Přejít k hlavnímu obsahu
Chia_seminka
3. 9. 2018
Jídlo

Chia semínka. Kladný hrdina mezi potravinami

Kdyby se rozhodl nějaký smělý režisér natočit film, v němž by vystupovaly potraviny, a prostředím by bylo lidské tělo, chia semínka by byla vážným kandidátem na postavu kladného hrdiny.

Na castingu by jistě celý filmový štáb snadno přesvědčil, že tahle role je pro něj jako stvořená. Své konkurenty, kteří byli až do té doby považováni za kapacity v oboru, by „strčil do kapsy“.

Stačilo by porovnat účinky chia semínek s ostatními soky:

2× více vlákniny než ovesné vločky
9× více omega-3 mastných kyselin než v sóje a 2× více než ve vlašských ořeších
15× více hořčíku než v brokolici
2× více proteinu než v ostatních semínkách a zrnech
5× více vápníku než v mléce (navíc s boronem, který podporuje transport vápníku do kostí)
2× více draslíku než v banánech
3× více antioxidantů než v borůvkách
3× více železa než ve špenátu

Navíc chia semínka obsahují fosfor, zinek, magnezium, vitaminy B, A, D, C a K. Kromě tohoto bezkonkurenčního složení se aspirant na hlavní roli může pochlubit úžasnou hydrofilní vlastností. Chia semínka do sebe natáhnou až dvanáctinásobek tekutin své vlastní velikosti, což pomáhá udržovat zavodnění organismu.

Co ještě obsahují chia semínka? Omega-3 mastné kyseliny mají dobrý vliv na kardiovaskulární systém, nervy, imunitu, paměť a schopnost koncentrace. Antioxidanty zase chrání před volnými radikály, mají protizánětlivé účinky a podporují detoxikaci. Vláknina pak pomáhá při peristaltice střev.

Tato superpotravina také pomáhá zpomalovat uvolňování sacharidů, což přispívá k rovnovážné hladině cukru v krvi. Sama má navíc velmi nízký glykemický index (2,8) a je tak vhodná pro cukrovkáře.

Chia semínka

Pro koho je superpotravina ještě vhodná?

  • Sportovce (Obsahuje elektrolyty draslík, sodík a hořčík zajišťující správnou regulaci energie a tok vody skrz buněčné membrány. Ta z těla odchází pocením.)
  • Vegetariány a vegany
  • Celiaky
  • Lidi dodržující různé diety (zasytí na dlouhou dobu a energii vypouští postupně)
  • Lidi se zvýšeným LDL cholesterolem
  • Lidi se zdravým životním stylem

Při pohledu do hercova životopisu režisér zjistí, že chia semínek si vážily i věhlasné civilizace jako Mayové, Indiáni, a hlavně Aztékové, kteří tuto superpotravinu zahrnovali mezi nejdůležitější složky stravy. V Latinské Americe byla chia semínka dokonce používána jako platidlo.

Kromě nedosažitelných účinků na lidské tělo se chia semínka používají také pro své povzbuzující účinky. Díky všem hodnotným živinám a díky tomu, že účinně chrání před dehydratací a postupně dodávají velké množství energie, podporují činnost mozku a zároveň pomáhají při extrémní fyzické námaze.

Aztékové po chia semínkách sahali ve chvílích, kdy počítali s větším výdejem energie – například při bojových výpravách. Příslušníci mexického kmene Tarahumarů, známého pro svou schopnost zdolávat během extrémní vzdálenosti, si chia semínka dopřávali před vyběhnutím na trať.

Dejte si je raději už ráno

Tyto někdy až extrémně silné účinky chia semínek je potřeba mít na paměti, když je zahrnujeme do některého svého receptu. Doporučená denní dávka je 1 až 2 lžičky. Při větší spotřebě chia semínek pak hrozí nežádoucí účinky; nenasycené mastné kyseliny nedovolí zklidnit organismus a vy po celou noc nebudete moci usnout. Proto je lepší si jídlo obsahující chia semínka připravit ráno.

Našeho kandidáta na filmového kladného hrdinu oceníme zejména v kuchyni. Chia semínka nemají žádnou pachuť, použití je tak možné do jakýchkoliv pokrmů. Navíc nejsou tvrdá na skus, jako například lněná semínka, a není je tak potřeba mlít. Použít se dají také jako zahušťovací ingredience do pokrmů.

Recepty s chia semínky

Aktuálně