pokud nemají krytku, utrhněte polní kvítko a zakryjte vršek květem.

Efektivní řešení: Po včelím píchnutí zůstává žihadlo. Je-li viditelné, lze ho uchopit a vytáhnout. Místo vpichu dezinfikujte, zakryjte a chlaďte. Ledujte čímkoli, zelenina z mrazáku, kostky ledu zabalené do pytlíku a látky. Při píchnutí do rtu a dutiny ústní dejte cucat kostku ledu nebo zmrzlinu.

Pokud víte, že postižený je alergik a má s sebou léky, dejte mu je polknout nebo zaveďte čípek. Pokud s sebou alergik nosí adrenalinové pero EPIPEN, aplikujte látku do stehenního svalu přímým bodnutím a podržením nejméně 10 vteřin. Alergici patří i po ošetření co nejdříve na pohotovost, totéž platí u mnohočetného bodnutí nebo u bodnutí sršněm.

Improvizované řešení: Chladit, čímkoli to jde. Antihistaminikum v gelu pomůže zmírnit příznaky, ale nejdříve místo vpichu vydezinfikujte. Pokud otok a zánět v místě neustoupí do druhého dne, konzultujte tuto situaci s lékařem, může jít o zavlečenou jinou infekci, která s včelím nebo vosím jedem nesouvisí.

Včelí a vosí bodnutí rozhodně není to, na co bychom po létě rádi vzpomínali. Naučte i děti základní opatrnosti, aby si včelku raději pamatovali jako Máju, roztomilou nezbednici z pohádek.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Mudr. Gianna Conti, MBAAutorka

MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

Upozornění

Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.