Přejít k hlavnímu obsahu
nebojte_se 1
10. 1. 2019

Nebojte se novoročních předsevzetí: Víme, jak na ně!

Dříve než odbily poslední vteřiny starého roku a vy jste pozvedli sklenku perlivého sektu na zdraví a štěstí tomu novému, vás jistě napadlo, s jakými předsevzetími ten magický krok přes půlnoční hranici udělat.

Některým připadají novoroční předsevzetí jako hloupost, jiní v nich vidí osobní motivaci ke změně a jasný impulz magicky i symbolicky odstartovat něco nového. I přes počáteční obavy a nedůvěru sami v sebe ale nakonec téměř všichni na nějaký ten slib pomyslíme…

Statistiky nelžou

Každoročně je absolutní jedničkou v novoročních předsevzetích příslib hubnutí. A věřte nám, že po období sváteční hojnosti budete pohledem na váhu motivováni více než dostatečně. Ruku v ruce s tímto slibem pak jde i další přání – lépe jíst a zlepšit si fyzickou kondici. I se sportem a obměnou jídelníčku se po Novém roce začíná skvěle. Dokonce i předsevzetí střídmosti v alkoholu se po mnoha probdělých nocích, bujarých vánočních večírcích a velké silvestrovské oslavě ze začátku dodržuje opravdu lehce. Novoroční předsevzetí o nekouření už je ale pro mnohé oříškem, stejně jako abstraktní sliby v podobě hledání nové lásky, cestování nebo vzdělávání se. Každý jeden slib ale vyžaduje vaše plné odhodlání pro věc a především dlouhodobou chuť ke změně. Věříte si? Pak hurá do toho! 

5 tipů, jak s předsevzetím neseknout

  1. Buďte konkrétní a nepřehánějte to: Pojmenujte si problém, který vás nejvíce tíží, a zaměřte se na něj! Lepší je dát si pouze jedno předsevzetí a věnovat mu veškerou možnou pozornost a úsilí, než abyste snahu tříštili mezi více slibů.
  2. Nenechte si to pro sebe: Čím víc lidí bude o vašem předsevzetí vědět, tím častěji budete muset odpovídat na všetečné otázky o vašich pokrocích. A vy přece nechcete podvádět a lhát, takže zapojíte i záložní zdroje a vytrváte za každou cenu, abyste všem dokázali, že to dáte!
  3. Pokroky si rozfázujte: Ať už se pustíte do úpravy jídelníčku, začnete cvičit, nebo navštěvovat lekce cizího jazyka, vytyčte si jasné měsíční cíle a snažte se k nim co nejvíce přiblížit. Pomoci vám mohou chytré aplikace ve vašem mobilním telefonu nebo tabletu, ale i výzvy v podobě přihlášek do soutěží (např. k běžeckému závodu), znalostní testy či pravidelné kontroly u odborníka.
  4. Nechte se motivovat: Hubnete? Pak se poraďte s výživovým poradcem. Chcete se více hýbat? Domluvte se na pravidelném cvičení třeba s kamarádkou nebo zapojte trenéra. Chcete přestat kouřit? Navštivte Centrum pro závislé na tabáku. S jazyky vám zase pomůže lektor nebo rodilý mluvčí a se seznamováním profesionální agentura. Jako další motivace vám může posloužit také Fond prevence od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. Například příslib hubnutí můžete spojit s tím, že u ZPMV ČR uplatníte bonus až 500 Kč na sportovní aktivity a zakoupíte si třeba permanentku do fitness centra, na aerobic a další sporty či na kurz plavání. Ani cíl přestat kouřit už nemusí nutně skončit tím, že po týdnu abstinence zbaběle poběžíte do trafiky pro novou krabičku cigaret. S programem Podpory odvykání kouření a bonusem na léčivé přípravky při odvykání se budete cítit pevní „v kramflecích“ a dýmající společnici už si nikdy nezapálíte. 211 podpoří i vaše přání udržet si pevné zdraví. Z Fondu prevence totiž lze čerpat i bonus na nehrazená očkování nebo na preventivní zdravotní prohlídky. Možností máte opravdu mnoho a ZPMV ČR vaše úsilí velkoryse odmění!
  5. Odměňujte se: Skvěle funguje, když si na začátku každého období hned vedle svého cíle napíšete motivační odměnu při jeho splnění. Budete se na ni totiž celou dobu těšit a o to více na problému zapracujete!

Držíme vám palce!

Aktuálně