PLODNOST
Plodnost je přirozená schopnost jedince rozmnožovat se, počít svého potomka. I když to příroda u různých druhů zvířat zařídila různě, schopnost donosit a porodit dítě je dána ženám. Plodnost samotná tak u mužů představuje schopnost vyrobit a odevzdat kvalitní spermie pro početí potomka a u ženy pak jde o daleko komplikovanější proces od uvolnění dozrálého vajíčka, jeho spojení se spermií, uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a celého procesu vývoje plodu až po porod a uvedení do života včetně kojení. Obě cesty k plodnosti mohou být u muže i ženy komplikované a klikaté. Optimální věk pro početí dítěte je mezi 23. a 32. rokem života. Prvorodičky staršího věku obvykle mají více komplikací v těhotenství při donošení plodu.
NEPLODNOST U ŽEN
Příčiny neplodnosti u žen mohou být různé. Často se na ně přijde až po vysazení antikoncepce a plánovaném úsilí o početí. Kromě obvyklého tvrzení, že největším nepřítelem plodnosti je samotný věk, je zde mnoho dalších, léčitelných a jinak ovlivnitelných příčin neplodnosti:
- Prodělané nemoci. Častou příčinou neplodnosti bývají infekce a prodělané zánětlivé nemoci malé pánve a genitálií. Patří sem nejen prodělané pohlavní nemoci, ale také infekce močového traktu. Mezi typické nákazy, které probíhají často neznatelně, patří chlamydiové infekce. Plodnost může ovlivnit například i zánět střeva, například slepé střevo, který způsobí srůsty v oblasti malé pánve a nepřímo tím ovlivní průchodnost vejcovodů.
- Endometrióza. Toto někdy nerozpoznané onemocnění se projevuje nejčastěji bolestí při menstruaci a při pohlavním styku. Jde o vycestování děložní sliznice do jiných oblastí malé pánve a tvorbu cyst, které pak způsobují poruchy plodnosti.
- Hormonální nerovnováha. Nesoulad v hormonální regulaci tvorby a uvolňování vajíček je velmi častou příčinou neplodnosti žen. Kvůli tomu se uvolňují buď nezralá vajíčka nebo dochází k poruchám v tvorbě vajíček ve vaječnících. Tento hormonální nesoulad je naštěstí poměrně dobře léčitelný a hormony ovlivnitelný stav.
- Pooperační srůsty v malé pánvi. Nejen po zánětech, ale i po jakýchkoli operacích (včetně estetických operací) může vlivem srůstů dojít k poškození vejcovodů a kvůli této poruše se pak vajíčka nedostanou do dělohy, kde by se oplodněná dále vyvíjela.
- Kouření. Zdá se, že je to klišé, ale nesčetné vědecké studie prokazují negativní vliv kouření na hormonální regulaci tvorby vajíček i na samotnou schopnost početí. Nekouření v reprodukčním věku významně zlepšuje vyhlídky na přirozené početí zdravého potomka.
NEPLODNOST U MUŽŮ
U mužů plodnost závisí především na funkční kvalitě spermií. Je dána nejen věkem, ale mnoha dalšími faktory. Mezi ty patří problémy s průchodností pohlavní soustavy a kvalitou ejakulátu. Mezi hlavní příčiny neplodnosti u mužů patří:
- Snížení pohyblivosti a změna tvaru spermií. Zde hraje roli nejen genetická dispozice, kvalitu spermií mohou ovlivňovat i autoimunitní nemoci, hormonální nerovnováha a vnější faktory, například dlouhodobě zvýšená teplota semeníků, vliv léků, omamných látek nebo fyzikálního záření.
- Mechanické příčiny. Poruchy průchodnosti, prodělané záněty, pohlavní nemoci (například chlamydiová infekce, trichomonády) se řadí k nejčastějším příčinám neplodnosti mužů. Někdy dochází i k funkční poruše ejakulace samotné, tzv. retrográdní ejakulaci, kdy ejakulát uniká do močového měchýře. I varikokéla, zmnožení cév v šourku, může někdy ohrozit kvalitu spermií. Vše výše uvedené je diagnostikovatelné a také lékařsky ovlivnitelné, pokud pátráme po příčině neplodnosti.
JAK ZJISTIT A LÉČIT NEPLODNOST
O případné poruše plodnosti můžete začít uvažovat, pokud se vám ani po půl roce nechráněného sexuálního styku nedaří otěhotnět. U mladých žen může po vysazení antikoncepce ještě nějakou dobu trvat, než se menstruační cyklus vrátí do svého přirozeného rytmu. Ale půl roce po jeho ustálení již vyhledejte společně s partnerem radu odborníka. Předem se zajímejte o několik důležitých termínů, které potřebujete znát a které často na internetu najdete pod složitě znějícími zkratkami.