Rouškitída: Rouška a potíže s pletí

Rouškitída: Rouška a potíže s pletí

Pod žertovně myšleným označením „rouškitída“ nehledejte novou diagnózu. Nazvala jsem tak soubor nejčastějších potíží, které s sebou novodobý módní doplněk přináší. V létě se nošení roušek na veřejnosti nevyhneme. S jejich přítomností v našem životě můžeme očekávat i pár nezvyklých pleťových trampot. Které to jsou?

Zimní a noční krémy

Mnoho žen využívá pobyt doma k lepší sebepéči a zdokonalování pleti. Na pleť je prostě více času. Takže se mnohé snažíme dopotřebovat kosmetiku používanou v zimě. Nic proti ní, ale mnohé z nás používají krémy a séra s retinolem, derivátem vitaminu A, účinným bojovníkem proti vráskám. Potíž je v tom, že retinol se velmi nemá rád se sluncem. I krátký pobyt na slunci nám pak dokáže pleť zcitlivět a hrozí, že se zvýší tvorba pigmentových skvrn.

Nepravidelné opálení

Že nás maska na obličeji chrání? To jistě ano. Rozhodně nás ale nechrání před slunečním zářením, a pokud trochu chrání, pak rozhodně ne celý obličej. Toto mějme na paměti, i když jdeme ven jen na chvilku. Jsme sice rouškou zahaleni více, než je na jaře a v létě obvyklé, ochranný faktor v krému by ale měl být naprostou samozřejmostí. Jinak se dočkáme se svým dvoubarevným vzhledem nové přezdívky „Zoro mstitel“.

Suchá pleť

Roušky jsou další vrstvou a vlastně něčím jako oděvem. Jejich materiál třením o kůži narušuje přirozený kožní ochranný film. Pleť ztrácí na odolnosti. Přidáme-li nějakou dezinfekci, intenzivní mycí přípravky a chlorovou vodu, stane se pleť citlivější i na denně používanou pleťovou a dekorativní kosmetiku. Nezapomínejte proto kromě mytí pleť denně vícekrát nakrémovat ideálně lehkými denními krémy. I když jste nyní převážně doma, zvažte používání sprejů s minerální vodou. Jsou něčím jako lázeňskou procedurou pro namáhanou pleť.

Podráždění od gumiček

Nemusíte být přímo alergici, přesto se u vás můžou projevit známky tzv. profesní dermatitidy. Ne vždy je to projev alergie na gumu a latex, tak jak jí vídáme u zdravotníků, kosmetiček a kadeřníků. Může jít o podráždění a ekzematizaci pokožky vyvolané pocením a mechanickým podrážděním kůže. Pokud je kontakt s gumičkami těsný, pak se do pokožky můžou uvolňovat i látky používané v procesu výroby gumy. Dobrý nápad je pak střídat polohy a druhy roušek, jedny s tkalouny, jiné s gumou. Také malá korekce polohy gumiček vždy uleví danému místu. Pozor se musí dát na důkladnější čištění obličeje a na její zklidňování a promazávání. Není na škodu poohlédnout se po přírodních, lehce vstřebatelných olejích. Dělaly to tak i naše babičky, a pleť měly jako panenky.

Pupínky a vřídky

Pocení pod rouškou a její zvlhnutí dechem se stane intenzivnější s rostoucí teplotou. Upřímně, již teď při vyšší fyzické zátěži, běhu či cyklistice velmi oceňujeme, že ji nemusíme nosit. Potíž je v tom, že se potíme i za normálních okolností, při nákupu nebo pomalé vycházce. V roušce se po čase rozmnoží bakterie, které normálně máme na kožním povrchu. Vlhké prostředí a tření látky naruší kožní bariéru a póry se můžou lehčeji zanítit. Pleť zareaguje zánětovou reakcí, pokud pupínky rozškrábneme nebo se je budeme snažit vymáčknout. A najednou jsme i se zralou pletí a dávno po pubertě v klubu „pupínkáčů“. Pleť prostě za těchto okolností potřebuje více péče a zklidnění. Ideální je se poradit s lékárníkem a zvolit dermokosmetiku, která posiluje kožní bariéru.

Na závěr jeden postřeh: Matky dospívajících dcer dobře vědí, že jim dcery tajně používají jejich kosmetiku. V tomto případě byste mohly mít tendenci naopak použít dceřiny „vychytávky“. Nedělejte to! Na zralou pleť rozhodně nepatří alkohol v pleťových vodách, které jsou určené pro problematickou pleť našich potomků. Jistě si dovedete představit příjemnější a ušlechtilejší způsob užití alkoholu. Pro pleť jednoznačně platí pravidlo: Čím zralejší je, tím jemnější péče.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Přečtěte si také

Siesta v létě

Siesta v létě

Houpací síť na zahradě, lehátko u bazénu, sedačka u televize nebo postel. Ať už k letnímu odpočinku ve stínu využijete jakoukoli rovnou plochu, udělejte si pohodlí a spěte nebo dřímejte do sytosti. Kdy jindy než v létě můžete bez výčitek svědomí na chvíli vypnout?

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Anabolické steroidy. Nejkratší cesta ke zhroucení organismu

Není mnoho látek, které by při pravidelném užívání způsobily tolik zdravotních patálií jako anabolické steroidy. Tyto synteticky vyrobené látky se používají v lékařství, ale častěji je o nich slyšet ve spojitosti s kulturisty, jejichž cílem je nabrat velkou svalovou hmotu. Užívání anabolických steroidů jim to v krátkodobém horizontu skutečně dopřeje, ovšem zdravotní následky bývají fatální.