Přejít k hlavnímu obsahu
Jak_spravne 1
12. 8. 2019
Duševní zdraví

Jak správně držet miminko? Odpoví vám handling

Novopečení rodiče si nebývají příliš jistí, jak by měli správně zvedat, chovat a pokládat křehkého novorozence. Jak zacházet s drobečkem při koupání, přebalování a oblékání? Na podobné otázky odpovídá takzvaný handling, který se zabývá správnou manipulací s miminkem.

Miminko potřebuje časté doteky

Možná ještě nevíte, jak chovat své dítě správně, ale instinkt vám napovídá, že byste ho měli držet v náruči často. Následujte tedy svůj instinkt. Vaše dítě potřebuje intenzivní doteky, nejen když pláče a vyžaduje pozornost. Prvním třem měsícům života se také někdy říká „čtvrtý trimestr“, protože častý kontakt doslova „tělo na tělo“ je v tomto období klíčový. Dejte přitom pozor na několik věcí. Zacházení s miminkem by mělo být v souladu s jeho psychomotorickým vývojem, dovednostmi a potřebami. 

Buďte oporou, ale nebraňte ve vývoji

Než se miminko postaví kolem prvního roku na vlastní nožičky, je odkázáno na nošení a podporu rodičů. Potřebuje cítit fyzickou oporu, podporu své hmotnosti. Díky ní si vytváří tzv. bodyschéma, tedy vzorec, který mu pomáhá při učení se novým věcem a seznamování se svým tělem. Tato fixace by však zároveň neměla děťátku bránit v jeho aktivitách a poznávání okolního světa.

Fixujte hlavičku

Hlavička malého miminka je v porovnání s tělem příliš velká a těžká, proto bez fixace přepadává dozadu, což způsobuje přetěžování krčních svalů. Čím je děťátko starší, tím déle hlavičku udrží. Kolem třetího měsíce je již většinou schopné ji držet samo. V tomto období již hlavičku nepodpírejte, abyste nebránili potřebnému posilování svalstva.

Čtyři důležité oblasti  

Kromě hlavičky jsou na těle miminka další oblasti (říká se jim kostní hmoty), kterým je třeba při manipulaci vždy poskytovat dostatečnou oporu: záda, hrudníček a pánev. Příkladem je neprávem zatracované držení ve vertikální pozici, při které může dítě odložit váhu hlavy, zad, hrudníku a pánve na vaše tělo. Poskytujete tak oporu částem jeho těla, které ještě neumí držet, což mu rozhodně neubližuje. Naopak. Dostatečná fixace vzpřimuje trup a posiluje tělíčko. Dítě dostává trojdimenzionální pohybové podněty a získává tak pohybové vzorce, které využije při chůzi. Také se lépe učí, protože má dobrý výhled kolem sebe. Ve vertikální poloze však dávejte dobrý pozor, aby se děťátko neprohýbalo v zádech. Pokud jde do záklonu, podepřete ho rukou nebo si pomozte šátkem či certifikovaným nosítkem. 

Střídejte pozice

I když si dítě pravděpodobně některé polohy oblíbí více než jiné, pozice pravidelně střídejte. Díky tomu bude zapojovat více svalů a jeho vývoj bude rovnoměrný. Navíc bude mít rozhled z různých stran, což je důležité také pro jeho psychický rozvoj. A koho by bavilo dívat se na svět jen z jednoho úhlu?

Na co dát pozor?

Oblasti hlavičky, zad, bříška a pánve jsou propojeny meziprostory, za které bychom naopak dítě držet neměli. Jsou to krční a bederní páteř, kyčelní a ramenní klouby.

Aktuálně

hubnoucí polévka Hubnutí Jarní vášeň pro zdravé tělo

Super dietní zeleninová polévka podporující hubnutí

Najde se dost lidí, kteří si stěžují, jak je náročné držet se pravidel zdravého životního stylu. Jedním z argumentů je, že jim to zabírá příliš velké množství času. Omyl. Příprava zdravého jídla nevyžaduje nákup potravin v úzce specializovaných obchodech a přípravou jídla určitě nestrávíte víc času, než je obvyklé. Recept na dietní polévku to potvrzuje.