Kromě toho, že jedlá soda (soda bikarbona) neutralizuje žaludeční šťávy, pomáhá také při dalších trávicích problémech, a dokonce i při bolesti žaludečních vředů. Roztok z půl lžičky sody v půl sklenici vody ale lékaři nedoporučují pít pravidelně. A pokud máte nařízeno omezit příjem soli, neměli byste ho užívat vůbec.
Peripetie při zažívání ale nejsou jediným problémem, při němž vám hydrogen uhličitan sodný neboli jedlá soda může pomoci.
Použití jedlé sody
- Nachlazení – když na vás leze rýma nebo cítíte bolest v krku, použijte roztok z jedlé sody jako kloktadlo.
- Na zuby – potřete kartáček roztokem a vyčistěte si jím zuby. Jedlá soda odstraňuje skvrny a bojuje i proti bakteriím (vyčistěte si i jazyk) způsobujícím onemocnění dásní a zubní kazy. Pomáhá také při odstranění plaku, neutralizuje pH v ústech, pomáhá zubní sklovině a při absorpci vápníku. Funguje i jako prevence proti aftům. A hlavně bělí zuby, a proto je častou součástí zubních past. Čistěte si zuby maximálně třikrát týdně.
- Deodorant – vytvořte si vlastní ekologický deodorant, a přestanete kůží absorbovat škodlivé chemikálie.
- Přírodní maska – rozmixujte půl polévkové lžíce jedlé sody, polévkovou lžíci ovesných vloček a přidejte několik kapek medu. Pokapejte vodou, aby byla směs hustá a pastovitá. Pak ji naneste na obličej a nechte deset minut působit. Odměnou vám bude krásně hebká pokožka.
- Lázeň nohou – pokud vás trápí zrohovatělá kůže na patách, udělejte si lázeň ze tří čajových lžiček na 10 litrů vody. Kůže se výrazně zjemní a použití pemzy bude mnohem účinnější. Jedlá soda pomáhá při léčbě plísně nehtů a kožní plísně. Lázeň můžete použít i například po náročné túře, protože zmírňuje bolest nohou. Nevhodná je však koupel celého těla v roztoku z jedlé sody. Ve většině vodovodních potrubí je totiž zásaditá voda a při použití jedlé sody by docházelo k přílišnému vysoušení pokožky.
- Proti štípancům – komerční výrobky na uklidnění kůže po štípancích od hmyzu už nebudete potřebovat. Stačí vytvořit kašičku z jedlé sody a několika kapek vody a postižené místo potřít. Stejně konejšivě bude kašička působit při popálení kopřivou nebo na odřeniny. Použít ji můžete i při popáleninách po nadměrném slunění.
- Vlasy – jedlá soda je jednou z náhrad příznivců no poo metody, při níž se uživatelé snaží vyhnout chemikáliím ze šamponů (více se dočtete zde). Používat se dá ale také v případě, že se potřebujete zbavit lupů.
- Mýdlo – překvapivě snadno po vytvoření kašičky zbavuje nejen nečistot, ale i zápachů.
Kromě toho v nedávné době zažila boom teorie, že užívání jedlé sody pomáhá snížit pH v lidském těle, čímž vytváří zásadité prostředí. Proto má být soda bikarbona pomocníkem při boji s velkým množstvím nemocí, které vznikají v překyseleném organismu. Tajnou zbraní má být i v boji proti rakovinovému bujení. Ovšem v poslední době se proti takovým teoriím řada odborníků ohrazuje.
Přestože má jedlá soda velké množství prospěšných vlastností, neměla by se používat například proti akné. Soda totiž neutralizuje přírodní kyseliny, které napomáhají v boji proti nežádoucím bakteriím. Roztokem z jedlé sody bychom navíc svému tělu měli pomáhat maximálně dva týdny. Jedlá soda totiž snižuje hladinu vitaminů a minerálů, zejména vitaminů skupiny B, kyseliny listové a chromu. Její nadměrné užívání rovněž může způsobit průjem.
Pokud už vám jedlá soda posloužila při žaludečních potížích, při bělení zubů a například jako ekologický šampon, můžete ji konečně využít při jarním úklidu.
Skvěle odmastí nádobí, odstraní připáleniny, vyčistí sklokeramickou varnou desku i klasický sporák, troubu nebo mikrovlnku a v ledničce nebo v odpadkovém koši pohltí nežádoucí pachy. Ale na to všechno je času dost, jaro je ještě daleko…