Přejít k hlavnímu obsahu
nejde_o 1
16. 3. 2019
Hubnutí

Nejde o kalorie, jde o čas. Přerušovaný půst pomůže v hubnutí

Postit se můžeme kdykoli během roku. Vyhněte se dietám, které většinou vedou k jo-jo efektu, a vyzkoušejte přerušovaný půst. Nemusíte počítat kalorie, jen hodiny. A není to vůbec složité.

Zkroťte hladinu cukru v krvi

Přerušovaný půst, někdy se označuje také jako metoda IF (z anglického „intermittent fasting“), spočívá v pravidelném rozložení denní stravy do přesných časových úseků. Střídají se přitom „okénka“, kdy jíme, s fázemi hladovění. K čemu je to dobré? Když se najíme, začne pracovat slinivka. Kromě jiného vylučuje hormon inzulin, který zajišťuje, aby se k buňkám našeho těla dostal cukr získaný z potravy. Tam se spaluje na energii nebo se přeměňuje na tuky. Pokud jíme často, hladina inzulinu je stále zvýšená, buňky přestávají pružně reagovat na cukr a ten se hromadí v krvi. Zvýšená hladina cukru pak poškozuje cévy a dochází k rozvoji cévních onemocnění, ruku v ruce s rizikem nadváhy, cukrovky II. typu a pravděpodobně i Alzheimerovy choroby. Přerušovaný půst má za úkol opět zvýšit citlivost buněk na inzulin, a snížit tak hladinu cukru v krvi. Díky tomu se celkově zrychluje metabolismus, zpomaluje stárnutí buněk a snižuje se pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění.

Jednoduché pravidlo: 14/10 nebo 16/8

Když spíme, nejíme. Ideální je tedy protáhnout tuto fázi na delší časový úsek a střídat pravidelně bloky, kdy se stravujeme a kdy nic nejíme. Přerušovaný půst se doporučuje ve dvou časových režimech. Pro ženy je výhodnější model 14/10, pro muže 16/8. První číslo označuje počet hodin, kdy nejíme, druhé pak počet hodin, během kterých se normálně stravujeme. Přirozeně se nabízí brzká večeře a ráno následujícího dne snídaně. Po ní přichází fáze jídla, desetihodinová u žen a osmihodinová u mužů, a schéma se stále opakuje. Pokud bdíte dlouho do noci a večeříte později, přeskočte snídani a vydržte bez jídla až do oběda.

Jezte tak, jak jste zvyklí

Přerušovaný půst není dieta. Když držíme dietu, tělo začne šetřit energií a vytvářet si tukové zásoby, což dříve či později vede k jo-jo efektu. Přerušovaný půst tedy nespočívá v omezování kalorií ani pestrosti jídelníčku. Na druhou stranu se předpokládá, že strava bude zdravá a vyvážená a zajistí tělu dostatek potřebných živin. Přerušovaný půst lze rovněž kombinovat s jakýmkoli rozumným výživovým směrem nebo terapeutickou stravou, jako je nízkosacharidová, paleo, bezlepková či vegetariánská strava. Je zcela individuální, zda se během stravovacího bloku najíte dvakrát, třikrát či víckrát.

Nezapomínejte na tekutiny

U přerušovaného půstu je důležité dbát na pravidelný a dostatečný příjem tekutin, nejlépe čisté vody nebo neslazeného ovocného čaje. Ovšem je možná i káva bez cukru.

Jak často se postit?

Rozhodnutí je zcela na vás. Toto schéma je možné dodržovat dlouhodobě, většině lidí ale bude vyhovovat občasný přerušovaný půst, například jednou týdně nebo měsíčně.

Přerušovaný půst není pro všechny

Tento způsob stravování není vhodný pro těhotné a kojící ženy, malé děti a pro osoby s poruchami příjmu. V případě, že máte zdravotní obtíže, trpíte nějakou nemocí nebo užíváte léky regulující krevní tlak a nebo hladinu cukru, poraďte se o vhodnosti přerušovaného půstu s lékařem.

Aktuálně