Zkoušeli jste se někdy nadechnout, když u toho polykáte jídlo nebo sliny? Pokud ne, zkuste to. Polykací reflex je skvělou ukázkou složitého mechanismu, kterým dostaneme oblíbené jídlo do žaludku. Na svědomí jej má obyčejná, ale moc chytrá trubice – jícen.
Také občas chraptíte a ztrácíte hlas? Výraz „má zlato v hrdle“ používáme pro mnohé zpěváky a moderátory, jejichž hlasový projev nám přináší potěšení. Hlasivky jsou bezesporu zajímavou ukázkou toho, jak šikovně je naše tělo postavené.
Mladé ženy se velmi často v průběhu života potýkají s bolestivou menstruací. Mnohdy tento problém zanedbají, nemluví o něm a často polykají spoustu prášků proti bolesti, aniž by se snažily přijít problému na kloub. Je toto i váš případ?
Loket je částí těla, která je nejvíce namáhána nejen při sportech, ale i při manuální práci. Dlouhodobé vykonávání jednostranných pohybů mu nesvědčí. Jak tenisovému loktu předcházet a jak ho léčit?
Nemoci dýchacích cest jsou v letošní zimě na výsluní a radost z toho nemáme. Postihují celý náš dýchací trakt, způsobují rýmu, kašel i bolest v krku.
Výron kotníku není jen záležitostí sportovců. Stačí špatně došlápnout nebo uklouznout na ledě a nepříjemné zranění je na světě.
Hallux valgus, lidově řečeno halux, je pojmenování degenerativního onemocnění dolní končetiny, které se projevuje jako „vbočený“ palec. Nehezky vypadá a často bohužel také bolí.
Vstanete ze židle, pocítíte ztuhlost a zabolí vás udělat první kroky vpřed. Říkáte si, že to „rozchodíte“, na vině však může být bolestivé zkrácení tzv. bedrokyčlostehenního svalu.
Nezvedej ty těžké věci, budeš mít kýlu, říkávaly naše maminky a babičky. Vzpomínáte? A měly pravdu. Kýla je nejen nepříjemná, ale může být i nebezpečná.
Obzvlášť v zimním období trápí suchá a popraskaná kůže na rukou nejednoho z nás. Jak o ruce pečovat? Základem je udržet je v teple a hydratovat.
Se začátkem léta přibývá sportovních aktivit pod širým nebem. Bez tréninku a bez rozcvičky se vrháme na beachvolejbalová nebo fotbalová klání a úraz je na světě.
Jak zmírňovat příznaky a léčit varixy dolních končetin, cévní onemocnění nohou, známé jako rozšířené křečové žíly, které pacienta obtěžuje nejen po estetické stránce.
Pracujete často na počítači a cítíte bolest v dlani či brnění prstů? Možná vás postihl syndrom karpálního tunelu – nemoc vyvolaná stereotypní prací.
Hamstringy, jinak řečeno svaly zadní strany stehen, jsou sportovci často opomíjeny. Přitom jsou při aktivitách jako běh nebo jízda na kole zásadní.
Bez ohledu na to, zda praktikujete Hatha jógu, Power jógu, nebo jakýkoli jiný druh, je to cesta ke zklidnění mysli, posílení těla a zvýšení psychické odolnosti.
Bolí vás často klouby či svaly? Máte za sebou zlomeninu, ale pořád to není jako dřív? Pak čtěte dál a dozvíte se, proč se poohlédnout po kostivalové tinktuře a masti. Dokonale vás totiž postaví na nohy!
Kupujete pro děti a rodinu vitaminy, abyste do podzimních plískanic byli více odolní? A skoro pokaždé slyšíte, jak peněženka při tom nákupu zasténá? Proto vám pojišťovna během října s placením pomůže.
Nemusíme být velcí pěstitelé, aby nám „šalvěj“ něco říkala. Někdo si vzpomene na odvar z babského ucha z Dívky na koštěti a někteří si bez ní neumí představit pečenou rybu. Ale je toho mnohem víc!
Nezvedej ty těžké věci, budeš mít kýlu, říkávaly naše maminky a babičky. Vzpomínáte? A měly pravdu. Kýla je nejen nepříjemná, ale může být i nebezpečná.
Máte doma skvělé vitální a bystré dítě, které by mohlo dělat tolik zajímavých věcí, jen kdyby ho nebrzdilo astma či atopický ekzém? A víte o ozdravných programech pro vaše děti od zdravotní pojišťovny?