Přejít k hlavnímu obsahu
deti_a_predsevzeti 1
24. 1. 2019
Duševní zdraví

Děti a předsevzetí: Jak je správně motivovat?

Malé slečny i páni kluci ze všeho nejvíc chtějí už být dospělí. Pokud otázku „kdy už budu velký?“ slýcháte pravidelně, je čas zamyslet se nad tím, jak jim trochu té dospělácké zodpovědnosti dopřát. Skvěle může děti motivovat například novoroční předsevzetí…

„Já už budu hodná, maminko!“ „Já si uklidím!“ „Já vyvenčím pejska!“ Slýcháte doma každý den obdobné sliby, ale ve skutečnosti víte, že jsou plané? Co takhle z obyčejného slibu udělat novoroční předsevzetí, které má svou velkou magickou váhu? Poradíme vám, jak na to.

  1. Zapojte fantazii. Abyste vaše dítko pro předsevzetí patřičně nadchli, vyprávějte si. Povězte mu o magické půlnoci a o posledních vteřinách roku, které mají moc odčarovat staré a přinést něco nového. O chvíli, kdy se i ty nejzlobivější děti mohou najednou proměnit v hodné – a stačí k tomu jediné zaklínadlo… Fantazii se meze nekladou! Pomozte pak dítěti správně pojmenovat, co by na sobě mělo změnit, a vybrat jedno předsevzetí, ať už to bude pravidelný úklid pokojíčku, pomáhání s domácími pracemi nebo třeba pečlivější čištění zoubků.
  2. Buďte v tom spolu. Dítě bude mimo jiné motivovat, že i vy sami na sobě chcete něco změnit a že jste ochotní si také dát nějaké to předsevzetí. Tak směle do toho a podpořte vaši ratolest!
  3. Při plnění si hrajte. Předsevzal si malý capart, že bude pomáhat s domácími pracemi, ale už týden po Silvestru se mu slib vykouřil z hlavy? Jděte na to od lesa a motivujte děti hrou. Vždyť třídit prádlo podle barev může být i zábava. Určitě doma najdete jednu černou, jednu bílou a jednu barevnou hračku. Položte hračky před děti a nechte je, ať plyšákům, robotům či panenkám vybírají stejnobarevné oblečení. Když je potřeba spárovat usušené ponožky, vyhlaste mistrovství světa o nejrychlejšího ponožkového třídiče. Že vám to s tím čištěním zoubků moc nejde? Zdarma stáhněte dětem do mobilního telefonu nebo tabletu aplikaci Super Zoubek od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a pojišťovny Ergo. Zábavná hra totiž motivuje vaše nejmenší ke správné a pravidelné zubní hygieně pomocí snímání pohybů při čištění zoubků. Pokud bude dítě pečlivé, dočká se pochvaly a odměny v podobě hvězdičky. Zkrátka udělejte z každé neoblíbené aktivity zábavu a uvidíte, že se plnění předsevzetí obejde bez protestů a odmítavých reakcí.
  4. Naučte se chválit. Nebuďte pedanti, oceňte i snahu a dítě pochvalte. Že nejsou všechna trička po žehlení poskládaná stejně? Nevadí. Děti potřebují cítit, že jim věříte a že je celá zodpovědnost na nich – o to více se pak budou snažit. Nikdy po nich proto odvedenou práci nepředělávejte! Cvičení dělá mistra a sami uvidíte, jak rychle se špunti budou zdokonalovat. Motivovat je můžete třeba pomazlením nebo vylepením samolepky za každou dobře odvedenou práci.

Snaha dodržovat novoroční předsevzetí je rozhodně skvělou motivací, jak v dětech vyprovokovat zaujetí pro věc a smysl pro zodpovědnost. Pokud půjdete dětem příkladem, jen tak je to neomrzí!

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.