Přejít k hlavnímu obsahu
Propolis_zazracna
Prevence

Propolis. Zázračná medicína od zázračných zvířat

O jedinečných vlastnostech včelího medu už jsme se přesvědčili. Naší pozornosti by ale neměl uniknout ani další produkt tohoto zázračného hmyzu. Propolis účinně pomáhá při zánětech takřka jakéhokoliv druhu a látky v něm posilují obranyschopnost.

Propolis má v úlu jednoznačný úkol: ochránit všechny včely. Hustý propolis je využíván k zacelení menších děr ve včelím vosku, ze kterého se staví větší plochy. Řídkým propolisem pak včely natírají úl zevnitř, aby byly chráněny před nežádoucími viry, bakteriemi a plísněmi.

Surový propolis má tmavě žlutohnědou barvu, příjemné voní a nemá konstantní složení. Důvodem je různé složení květin, ze kterých včely sbírají pyl. Vždy však obsahuje stovky prospěšných látek, mezi nimiž jsou antioxidanty, stopové prvky, třísloviny, vitaminy skupiny B, flavonoidy či pryskyřné látky.

Díky svému bohatému složení se dá propolis aplikovat na mnohé zdravotní neduhy. Tlumí bolest, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran, podporuje imunitní systém a působí proti volným radikálům. Dobrou zprávou je, že na něj nevzniká rezistence jako na antibiotika. S těmi se navíc propolis doporučuje užívat, protože zvyšuje jejich efekt a naopak snižuje nežádoucí účinky.

Propolis při menších zraněních namažeme přímo na otevřenou ránu, čímž zabráníme infekci. Látka pak pomáhá i při samotném léčení, protože díky antioxidantům urychlí hojení ran a stimuluje krevní oběh. Kapky se přidávají do stravy pro zvýšení imunity, pomáhají zlepšit průtok krve a okysličování různých částí těla, čímž snižují riziko infarktů či mrtvice. Používat se dá také proti hmyzímu bodnutí či kousnutí. Pomáhá proti alergiím a použít ho můžete i při nachlazení.

Nezapomeňte si udělat test

Propolis se často používá i na zuby, resp. na problémy s nimi. Při bolesti lze na zub aplikovat několik kapek propolisu a bolest by měla odeznít. Dále se užívá pro snížení plaku a boji proti aftům, oparům a dalším orálním chorobám, které ovlivňují zdraví rtů, dásní a hrdla. Jako prevenci lze používat zubní pastu s propolisem. Vyzkoušet můžete také sibiřskou žvýkací pryskyřici s propolisem, která čistí zuby, bojuje proti vzniku zubního kazu a léčí zanícené dásně.

Včelí propolis se používá i jako léčivá maska. Použít ho můžete také tehdy, když budete chtít omezit používání sulfátů, parabenů a silikonů, které obsahují klasické šampony. Případně vyzkoušejte další z přírodních alternativ.

Propolis však nepomůže úplně všem. Jelikož v sobě obsahuje pyly, 3 až 6 % Evropanů ho nemůže kvůli alergii používat. Před prvním užitím je tedy zapotřebí udělat si test. Ten je velmi jednoduchý: Vetřeme trochu tinktury či kapek do dlaně a necháme zaschnout. Pokud na kůži nevznikne do 24 hodin zarudnutí, můžeme účinky této zázračné včelí medicíny pocítit sami na sobě.

Aktuálně